-Reklama-

Czym i jak nawadniać dziecko? Zapotrzebowanie na płyny u najmłodszych

Utrzymanie optymalnego stanu nawodnienia jest równie ważne, co zbilansowana i pełnowartościowa dieta dziecka. Niestety, niektórzy rodzice o tym zapominają, skupiając się tylko na dostarczaniu pociesze niezbędnych składników odżywczych, takich jak np. białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Jak nawadniać dziecko w pierwszym roku życia i ile wynosi jego dobowe zapotrzebowanie wodne?

-Reklama-

Niemowlę o wadze 3-10 kg potrzebuje 100 ml płynów na kilogram masy ciała. Do około 6. miesiąca życia karmione jest mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym, które zaspokaja zapotrzebowanie malucha na płyny. Jednak w okresie upałów, gdy traci więcej wody poprzez pocenie się, warto zwiększyć podaż mleka (od 6. miesiąca życia można też podawać niemowlęciu innego rodzaju płyny – wodę, soki, herbatki, zupy i pokarmy stałe). Pamiętajmy, że wody mineralne o dużej zawartości pierwiastków są niewskazane dla małych dzieci (mniej więcej do 3. roku życia), gdyż mogą obciążyć ich nerki – warto porozmawiać na ten temat z lekarzem pediatrą, pod którego opieką jest maluch.

Jak nawadniać dziecko, które waży powyżej 10 kilogramów? Należy do 1000 ml dodać 50 ml na każdy kilogram powyżej wspomnianych 10 kg. Natomiast w przypadku pociechy o wadze powyżej 20 kg, należy do 1500 ml dodać 20 ml na każdy kilogram (u malucha powyżej 20 kilogramów). Chcąc nie dopuścić do odwodnienia dziecka w czasie choroby, należy podawać mu często płyny (nawet co 10 minut) w niewielkich ilościach (np. kilka łyżeczek). 

Objawy i przyczyny odwodnienia u dzieci

Skoro wiemy już jak nawadniać dzieci, warto wspomnieć o przyczynach i symptomach odwodnienia. 

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka odwodnienia u najmłodszych, są to:

  • biegunka (jeśli trwa dłużej niż dobę – należy skonsultować się z lekarzem),
  • gorączka,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe (np. gronkowce, rotawirusy),
  • niskie spożycie napojów,
  • wymioty.

Niepokojącymi objawami, które mogą świadczyć o odwodnieniu, są: zmiany w kolorze i ilości oddawanego moczu (intensywnie żółty, pomarańczowy), rozdrażnienie lub apatia, senność, drgawki, wzdęty brzuszek, przyśpieszony oddech, zapadnięte ciemiączko, a także płacz bez łez. Charakterystycznym wskaźnikiem odwodnienia dziecka jest też biały nalot na języku i spękane usta. W przypadku stwierdzenia umiarkowanego lub ciężkiego stopnia odwodnienia konieczna jest hospitalizacja.

Dlaczego odwodnienie dziecka jest niebezpieczne dla zdrowia?

Organizm niemowlęcia w 75% składa się z wody, tak małe dzieci są w stanie odwodnić się już w kilka godzin. Zbyt mała podaż płynów w diecie najmłodszych pacjentów niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wraz z wodą wypłukiwane są elektrolity. Długotrwały niedostatek wody może przyczynić się do rozwoju chorób układu moczowego (np. kamieni nerkowych), zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, a nawet doprowadzić do śmierci. Jak nawadniać dziecko, gdy niechętnie pije płyny w ciągu dnia?

Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nawadniać dziecko, które nie chce pić. Aby zmobilizować malucha do częstszego picia, można podawać mu wodę mineralną, rozcieńczony sok owocowy lub lekko osłodzoną herbatę w jego ulubionym kubku czy butelce. Pamiętajmy, że dziecko nie może pić płynów zawierających kofeinę lub alkohol! Warto dawać pociesze dobry przykład i pić przy niej płyny (dzieci często lubią naśladować rodziców). Dobrym sposobem jest też przyrządzanie ulubione zupki, serwowanie owoców i warzyw, które podniosą poziom nawodnienia organizmu (np. ogórek, pomidory, truskawki, arbuz, gruszka).

Jeśli nie wiemy, jak nawadniać dziecko, możemy też skorzystać z pomocy pediatry lub dietetyka dziecięcego.

Wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również