-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Czy można zajść w ciążę w ciąży?

Zdrowy rozsądek podpowiada, że to niemożliwe. A jednak co jakiś czas z doniesień medialnych wynika, że takie ciąże występują. W jaki sposób się to dzieje? Czy naprawdę możliwe jest zajście w ciążę w ciąży?

-Reklama-

Ciąża w ciąży? Brzmi kuriozalnie? Trochę tak. Jednak historia zna takie przypadki, więc to co nam się wydaje sprzeczne z logiką i wiedzą też, jak widać – może występować. Ale spokojnie – to naprawdę odosobnione przypadki.

Takie ciąże to zaledwie mały ułamek wszystkich ciąż na świecie. Każdy taki przypadek budzi ogromne zainteresowanie i najczęściej rozpisują się o nim media. Gdyby prześledzić ostatnie lata, takich nagłośnionych przypadków było zaledwie kilka.

-Reklama-

W Internecie znajdziecie m.in. historię amerykańskiej surogatki, która została wynajęta przez chińską parę. Początkowo myślano, że urodzi bliźnięta chińskim rodzicom, ale po porodzie okazało się, że jedno z dzieci nie ma rysów azjatyckich. Dzieciom zrobiono testy DNA i okazało się, że jedno z „bliźniąt” jest biologicznym dzieckiem surogatki, a drugie chińskich rodziców. Innym głośnym przypadkiem jest sprawa Julii Grovenburg, która poczęła swoje dzieci w odstępie 2,5 tygodnia. Dowiedziała się tego z badania USG, które wykryło, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, w dwóch workach owodniowych. Maluchom wyznaczono dwa różne terminy porodu, ale ostatecznie przyszły na świat razem poprzez cesarskie cięcie.

Czy można zajść w ciąże w ciąży? Co mówi nauka?

Jak pokazują wspomniane przypadki, to się zdarza, choć jest to sytuacja niezwykle rzadka. Naukowo jest to możliwe. W naukowym języku jest to superfetacja (zapłodnienie doatkowe) oraz superfekundacja (nadpłodnienie) – zjawiska występujące również w świecie zwierząt. W przypadku ludzi, odnotowane przez naukę przypadki dotyczą jedynie zjawiska nadpłodnienia. Superfekundacja polega na zapłodnieniu dwóch komórek jajowych podczas jednego cyklu owoluacyjnego, podczas dwóch stosunków płciowych (niekoniecznie z tym samym partnerem). W takim przypadku mamy do czynienia z 2-3 tygodniową różnicą w zapłodnieniu i w następstwie do rozwoju płodów w różnym tempie. Superfetacja (na którą nie ma póki co dowodów w świecie ludzi) to zjawisko polegające na dodatkowym zapłodnieniu, nawet w drugim miesiącu trwającej już ciąży. Byłoby to możliwe tylko w przypadku wystąpienia ponownej owulacji po pierwszym zapłodnieniu. Teoretycznie może się tak zdarzyć gdy np. kobieta, mimo zapłodnienia nadal stosuje kurację hormonalną wywołującą jajeczkowanie. Superfetacja niesie jednak ryzyko zagrożenia dla pierwszej ciąży – ryzyko obumarcia istniejącego płodu jest olbrzymie.

Czy można zajść w ciążę w ciąży – jak wygląda praktyka?

Przytoczone przypadki są dowodem na to, że naukowa teoria nadpłodnienia jest możliwa. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że jest to wyjątkowa sytuacja (o ile w ogóle została dobrze zinterpretowana) i natura nas kobiety tak skonstruowała, by uniemożliwić ciężarnym zachodzenie w ciąże.

Dlaczego ciąża w ciąży jest praktycznie niemożliwa?

  • Zapłodnienie zatrzymuje cykl owulacyjny. By doszło do zapłodnienia, organizm kobiety musi wyprodukować komórkę jajową. Gdy jajeczko zostanie zapłodnione nasieniem, a następnie dojdzie do implantacji w macicy, hormony ciążowe „poinformują” kobiece jajniki, że nie muszą produkować kolejnych komórek jajowych.
  • Znacznie utrudnione jest (a nawet prawie niemożliwe), by druga zapłodniona komórka jajowa (jeśli by do tego doszło) mogła zagnieździć się w macicy. Po zagnieżdżeniu pierwszego jaja, błona śluzowa macicy gęstnieje i nie dopuszcza do przyczepienia się do niej kolejnej komórki jajowej.
  • Przed ponownym zapłodnieniem zabezpiecza też czop śluzowy, który pojawia się w kanale szyjki macicy po zapłodnieniu. Zapobiega on przedostawaniu się plemników przez szyjkę.

Z tego powodu – ponowne zajście w ciąże w ciąży jest teoretycznie niemożliwe, a odnotowane przypadki są po prostu niezwykłymi wyjątkami od reguły. Musiałoby dojść do sytuacji patologicznej np. gdyby kobieta po zajściu w ciążę miała kolejną owulację na skutek zaburzeń hormonalnych albo posiadała dwie macice. Oba te scenariusze są wysoce nieprawdopodobne. Owulacja w ciąży nie występuje, a posiadanie dwóch macic spotyka się u jednej kobiety na 50 milionów. Nawet jeśli przy takiej wadzie kobieta zajdzie w dwie ciąże, jest ogromne ryzyko poronienia.

Podsumowując – zajście w ciążę podczas ciąży jest mniej prawdopodobne niż trafienie szóstki w totolotka.

foto: canva-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.