-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Czy to odpowiedni moment na dziecko? Odpowiedz na pytania, by się dowiedzieć

Decyzja o macierzyństwie rzadko kiedy w dzisiejszych czasach zapada spontanicznie. Dziś zwykle jest to efekt pragnień połączonych z rozsądkiem. Jeśli jesteś w momencie planowania dziecka, a nie do końca wiesz, czy to odpowiednia chwila – odpowiedz na te pytania. Być może pomogą ci podjąć ostateczną decyzję.

-Reklama-

Choć bycie mamą nie powinno zależeć od czynników innych niż nasze zdrowie czy pragnienia, rzeczywistość każe nam brać pod uwagę również inne aspekty. Większość z nas wchodzi w macierzyństwo świadomie, po wielu rozmyślaniach i rozpatrywaniu argumentów za i przeciw. Taki sposób planowania dziecka wydaje się być rozsądny, bo daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że damy radę. Czy jednak sposób w jaki podchodzimy do planowania macierzyństwa jest właściwy? Czy rozpatrujemy wszystkie najważniejsze kwestie? Czy używamy odpowiednich argumentów? Jeśli nie masz pewności, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto pytania, które pomogą ci podjąć decyzję o dziecku.

Czy to odpowiedni moment na dziecko?

Pytania, które warto sobie zadać, planując dziecko

  • Czy pragniesz w tym momencie mieć dziecko?

To kluczowe pytanie, na które pozytywna odpowiedź rozpoczyna w ogóle rozmyślania nad byciem mamą. Jeśli chcesz zostać mamą właśnie teraz, musisz jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to twoja własna decyzja i pragnienie czy raczej presja otoczenia? Być może ktoś na to dziecko cię namawia, a ty nie jesteś do końca przekonana, czy to dobry pomysł. Być może to pragnienie nie do końca jest twoje. Być może chęć posiadania dziecka wynika bardziej z potrzeby dorównania innym. Pamiętaj, że to powinna być twoja decyzja. Przede wszystkim, twoja.

  • Czy jesteś gotowa na wzięcie na siebie odpowiedzialności za czyjeś życie?

To nie są górnolotne słowa. Tak po prostu jest. Jeśli zdecydujesz się na dziecko, będzie to decyzja nieodwołalna. Nie da się cofnąć czasu, zrobić sobie przerwy od bycia mamą. Od momentu, gdy zostaniesz mamą, będziesz odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale i za istotę, którą powołałaś do życia. To ogromna odpowiedzialność, ważna życiowa rola. Czy jesteś na to gotowa?

  • Czy zapewnisz dziecku wychowanie w kochającym, bezpiecznym domu?

Dziecko musi rozwijać się, dorastać w dobrym, bezpiecznym, kochającym miejscu. Musi być otoczone miłością. Nie wolno dziecka narażać na niebezpieczeństwo np. przemoc. Jeśli twój dom to bezpieczny azyl, w którym nic mu nie grozi, to zapewnisz swojej pociesze najważniejszy fundament w życiu. Jeśli borykasz się – ty lub twój partner – z uzależnieniem, tkwisz w toksycznym związku, w domu w którym mieszkasz zdarza się przemoc – nie funduj dziecku takiego losu. Najpierw go sama zmień.

  • Czy jesteś w stanie zapewnić dziecku realizację jego wszystkich potrzeb?

Dziecko to nie tylko satysfakcja i spełnienie. To także wyrzeczenia, ograniczone możliwości, a czasem nawet ich brak. Decydując się na dziecko, musisz być świadoma, że maluchy wymagają nieustannej opieki i uwagi, że budzą się w nocy i nie dają się wyspać, że nie wszędzie czują się dobrze, że miewają różne dolegliwości, chorują, że nie potrafią czekać. Ich potrzeby są najważniejsze i należy je realizować tu i teraz – szczególnie w tym pierwszym okresie. Czy jesteś gotowa swoje własne potrzeby zepchnąć w hierarchii ważności o jeden stopień niżej?

  • Czy stać cię na wychowanie dziecka?

Nie ma co owijać w bawełnę. Dziecko kosztuje. Tutaj ktoś nawet wyliczył ile. Ale nie bierz pod uwagę sumarycznej kwoty, a budżet niezbędny na te pierwsze miesiące jego życia. Zazwyczaj największym obciążeniem finansowym są te pierwsze wydatki na wyprawkę np. wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko, inne akcesoria, ubranka. Weź pod uwagę, że może nie uda ci się karmić piersią i będziesz zmuszona kupować mleko modyfikowane – i to w dużych ilościach. Pieluchy to kolejny poważny wydatek – tutaj zobaczysz, ile na nie wydasz. Dobrze, jeśli masz jakieś oszczędności, które pozwolą ci zachować komfortową sytuację materialną.

  • Czy masz wsparcie w partnerze, rodzinie?

Posiadanie dziecka to prawdziwy sprawdzian dla związku. Czy jesteś pewna, że wspólnie go zdacie? Czy masz oparcie w swoim partnerze i wiesz, że bardzo ci pomoże w opiece nad maluchem? Czy możesz na niego liczyć? Czy w razie potrzeby, będzie przy tobie twoja rodzina? To bardzo istotne kwestie. Samotne macierzyństwo jest trudne i nawet jeśli na ten moment wydaje ci się, że dasz sobie radę nawet sama, po porodzie zmieni się perspektywa. To trudniejsze niż myślisz. Co oczywiście nie znaczy, że nie podołasz temu zadaniu.

  • Czy wraz z urodzeniem dziecka nie pogorszy się twoja sytuacja zawodowa?

To ważne pytanie, jeśli masz w perspektywie zrobienie zawodowej kariery. Nienajlepszy moment na dziecko to np. nowa, wymarzona praca. Jeśli przed tobą są plany rozwojowe w obecnym miejscu pracy, albo rozpoczynasz ważny projekt lub dopiero co awansowałaś, zastanów się, czy jesteś gotowa stracić obecną szansę. Musisz wziąć pod uwagę, że w ciąży możesz potrzebować odpoczynku od pracy – czy to nie wpłynie na relacje z przełożonymi? Czy masz możliwość pójścia na roczny albo i dłuższy urlop po urodzeniu dziecka? A jeśli nie, czy masz pomysł jak pogodzić powrót do pracy z opieką nad niemowlęciem?

  • Jak urodzenie dziecka wpłynie na inne twoje dzieci?

Posiadasz już dziecko lub dzieci, a teraz pragniesz kolejnego? Pomyśl też o swoich starszych pociechach. Czy są gotowe na rodzeństwo? Czy pojawienie się nowego dziecka w domu nie zaburzy ich bezpieczeństwa? Tutaj znajdziesz wskazówki, jak przygotować dziecko na nowe rodzeństwo.

  • Czy jesteś gotowa na różne scenariusze w ciąży – także te najtrudniejsze?

Każda z nas marzy o pomyślnej, książkowej ciąży i zdrowym dziecku. Niestety nikt nie zagwarantuje ci, że tak będzie. Ciąże są różne, bywają bardzo trudne. Czasem zostają przerwane przez naturę, czasem tę ogromnie trudną decyzję musi podjąć ciężarna. Dzieci nie zawsze rodzą się zdrowe, musisz to wiedzieć. Nie oznacza to, że masz się zamartwiać i pesymistycznie podejść do swojego planowania dziecka. Nie, broń boże. Chodzi o to, by mieć gdzieś z tyłu świadomość, że różnie się może potoczyć. Musisz mieć w sobie gotowość na różne scenariusze.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?