-Reklama-teddyeddie

Czy to odpowiedni moment na dziecko? Odpowiedz na pytania, by się dowiedzieć

Decyzja o macierzyństwie rzadko kiedy w dzisiejszych czasach zapada spontanicznie. Dziś zwykle jest to efekt pragnień połączonych z rozsądkiem. Jeśli jesteś w momencie planowania dziecka, a nie do końca wiesz, czy to odpowiednia chwila – odpowiedz na te pytania. Być może pomogą ci podjąć ostateczną decyzję.

-Reklama-

Choć bycie mamą nie powinno zależeć od czynników innych niż nasze zdrowie czy pragnienia, rzeczywistość każe nam brać pod uwagę również inne aspekty. Większość z nas wchodzi w macierzyństwo świadomie, po wielu rozmyślaniach i rozpatrywaniu argumentów za i przeciw. Taki sposób planowania dziecka wydaje się być rozsądny, bo daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że damy radę. Czy jednak sposób w jaki podchodzimy do planowania macierzyństwa jest właściwy? Czy rozpatrujemy wszystkie najważniejsze kwestie? Czy używamy odpowiednich argumentów? Jeśli nie masz pewności, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto pytania, które pomogą ci podjąć decyzję o dziecku.

Czy to odpowiedni moment na dziecko?

Pytania, które warto sobie zadać, planując dziecko

  • Czy pragniesz w tym momencie mieć dziecko?

To kluczowe pytanie, na które pozytywna odpowiedź rozpoczyna w ogóle rozmyślania nad byciem mamą. Jeśli chcesz zostać mamą właśnie teraz, musisz jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to twoja własna decyzja i pragnienie czy raczej presja otoczenia? Być może ktoś na to dziecko cię namawia, a ty nie jesteś do końca przekonana, czy to dobry pomysł. Być może to pragnienie nie do końca jest twoje. Być może chęć posiadania dziecka wynika bardziej z potrzeby dorównania innym. Pamiętaj, że to powinna być twoja decyzja. Przede wszystkim, twoja.

  • Czy jesteś gotowa na wzięcie na siebie odpowiedzialności za czyjeś życie?

To nie są górnolotne słowa. Tak po prostu jest. Jeśli zdecydujesz się na dziecko, będzie to decyzja nieodwołalna. Nie da się cofnąć czasu, zrobić sobie przerwy od bycia mamą. Od momentu, gdy zostaniesz mamą, będziesz odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale i za istotę, którą powołałaś do życia. To ogromna odpowiedzialność, ważna życiowa rola. Czy jesteś na to gotowa?

  • Czy zapewnisz dziecku wychowanie w kochającym, bezpiecznym domu?

Dziecko musi rozwijać się, dorastać w dobrym, bezpiecznym, kochającym miejscu. Musi być otoczone miłością. Nie wolno dziecka narażać na niebezpieczeństwo np. przemoc. Jeśli twój dom to bezpieczny azyl, w którym nic mu nie grozi, to zapewnisz swojej pociesze najważniejszy fundament w życiu. Jeśli borykasz się – ty lub twój partner – z uzależnieniem, tkwisz w toksycznym związku, w domu w którym mieszkasz zdarza się przemoc – nie funduj dziecku takiego losu. Najpierw go sama zmień.

  • Czy jesteś w stanie zapewnić dziecku realizację jego wszystkich potrzeb?

Dziecko to nie tylko satysfakcja i spełnienie. To także wyrzeczenia, ograniczone możliwości, a czasem nawet ich brak. Decydując się na dziecko, musisz być świadoma, że maluchy wymagają nieustannej opieki i uwagi, że budzą się w nocy i nie dają się wyspać, że nie wszędzie czują się dobrze, że miewają różne dolegliwości, chorują, że nie potrafią czekać. Ich potrzeby są najważniejsze i należy je realizować tu i teraz – szczególnie w tym pierwszym okresie. Czy jesteś gotowa swoje własne potrzeby zepchnąć w hierarchii ważności o jeden stopień niżej?

  • Czy stać cię na wychowanie dziecka?

Nie ma co owijać w bawełnę. Dziecko kosztuje. Tutaj ktoś nawet wyliczył ile. Ale nie bierz pod uwagę sumarycznej kwoty, a budżet niezbędny na te pierwsze miesiące jego życia. Zazwyczaj największym obciążeniem finansowym są te pierwsze wydatki na wyprawkę np. wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko, inne akcesoria, ubranka. Weź pod uwagę, że może nie uda ci się karmić piersią i będziesz zmuszona kupować mleko modyfikowane – i to w dużych ilościach. Pieluchy to kolejny poważny wydatek – tutaj zobaczysz, ile na nie wydasz. Dobrze, jeśli masz jakieś oszczędności, które pozwolą ci zachować komfortową sytuację materialną.

  • Czy masz wsparcie w partnerze, rodzinie?

Posiadanie dziecka to prawdziwy sprawdzian dla związku. Czy jesteś pewna, że wspólnie go zdacie? Czy masz oparcie w swoim partnerze i wiesz, że bardzo ci pomoże w opiece nad maluchem? Czy możesz na niego liczyć? Czy w razie potrzeby, będzie przy tobie twoja rodzina? To bardzo istotne kwestie. Samotne macierzyństwo jest trudne i nawet jeśli na ten moment wydaje ci się, że dasz sobie radę nawet sama, po porodzie zmieni się perspektywa. To trudniejsze niż myślisz. Co oczywiście nie znaczy, że nie podołasz temu zadaniu.

  • Czy wraz z urodzeniem dziecka nie pogorszy się twoja sytuacja zawodowa?

To ważne pytanie, jeśli masz w perspektywie zrobienie zawodowej kariery. Nienajlepszy moment na dziecko to np. nowa, wymarzona praca. Jeśli przed tobą są plany rozwojowe w obecnym miejscu pracy, albo rozpoczynasz ważny projekt lub dopiero co awansowałaś, zastanów się, czy jesteś gotowa stracić obecną szansę. Musisz wziąć pod uwagę, że w ciąży możesz potrzebować odpoczynku od pracy – czy to nie wpłynie na relacje z przełożonymi? Czy masz możliwość pójścia na roczny albo i dłuższy urlop po urodzeniu dziecka? A jeśli nie, czy masz pomysł jak pogodzić powrót do pracy z opieką nad niemowlęciem?

  • Jak urodzenie dziecka wpłynie na inne twoje dzieci?

Posiadasz już dziecko lub dzieci, a teraz pragniesz kolejnego? Pomyśl też o swoich starszych pociechach. Czy są gotowe na rodzeństwo? Czy pojawienie się nowego dziecka w domu nie zaburzy ich bezpieczeństwa? Tutaj znajdziesz wskazówki, jak przygotować dziecko na nowe rodzeństwo.

  • Czy jesteś gotowa na różne scenariusze w ciąży – także te najtrudniejsze?

Każda z nas marzy o pomyślnej, książkowej ciąży i zdrowym dziecku. Niestety nikt nie zagwarantuje ci, że tak będzie. Ciąże są różne, bywają bardzo trudne. Czasem zostają przerwane przez naturę, czasem tę ogromnie trudną decyzję musi podjąć ciężarna. Dzieci nie zawsze rodzą się zdrowe, musisz to wiedzieć. Nie oznacza to, że masz się zamartwiać i pesymistycznie podejść do swojego planowania dziecka. Nie, broń boże. Chodzi o to, by mieć gdzieś z tyłu świadomość, że różnie się może potoczyć. Musisz mieć w sobie gotowość na różne scenariusze.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!