-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Czy do zajścia w ciążę potrzebna jest owulacja? Wydaje się to oczywiste. A jednak metoda kalendarzykowa czasem zawodzi, więc dlaczego tak się dzieje? Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

-Reklama-

Cykl menstruacyjny i jego tajemnice

Cykl menstruacyjny trwa około 28 dni, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia i całkiem normalny jest zarówno nieco dłuższy, jak i krótszy cykl. Normy do obliczania dni płodnych opierają się jednak na tym typowym 28-dniowym cyklu, w ciągu którego kobieta ma 6 najbardziej płodnych dni (pięć dni poprzedzających owulację oraz jeden dzień po owulacji). Nazywa się to potocznie płodnym oknem.

Jednak zarówno długość cyklu, jak i długość trwania owulacji oraz czas jej wystąpienia może się różnić u kobiet. Nasze organizmy są przecież bardzo różne.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

-Reklama-

Jeśli szukasz odpowiedzi, czy możesz zajść w ciążę poza płodnym oknem, to wiedz, że to się zdarza. Ciąża może rozpocząć się w dzień niepłodny, bo plemniki potrafią żyć w kobiecym organizmie nawet kilka dni, a po drugie – czas owulacji może się przesunąć. To dwa najważniejsze powody, dla których kobiety zachodzą w ciążę po stosunku w dni niepłodne. W takim przypadku metoda kalendarzykowa jest nieskuteczna i nie należy jej ufać w stu procentach.

Jak rozpoznać owulację?

Możesz obliczyć, kiedy wypadają dni płodne w twoim cyklu według kalendarzyka, ale dla pewności możesz jeszcze opierać się na pomiarze temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego. Według metody kalendarzykowej owulacja występuje zwykle między 11. a 21. dniem cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed następną miesiączką. Pamiętaj, że pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień twojego cyklu. Podczas owulacji z jajników uwalnia się komórka jajowa i wędruje w kierunku macicy. Jajeczko żyje do 24h po owulacji, ale dłużej żywotne są plemniki, które w sprzyjających warunkach mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet pięć dni od stosunku. Co to znaczy? Że seks uprawiany maksymalnie 5 dni przed owulacją (plemniki mogą poczekać na owulację w układzie rozrodczym) oraz jeden dzień po owulacji (gdy żyje jeszcze jajeczko), może zakończyć się ciążą.

Wniosek? Można zajść w ciążę, współżyjąc w dni niepłodne. Największe prawdopodobieństwo ciąży jest w tym przypadku dzień przed owulacją (wynosi aż 41%).

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Skoro ciąża ze stosunku seksualnego w dni niepłodne jest możliwa, to jak to jest z zajściem w ciążę podczas miesiączki? No cóż, to też jest możliwe. Wystarczy, że masz krótki cykl menstruacyjny (do 24 dni), a twoja owulacja zaczyna się szybciej niż przy długim cyklu. Wówczas współżycie podczas ostatnich dni miesiączki może spowodować zajście w ciążę. Jak już wspominaliśmy, plemniki mogą przetrwać kilka dni w drogach rodnych i „poczekać” na jajeczko. Mniej prawdopodobne jest zajście w ciążę tuż przed okresem, choć tu tez jest jakieś ryzyko przy bardzo krótkim cyklu.

Czy można zajść w ciążę bez owulacji?

Choć można zajść w ciążę w dni niepłodne, w danym cyklu musi wystąpić owulacja. Bez niej niemożliwe jest zapłodnienie. Plemniki muszą mieć możliwość zapłodnienia komórki jajowej, a w cyklu bezowulacyjnym nie dochodzi do jej uwolnienia. Cykl bezowulacyjny to czas całkowicie niepłodny.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.