-Reklama-

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Czy do zajścia w ciążę potrzebna jest owulacja? Wydaje się to oczywiste. A jednak metoda kalendarzykowa czasem zawodzi, więc dlaczego tak się dzieje? Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

-Reklama-

Cykl menstruacyjny i jego tajemnice

Cykl menstruacyjny trwa około 28 dni, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia i całkiem normalny jest zarówno nieco dłuższy, jak i krótszy cykl. Normy do obliczania dni płodnych opierają się jednak na tym typowym 28-dniowym cyklu, w ciągu którego kobieta ma 6 najbardziej płodnych dni (pięć dni poprzedzających owulację oraz jeden dzień po owulacji). Nazywa się to potocznie płodnym oknem.

Jednak zarówno długość cyklu, jak i długość trwania owulacji oraz czas jej wystąpienia może się różnić u kobiet. Nasze organizmy są przecież bardzo różne.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Jeśli szukasz odpowiedzi, czy możesz zajść w ciążę poza płodnym oknem, to wiedz, że to się zdarza. Ciąża może rozpocząć się w dzień niepłodny, bo plemniki potrafią żyć w kobiecym organizmie nawet kilka dni, a po drugie – czas owulacji może się przesunąć. To dwa najważniejsze powody, dla których kobiety zachodzą w ciążę po stosunku w dni niepłodne. W takim przypadku metoda kalendarzykowa jest nieskuteczna i nie należy jej ufać w stu procentach.

Jak rozpoznać owulację?

Możesz obliczyć, kiedy wypadają dni płodne w twoim cyklu według kalendarzyka, ale dla pewności możesz jeszcze opierać się na pomiarze temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego. Według metody kalendarzykowej owulacja występuje zwykle między 11. a 21. dniem cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed następną miesiączką. Pamiętaj, że pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień twojego cyklu. Podczas owulacji z jajników uwalnia się komórka jajowa i wędruje w kierunku macicy. Jajeczko żyje do 24h po owulacji, ale dłużej żywotne są plemniki, które w sprzyjających warunkach mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet pięć dni od stosunku. Co to znaczy? Że seks uprawiany maksymalnie 5 dni przed owulacją (plemniki mogą poczekać na owulację w układzie rozrodczym) oraz jeden dzień po owulacji (gdy żyje jeszcze jajeczko), może zakończyć się ciążą.

Wniosek? Można zajść w ciążę, współżyjąc w dni niepłodne. Największe prawdopodobieństwo ciąży jest w tym przypadku dzień przed owulacją (wynosi aż 41%).

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Skoro ciąża ze stosunku seksualnego w dni niepłodne jest możliwa, to jak to jest z zajściem w ciążę podczas miesiączki? No cóż, to też jest możliwe. Wystarczy, że masz krótki cykl menstruacyjny (do 24 dni), a twoja owulacja zaczyna się szybciej niż przy długim cyklu. Wówczas współżycie podczas ostatnich dni miesiączki może spowodować zajście w ciążę. Jak już wspominaliśmy, plemniki mogą przetrwać kilka dni w drogach rodnych i „poczekać” na jajeczko. Mniej prawdopodobne jest zajście w ciążę tuż przed okresem, choć tu tez jest jakieś ryzyko przy bardzo krótkim cyklu.

Czy można zajść w ciążę bez owulacji?

Choć można zajść w ciążę w dni niepłodne, w danym cyklu musi wystąpić owulacja. Bez niej niemożliwe jest zapłodnienie. Plemniki muszą mieć możliwość zapłodnienia komórki jajowej, a w cyklu bezowulacyjnym nie dochodzi do jej uwolnienia. Cykl bezowulacyjny to czas całkowicie niepłodny.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również