-Reklama-

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Czy do zajścia w ciążę potrzebna jest owulacja? Wydaje się to oczywiste. A jednak metoda kalendarzykowa czasem zawodzi, więc dlaczego tak się dzieje? Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

-Reklama-

Cykl menstruacyjny i jego tajemnice

Cykl menstruacyjny trwa około 28 dni, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to tak naprawdę bardzo indywidualna kwestia i całkiem normalny jest zarówno nieco dłuższy, jak i krótszy cykl. Normy do obliczania dni płodnych opierają się jednak na tym typowym 28-dniowym cyklu, w ciągu którego kobieta ma 6 najbardziej płodnych dni (pięć dni poprzedzających owulację oraz jeden dzień po owulacji). Nazywa się to potocznie płodnym oknem.

Jednak zarówno długość cyklu, jak i długość trwania owulacji oraz czas jej wystąpienia może się różnić u kobiet. Nasze organizmy są przecież bardzo różne.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Jeśli szukasz odpowiedzi, czy możesz zajść w ciążę poza płodnym oknem, to wiedz, że to się zdarza. Ciąża może rozpocząć się w dzień niepłodny, bo plemniki potrafią żyć w kobiecym organizmie nawet kilka dni, a po drugie – czas owulacji może się przesunąć. To dwa najważniejsze powody, dla których kobiety zachodzą w ciążę po stosunku w dni niepłodne. W takim przypadku metoda kalendarzykowa jest nieskuteczna i nie należy jej ufać w stu procentach.

Jak rozpoznać owulację?

Możesz obliczyć, kiedy wypadają dni płodne w twoim cyklu według kalendarzyka, ale dla pewności możesz jeszcze opierać się na pomiarze temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego. Według metody kalendarzykowej owulacja występuje zwykle między 11. a 21. dniem cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed następną miesiączką. Pamiętaj, że pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień twojego cyklu. Podczas owulacji z jajników uwalnia się komórka jajowa i wędruje w kierunku macicy. Jajeczko żyje do 24h po owulacji, ale dłużej żywotne są plemniki, które w sprzyjających warunkach mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet pięć dni od stosunku. Co to znaczy? Że seks uprawiany maksymalnie 5 dni przed owulacją (plemniki mogą poczekać na owulację w układzie rozrodczym) oraz jeden dzień po owulacji (gdy żyje jeszcze jajeczko), może zakończyć się ciążą.

Wniosek? Można zajść w ciążę, współżyjąc w dni niepłodne. Największe prawdopodobieństwo ciąży jest w tym przypadku dzień przed owulacją (wynosi aż 41%).

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Skoro ciąża ze stosunku seksualnego w dni niepłodne jest możliwa, to jak to jest z zajściem w ciążę podczas miesiączki? No cóż, to też jest możliwe. Wystarczy, że masz krótki cykl menstruacyjny (do 24 dni), a twoja owulacja zaczyna się szybciej niż przy długim cyklu. Wówczas współżycie podczas ostatnich dni miesiączki może spowodować zajście w ciążę. Jak już wspominaliśmy, plemniki mogą przetrwać kilka dni w drogach rodnych i „poczekać” na jajeczko. Mniej prawdopodobne jest zajście w ciążę tuż przed okresem, choć tu tez jest jakieś ryzyko przy bardzo krótkim cyklu.

Czy można zajść w ciążę bez owulacji?

Choć można zajść w ciążę w dni niepłodne, w danym cyklu musi wystąpić owulacja. Bez niej niemożliwe jest zapłodnienie. Plemniki muszą mieć możliwość zapłodnienia komórki jajowej, a w cyklu bezowulacyjnym nie dochodzi do jej uwolnienia. Cykl bezowulacyjny to czas całkowicie niepłodny.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.