-Reklama-Zabawki - sprawdź na Ceneo
-Reklama-

Czym i jak nawadniać dziecko? Zapotrzebowanie na płyny u najmłodszych

-Reklama-

Niemowlę o wadze 3-10 kg potrzebuje 100 ml płynów na kilogram masy ciała. Do około 6. miesiąca życia karmione jest mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, które zaspokaja zapotrzebowanie malucha na płyny. Jednak w okresie upałów, gdy traci więcej wody poprzez pocenie się, warto zwiększyć podaż mleka (od 6. miesiąca życia można też podawać niemowlęciu innego rodzaju płyny – wodę, soki, herbatki, zupy i pokarmy stałe). Pamiętajmy, że wody mineralne o dużej zawartości pierwiastków są niewskazane dla małych dzieci (mniej więcej do 3. roku życia), gdyż mogą obciążyć ich nerki – warto porozmawiać na ten temat z lekarzem pediatrą, pod którego opieką jest maluch.

Jak nawadniać dziecko, które waży powyżej 10 kilogramów? Należy do 1000 ml dodać 50 ml na każdy kilogram powyżej wspomnianych 10 kg. Natomiast w przypadku pociechy o wadze powyżej 20 kg, należy do 1500 ml dodać 20 ml na każdy kilogram (u malucha powyżej 20 kilogramów). Chcąc nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie choroby, należy podawać mu często płyny (nawet co 10 minut) w niewielkich ilościach (np. kilka łyżeczek). 

Objawy i przyczyny odwodnienia u dzieci

Skoro wiemy już jak nawadniać dzieci, warto wspomnieć o przyczynach i symptomach odwodnienia. 

-Reklama-

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka odwodnienia u najmłodszych, są to:

  • biegunka (jeśli trwa dłużej niż dobę – należy skonsultować się z lekarzem),
  • gorączka,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe (np. gronkowce, rotawirusy),
  • niskie spożycie napojów,
  • wymioty.

Niepokojącymi objawami, które mogą świadczyć o odwodnieniu, są: zmiany w kolorze i ilości oddawanego moczu (intensywnie żółty, pomarańczowy), rozdrażnienie lub apatia, senność, drgawki, wzdęty brzuszek, przyśpieszony oddech, zapadnięte ciemiączko, a także płacz bez łez. Charakterystycznym wskaźnikiem odwodnienia dziecka jest też biały nalot na języku i spękane usta. W przypadku stwierdzenia umiarkowanego lub ciężkiego stopnia odwodnienia konieczna jest hospitalizacja.

Dlaczego odwodnienie dziecka jest niebezpieczne dla zdrowia?

Organizm niemowlęcia w 75% składa się z wody, tak małe dzieci są w stanie odwodnić się już w kilka godzin. Zbyt mała podaż płynów w diecie najmłodszych pacjentów niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wraz z wodą wypłukiwane są elektrolity. Długotrwały niedostatek wody może przyczynić się do rozwoju chorób układu moczowego (np. kamieni nerkowych), zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, a nawet doprowadzić do śmierci. Jak nawadniać dziecko, gdy niechętnie pije płyny w ciągu dnia?

Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nawadniać dziecko, które nie chce pić. Aby zmobilizować malucha do częstszego picia, można podawać mu wodę mineralną, rozcieńczony sok owocowy lub lekko osłodzoną herbatę w jego ulubionym kubku czy butelce. Pamiętajmy, że dziecko nie może pić płynów zawierających kofeinę lub alkohol! Warto dawać pociesze dobry przykład i pić przy niej płyny (dzieci często lubią naśladować rodziców). Dobrym sposobem jest też przyrządzanie ulubione zupki, serwowanie owoców i warzyw, które podniosą poziom nawodnienia organizmu (np. ogórek, pomidory, truskawki, arbuz, gruszka).

Jeśli nie wiemy, jak nawadniać dziecko, możemy też skorzystać z pomocy pediatry lub dietetyka dziecięcego.

Wpis gościnny

-Reklama-

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

166,958FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
398ObserwującyObserwuj
Zabawa niemowląt na Ceneo.pl

Przeczytaj również

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla uczniów

Prezent na Dzień Dziecka dla ucznia to nie tylko zabawka dostosowana do wieku, ale wiele innych rzeczy, które zajmą mu czas lub pogłębią jego pasję. W tym przypadku bowiem warto trafić z upominkiem w oczekiwania naszej pociechy. Prezentujemy najlepsze prezenty dla uczniów, które wpadły nam w oko.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków

Co kupić kilkulatkowi na Dzień Dziecka? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista i wielu rodzicom może przysporzyć trochę kłopotu. Nasz redakcyjny skład zrobił mały rekonesans i wybrał najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla przedszkolaków! Być może wśród nich jest ten jeden wymarzony przez Twoją pociechę?

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla niemowląt

W bogatej ofercie zabawek i akcesoriów można się zatracić, a co dopiero wybrać ten jedyny wymarzony prezent, który ucieszy naszego maluszka. Dzień Dziecka tuż tuż, więc jeśli na samą myśl o prezentach kręci ci się w głowie, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Redakcyjne mamy zrobiły przegląd rynku i wybrały zabawki, które na pewno będą hitem wśród najmłodszych.

Loteria promocyjna HARIBO „Słuchaj z radością”

W dniach od 1 maja do 30 czerwca 2021 HARIBO organizuje loterię „Słuchaj z radością”, w której do wygrania jest ponad 1000 nagród muzycznych oraz nagroda główna – 30 000 zł. Zakup promocyjny obejmuje wszystkie produkty HARIBO, a prosty mechanizm loterii i atrakcyjne nagrody gwarantują doskonałą zabawę.

Innowacyjny laktator Expert 3D Pro – ekspert w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez dziewięć miesięcy maleństwo, świat rodziców zmienia się. Doświadczają oni, co to znaczy „bardziej”. Od tego momentu bardziej się śmieją, czuwają w nocy, przeżywają każdy dzień, czują emocje i kochają najbardziej na świecie. Tak, jak nigdy dotąd nie kochali. Otaczając opieką nowonarodzone dziecko - mamy poszukują rozwiązań i produktów, które będą najlepsze dla nich i dzidziusia. Marka LOVI - ekspert w obszarze ochrony laktacji - w najnowszej kampanii „LOVI, kiedy kochasz najbardziej”, prezentuje innowacyjny laktator Expert 3D Pro, z unikalną na rynku technologią lejka 3D, który jest ekspertem w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych. Dzięki niemu mamy mogą karmić piersią swoje maleństwa pomimo trudności, z jakimi się borykają. I dawać im to, co jest ich zdaniem najlepsze.