-Reklama-

Czyszczenie uszu dziecka – jak często, w jaki sposób, czym?

Pielęgnacja uszu dziecka wcale nie jest łatwą sprawą. Jak często czyścić uszy dziecka? Czym to robić? Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia uszu? Podpowiadamy!

-Reklama-

Troska o zdrowie dziecka powinna być dla nas kwestią priorytetową. Poza odpowiednim odżywianiem i dbaniem o aktywność fizyczną  dziecka, powinniśmy również poświęcić nieco uwagi jego codziennej pielęgnacji i higienie, w tym higienie jego uszu.

Budowa ucha dziecka

Zanim przejdziemy do tego, jak właściwie czyścić uszy dziecka, warto wiedzieć, jak zbudowany jest ten narząd ludzkiego ciała. 

Uszy są podzielone na trzy główne części:

  1. Ucho zewnętrzne, które jest zbudowane z mięsistej części zewnętrznej wykonanej z chrząstki, którą widzimy (małżowina uszna) oraz przewodu słuchowego zewnętrznego oddzielonego od ucha środkowego za pomocą błony bębenkowej, który jest odpowiedzialny za kierowanie dźwięku do ucha środkowego. Kiedy ludzie mówią o czyszczeniu uszu, mają na myśli zarówno małżowinę uszną, jak i przewód słuchowy.
  2. Ucho środkowe, które składa się z błony bębenkowej wytwarzającej wibracje, które umożliwiają wzmocnienie fal dźwiękowych.
  3. Ucho wewnętrzne, które jest odpowiedzialne za przekształcanie wibracji z ucha środkowego w impulsy nerwowe wysyłane do mózgu i umożliwiające słyszenie dźwięku. Ucho wewnętrzne reguluje również naszą równowagę.

Uszy naszego dziecka, mimo iż są małe, gromadzą w środku woskowinę. Jak ją usunąć bezpiecznie i bezboleśnie z uszu dziecka? Jak często powinno się to robić?

Oto kilka prostych wskazówek!

  • Do usuwania woskowiny używaj kropli, a nie wacików! Woskowina w uszach maluchów to w rzeczywistości dobra rzecz – o ile mówimy o małych ilościach. Ta żółtawa woskowa substancja powstaje w przewodzie słuchowym i chroni przewód słuchowy przed bakteriami, grzybami, owadami i wodą. Woskowina zatrzymuje również cząsteczki kurzu i brudu, które dostają się do ucha. Ale zbyt duża ilość woskowiny może niestety naciskać na błonę bębenkową lub zatkać kanał słuchowy, co może upośledzić słuch dziecka. 
  • Podczas czyszczenia uszu dziecka nie możemy ulegać pokusie i usuwać z uszu woskowinę wacikiem (tzw. patyczkiem do uszu) lub palcami, ponieważ robiąc to możemy wepchnąć woskowinę dalej, wgłąb uszu dziecka, a nawet przebić błonę bębenkową malucha! 
  • W przypadku czyszczenia uszu najważniejsza jest systematyczność – powinniśmy to robić regularnie np. 2 razy w tygodniu. Zbyt częste usuwanie woskowiny nie jest wskazane, gdyż pozbywamy dziecko naturalnej ochrony przewody słuchowego.
  • Dobrym sposobem na pielęgnację uszu malucha jest wybór kropli – kilka kropli olejku dla dzieci lub oleju mineralnego pomoże ci delikatnie usunąć z uszu dziecka woskowinę. Czyszczenie uszu w użyciem preparatu powinno się wykonywać raz w tygodniu, lub, jeśli to konieczne, częściej.
  • Zajrzyj do zakamarków uszu dziecka. Uszy twojego malucha są doskonałym miejscem do gromadzenia piasku i brudu, dlatego należy pamiętać o ich właściwej higienie. Bądź delikatna, ale dokładna w czasie czyszczenia uszu dziecka. Podczas kąpieli maluszka możesz użyć miękkiej szmatki lub bawełnianego wacika, aby wydobyć wszelkie zabrudzenia na zewnątrz. Nie zapominaj też o wyczyszczeniu fałdy znajdującej się za uszami malucha.
  • Unikaj używania wacików bawełnianych do czyszczenia własnych uszu, szczególnie, kiedy przebywasz z dzieckiem. Dzieci lubią naśladować to, co robią rodzice (i inni dorośli), a ty na pewno nie chcesz nauczyć swojego dziecka wkładania czegokolwiek do ucha – zarówno jego, jak i rodzeństwa.
  • Jeśli uważasz, że woskowina uszna sprawia, że twoje dziecko ma problemy ze słuchem, przedyskutuj to z pediatrą lub laryngologiem dziecięcym.
  • W przypadku starszego dziecka, możesz liczyć na jego współpracę. Aby osuszyć uszy dziecka po kąpieli lub prysznicu, poinstruuj malucha, aby przechylił głowę na bok i wykonał kilka podskoków na jednej nodze, a następnie pochylił głowę na drugą stronę i zrobił to samo, aby woda sama wykapała z wnętrza jego uszu.
  • Niestety, dzieci czasami wkładają do kanałów usznych małe rzeczy, takie jak koraliki, małe zabawki, a nawet ciastolinę. Pamiętaj, żeby nigdy nie wkładać niczego do przewodu słuchowego dziecka, aby usunąć z niego ciało obce. Usunięcia powinien dokonywać wyłącznie specjalista posiadający odpowiedni sprzęt, taki jak pediatra lub specjalista pediatryczny uszu, nosa i gardła. Należy również często rozmawiać z małymi dziećmi i tłumaczyć im, aby nigdy nie wkładały niczego do swoich uszu.
  • Uważaj na infekcje. Infekcje ucha są dosyć częstą i niezwykle bolesną przypadłością wieku dziecięcego. Mimo iż nie jesteśmy w stanie samodzielnie – bez otoskopu – wykryć infekcji ucha środkowego (np. spowodowanej przeziębieniem u dzieci), możemy zauważyć objawy, takie jak zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle sygnalizują infekcję w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane ze stanem zdrowia twojego dziecka, koniecznie umów je na wizytę do pediatry.

AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: PEXELS.COM

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również