-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Czy warto wybrać fotelik obrotowy?

Na rynku pojawia się coraz więcej fotelików z możliwością obrotu. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak na czym polega mechanizm ich działania oraz dla kogo są przeznaczone. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem fotelika obrotowego, sprawdźcie, jak i dlaczego warto go wybrać.

-Reklama-

Fotelik obrotowy – sposób działania

Foteliki obrotowe wyposażone są w innowacyjny system, który pozwala na ich obrócenie o 360 lub 180 stopni. Dzięki obrocie o 360 stopni dziecko można przewozić zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Obydwa systemy dają możliwość skierowania siedziska fotelika w stronę drzwi, co znacznie ułatwia wsadzenie i zapięcie dziecka w foteliku. Systemy obrotowe występują w przedziałach wagowych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, które wymagają przewożenia tyłem do kierunku jazdy.

W praktyce są to najczęściej modele z zakresu 0-18 kg i 9-18 kg, choć foteliki obrotowe można znaleźć również wśród fotelików o szerszym zakresie masy, jak 0-25 kg czy 0-36 kg. Te ostatnie nie są jednak zalecane ze względu na to, że tak duży przedział wagowy nie pozwala na dobre dopasowanie fotelika do rosnącej sylwetki dziecka. To z kolei przekłada się na poziom zapewnianego przezeń bezpieczeństwa podczas ewentualnych wypadków.

Dlaczego stosowanie fotelików obrotowych oraz montowanych tyłem jest tak istotne?

Zarówno foteliki obrotowe, jak i foteliki RWF pozwalają na przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy. Przepisy Unii Europejskiej wymagają takiego sposobu podróżowania z dziećmi mieszczącymi się w przedziale wagowym 0-13 kg. Kolejne foteliki 9-18 czy 9-25 nie muszą już spełniać tego warunku, wobec czego można je montować przodem do kierunku jazdy. To nie oznacza jednak, że takie rozwiązanie jest bezpieczne.

Wbrew temu co mówią przepisy, podróżowanie z fotelikami ustawionymi tyłem do kierunku jazdy zaleca się dzieciom aż do 4. roku życia. Najmłodsi poniżej tego wieku, bez względu na swój wzrost czy wagę, nie posiadają jeszcze odpowiednio wykształconej struktury kostnej, która zapewniałaby im ochronę w przypadku ewentualnego wypadku. Szyja i mięśnie najmłodszych nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by móc amortyzować nagły wstrząs czy szarpnięcie które może się pojawić podczas kolizji. Szczególnie w przypadku zderzeń czołowych ciało dziecka leci bezwładnie do przodu, narażając szyję i kark na ogromne przeciążenia. Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy pozwala na zminimalizowanie ryzyka poważnych obrażeń w takim przypadku, zapewniając odpowiednią podporę dla szyji i głowy dziecka. Ochrona ta jest nieporównywalna do tej, którą zapewniają klasyczne foteliki montowane przodem do kierunku jazdy.

Foteliki obrotowe – jakie wybrać?

Mając na uwadze, że fotelik obrotowy pozwala na przewożenie dzieci w sposób, który zapewnia im nie tylko maksimum bezpieczeństwa, ale również wygodę w codziennym użytkowaniu, warto zastanowić się, jakie inne kryteria powinien spełniać. Tak naprawdę podczas wyboru fotelika obrotowego powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami, jak w przypadku innych kategorii wagowych.

Jedną z podstawowych kwestii stanowią pasy. Zaleca się, by foteliki dla dzieci z pierwszej i drugiej kategorii wagowej były wyposażone w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Jest to uzależnione od dziecięcej budowy anatomicznej, w której brak dobrze wykształconej miednicy oraz kolców biodrowych. To te elementy są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzenie pasów samochodowych u dorosłych, dlatego też w przypadku dzieci należy zastosować dodatkowe zapięcie. Ważne jest również, czy interesujący nas model posiada system ISOFIX, czy też mocuje się go za pomocą standardowych pasów. O ile jest to możliwe, rekomendujemy wybór systemu ISOFIX, który zapewnia większą stabilność, komfort i eliminuje potencjalne błędy w montażu fotela.

Bardzo istotne jest, by fotelik posiadał szerokie, wygodne siedzisko oraz możliwość regulacji oparcia i położenia zagłówka. To właśnie te funkcje odpowiadają za komfort jazdy naszego dziecka i pozwalają na dopasowanie fotelika do jego zmieniającej się sylwetki. Z tego względu należy również zwrócić uwagę na kąt nachylenia oparcia, czyli odległości, jaka wynosi pomiędzy pionem fotela samochodowego a oparciem fotelika. Zaleca się, by kąt ten wynosił ok. 30-40 stopni. Dzięki temu siedzisko będzie potrafiło utrzymać szyję, głowę i plecy dziecka w odpowiedniej pozycji podczas podróży.

wpis gościnny
Artykuł przygotowany przez sklepy Boboking.pl oraz abcGPS.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?