-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Czy kawa naprawdę wpływa na Twój sen?

Przed Światowym Dniem Zdrowia, Emma – The Sleep Company ma dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników kawy. Przez całe nasze życie słyszymy, że picie kawy nieuchronnie prowadzi do problemów z zasypianiem. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawdą. Chociaż kawa zawiera kofeinę, która może potencjalnie zakłócać sen, istnieją sposoby na jej spożywanie tak, by nie miało to znaczącego wpływu na jakość naszego nocnego wypoczynku.

-Reklama-
  • Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów.
  • Każdego dnia na całym świecie wypijanych jest około 2,23 miliarda filiżanek kawy.
  • Kraje europejskie, które spożywają większą ilość kawy, zwykle doświadczają lepszej jakości snu.

Kultura kawy w Europie

Europejczycy spożywają najwięcej kawy. Międzynarodowa Organizacja Kawy (Eng. International Coffee Organization) oszacowała w 2020 r., że to aż 54% całego światowego spożycia tego surowca. Wśród krajów europejskich największymi jej miłośnikami są Norwegowie, Finowie, Duńczycy i Szwedzi. Co ciekawe, nacje te wg badań, znane są z lepszej jakości snu w porównaniu z innymi krajami w Europie.

Kultura kawy w Europie posiada bogatą historię. W wielu krajach tego kontynentu kawiarnie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu światopoglądu politycznego, intelektualnego i społecznego. Czy to tradycyjne wiedeńskie kawiarnie w Austrii czy modne kawiarnie w Paryżu, europejskie kawiarnie oferują wyjątkową atmosferę, w której ludzie mogą cieszyć się kawą, angażując się w dyskusje intelektualne lub po prostu obserwując innych.

Każdy kraj europejski ma swoje własne sposoby na cieszenie się kawą, a włoska kultura espresso i skandynawska tradycja fika – są godnymi uwagi przykładami. We Włoszech kawa jest codziennym rytuałem, podczas gdy Szwedzi piją ją z ciastem podczas spotkań towarzyskich.

Dlaczego kraje spożywające więcej kawy mogą mieć lepszą jakość snu niż reszta Europy?

Idea, że kraje, których mieszkańcy spożywają więcej kawy, mogą również cieszyć się lepszą jakością snu, na pierwszy rzut oka wydaje się absurdem. Przecież kofeina jest stymulantem, który u niektórych może zaburzać sen. Jednak związek między spożyciem kawy, a jakością snu jest złożony i wieloaspektowy. Podczas gdy u jednych kofeina będzie powodować kłopoty z zasypianiem, u innych dzięki jej spożywaniu może wykształcić się tolerancja na działanie pobudzających jej składników.

Warto również wziąć pod uwagę to, że w krajach, gdzie spożywa się większe ilości kawy, praktyki czy też nawyki kulturowe promujące lepszą higienę snu są o wiele bardziej powszechne. Na przykład kraje nordyckie mają tradycję zwaną „fika”, która polega na robieniu przerwy na kawę z przyjaciółmi lub kolegami z pracy i spożywaniu przy tej okazji słodkiego przysmaku. Ta praktyka może wspierać dobre samopoczucie i relaksację poprzez kontakt z osobami, które lubimy, a jak wiemy, dobry nastrój może mieć pozytywny wpływ na jakość naszego wypoczynku.

Ponadto, możliwe jest, że kraje spożywające więcej kawy mają kulturowo zakorzenione podejście do snu, w którym odpoczynek i jego jakość traktuje się jako priorytet. W tych krajach osoby zwracają większą uwagę na sen, jego długość, higienę i komfort.

Jak pić kawę bez szkody dla snu – krótki przewodnik

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom kofeiny na sen, ekspertka ds. snu Theresa Schnorbach z firmy Emma – The Sleep Company przedstawia cztery przydatne wskazówki. Ze względu na zróżnicowane działanie kofeiny na organizm człowieka, wskazówki te zostały opracowane w celu zmniejszenia wpływu kofeiny na proces wypoczynku poprzez sen.

  • Pij wodę: Kofeina jest diuretykiem, co oznacza, że może zwiększać wydalanie moczu i prowadzić do odwodnienia. Odwodnienie może wpływać na jakość snu. Aby temu przeciwdziałać, pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.
  • Spożywaj kawę wraz z jedzeniem: Picie kawy wraz z posiłkiem może pomóc w spowolnieniu wchłaniania kofeiny do krwiobiegu, a to może zmniejszyć jej stymulujące działanie. Spróbuj połączyć kawę ze zdrowym śniadaniem lub przekąską, aby zmniejszyć jej wpływ na jakość Twojego snu.
  • Spróbuj kawy cold brew: kawa cold brew charakteryzuje się mniejszą kwasowością i zawartością kofeiny niż zwykła gorąca kawa. Może to być świetna alternatywa dla osób wrażliwych na kofeinę lub mających problemy ze snem.
  • Stosuj właściwą higienę snu: Dobra higiena snu obejmuje ustalenie stałego harmonogramu, stworzenie relaksującego środowiska do spania i unikaie urządzeń elektronicznych przed snem. Praktykując dobrą higienę snu, możesz pomóc zniwelować negatywne skutki kofeiny.

O firmie Emma – The Sleep Company (Emma Sleep GmbH):

Emma – The Sleep Company jest wiodącą na świecie marką produktów do spania. Założona w 2013 roku przez Dr. Dennisa Schmoltziego i Manuela Muellera w Niemczech działa w ponad 30 krajach świata. W 2022 roku firma osiągnęła obrót w wysokości 873 milionów euro (948 milionów dolarów), co stanowi wzrost o 35 procent w stosunku do poprzedniego roku. Produkty Emma® są sprzedawane wielokanałowo, w tym bezpośrednio online, poprzez centra handlowe oraz 3 500 sklepów stacjonarnych. Emma z powodzeniem współpracuje z ponad 200 sprzedawcami detalicznymi. Ponad 1 000 członków zespołu Emma pracuje na całym świecie w biurach we Frankfurcie (Niemcy), Manili (Filipiny), Lizbonie (Portugalia), Meksyku (Meksyk) i Szanghaju (Chiny).

Aby uzyskać więcej informacji na temat Emma – The Sleep Company, odwiedź stronę: https://www.emma-materac.pl/

Art. sponsorowany

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Ekscytujące pomysły na aranżację pokoju dziecięcego. Jakie wnętrze pokocha Twoja pociecha?

Urządzasz pokój dziecięcy? Twoim zadaniem jest stworzenie miejsca, które będzie bezpiecznym azylem, a zarazem krainą nieskończonych możliwości. Jakie pomysły na aranżacje mogą zainteresować Twoje dziecko? Przedstawiamy trzy propozycje: dla małej fanki cukierkowych kolorów, dla przyszłego piłkarza oraz dla młodego odkrywcy natury.

Utrata wagi w ciąży – czy to normalne?

Ciąża to czas, w którym kobieta zwykle przybiera na wadze, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dziecka. Jednak niektóre kobiety mogą zauważyć, że tracą na wadze w ciąży, co może być niepokojące. Czy utrata wagi w ciąży jest normalna? Czy może być szkodliwa dla matki i dziecka? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.