-Reklama-

Czy będę mieć bliźniaki? Objawy ciąży mnogiej

Ciąża mnoga, czyli ciąża z więcej niż jednym płodem, jest zjawiskiem coraz częściej występującym w dzisiejszych czasach. Czy na etapie wczesnej ciąży jesteśmy w stanie stwierdzić, że jest to ciąża mnoga? Jakie objawy występują przy ciąży bliźniaczej?

-Reklama-

Każda ciąża charakteryzuje się podobnymi objawami, jednak ciąże mnogie mogą dawać bardziej intensywne objawy. Jeśli ciężarna dobrze wsłuchuje się w swój organizm, istnieje szansa, że dowie się o ciąży bliźniaczej jeszcze zanim potwierdzi to badanie USG.

Jakie objawy występują przy ciąży mnogiej?

Zwiększone mdłości i wymioty

W ciąży mnogiej, poziom hormonów ciążowych jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku ciąży jednopłodowej, co może prowadzić do zwiększonej ilości mdłości i wymiotów u przyszłych matek. Zwiększone ryzyko wystąpienia wymiotów może również prowadzić do odwodnienia i utraty masy ciała, co może wpłynąć na rozwój ciąży.

Intensywne kreski na teście ciążowym

Z tego samego powodu – wyższego stężenia hormonu ciążowego w przypadku ciąży mnogiej – możliwe jest, że wykonany na początku test ciążowy da bardzo wyraźny wynik. Kreski na takim teście są ciemne i dobrze widoczne.

Wzrost masy ciała

Zwiększona ilość wód płodowych w ciąży mnogiej prowadzi do zwiększonej masy ciała przyszłej mamy. W ciąży mnogiej zwykle występuje zwiększona ilość wód płodowych i powiększenie macicy, co powoduje wzrost masy ciała. Wzrost masy ciała w ciąży mnogiej jest zwykle wyższy niż w ciąży jednopłodowej.

Zmęczenie i wyczerpanie

W ciąży mnogiej zwykle pojawia się zwiększone zmęczenie i wyczerpanie, ponieważ organizm musi radzić sobie z większym obciążeniem i zapotrzebowaniem na energię. Zmęczenie może prowadzić do pogorszenia jakości snu, co może wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy.

Wczesne ruchy płodów

W ciąży mnogiej ruchy płodów zazwyczaj są bardziej intensywne i odczuwalne wcześniej niż w ciąży jednopłodowej. Przyszła mama może zacząć odczuwać ruchy płodów już w drugim trymestrze ciąży.

Duże parcie na pęcherz

Częstsze parcie na pęcherz to zwykle norma w przypadku ciąż mnogich. Ucisk na pęcherz, jakiemu winna jest rozrastająca się macica, jest naturalnie silniejszy, dlatego i potrzeba oddawania moczu staje się częstsza.

Kiedy lekarz potwierdza ciążę mnogą?

Potwierdzenie ciąży mnogiej następuje zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, podczas pierwszych badań prenatalnych. W większości przypadków lekarz potwierdza ciążę mnogą za pomocą badania ultrasonograficznego, czyli USG. Badanie to pozwala na wizualizację płodów w łonie matki i dokładne określenie, ile płodów rozwija się w macicy.

Ciąża mnoga – co dalej?

Ciąża mnoga zawsze wiąże się z większym ryzykiem powikłań ciążowych, takich jak wcześniactwo, zahamowanie wzrostu płodu, cukrzyca ciążowa czy przedwczesny poród. Dlatego szczególnie ważne jest regularne badanie ciąży, monitorowanie zdrowia matki i płodów oraz reagowanie na wszelkie niepokojące objawy.

Jeśli lekarz potwierdzi ciążę mnogą, przyszła mama powinna oczekiwać zwiększonego nadzoru ze strony lekarza. W ciąży mnogiej zwykle wymagane są częstsze wizyty kontrolne, badania krwi i moczu, a także dodatkowe badania, takie jak badania poziomu hormonów ciążowych czy badanie przepływu krwi w łożysku. Dzięki regularnym badaniom i monitorowaniu zdrowia matki i płodów można zapobiec lub wcześnie wykryć wszelkie powikłania ciążowe i podjąć odpowiednie działania mające na celu zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa matki i płodów.

foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!