Unikanie alergii kontaktowych, czyli wybór odpowiednich środków czystości
Zmywanie to codzienna czynność, nawet gdy posiada się zmywarkę. W końcu nie wszystko można do niej włożyć, a ponadto wiele naczyń trzeba obmyć, pozbywając się resztek przed włożeniem ich do środka. Pękająca skóra po użyciu płynu do mycia naczyń to nie rzadkość, a związane jest to stricte ze składem produktu. Należy wybierać takie, które nie zawierają formaldehydów czy lanoliny. Warto sięgnąć po płyn do naczyń dla alergików, który nie posiada w składzie substancji komedogennych i jest określany jako hipoalergiczny oraz przebadany dermatologicznie pod kątem skóry wrażliwej. Istotne znaczenie ma także dobór środków do ścierania kurzu. Warto używać miękkich ściereczek z mikrowłókna i unikać środków zawierających szkodliwe związki lotne. Można też sięgnąć po domowe środki czystości, czyli używać roztworu sody oczyszczonej i wody do usuwania plam, ale i czyszczenia powierzchni czy też mieszaniny wody i octu. Jeżeli skóra jest bardzo wrażliwa, to najlepiej stosować rękawiczki do sprzątania, oczywiście w tym przypadku także należy zwrócić uwagę, by były przystosowane do potrzeb skóry alergicznej. Konieczny jest też wybór hipoalergicznych środków piorących.
Urządzenia, które powinny znaleźć się w domu alergików
Istotne znaczenie ma jakość powietrza i czystość powierzchni w domu alergików. Stąd wybór odkurzacza z filtrem HEPA to absolutne must have. Można wybrać ekologiczny model bezworkowy z systemem łatwego opróżniania, czyszczenia filtra stałego i wymiany filtra HEPA. Dzięki temu można neutralizować wszystkie szkodliwe cząstki stałe, te drobne o wielkości 0,02 mikrona, czy nawet mniejsze. Filtr HEPA może zwalczać zanieczyszczenia typu biologicznego takie jak grzyby, wirusy i bakterie oraz roztocza. Bardzo ważnym elementem jest ponadto nawilżacz powietrza dla alergików. Takie urządzenie zapewnia zdrowy mikroklimat w domu i odpowiednią wilgotność powietrza, która jest ważna dla zachowania zdrowia nie tylko w przypadku alergików i astmatyków. Powinna ona wynosić między 40 a 60%. Można postawić także na oczyszczacz powietrza z jonizatorem albo wybrać urządzenie, które posiada wszystkie trzy funkcje.
Na co zwrócić uwagę wybierając dodatki do domu alergików?
Istotne znaczenie ma taki dobór dodatków, by ograniczyć, jak najbardziej się da, gromadzenie się kurzu i roztoczy. Trzeba wybierać materace np. z włóknem kokosowym, które pochłaniają wilgoć i zapobiegają namnażaniu się roztoczy, a także pościel o podobnych właściwościach np. z wełny merynosów albo wysokiej jakości 100% puchu gęsiego poddanego procesom biotechnologicznym. Warto zrezygnować z grubych, gromadzących kurz zasłon. Modele zaciemniające nie muszą być bardzo grube, by zapewniały prywatność. Zamiast zasłon można zainwestować w rolety, najlepiej rzymskie, które można prać w pralce. Warto zrezygnować także z większej ilości bibelotów, dodatków, na których osadza się kurz. Rośliny doniczkowe niestety również go gromadzą, dlatego najlepiej pozbyć się tych dużych, na których liściach gromadzi się on w znacznej ilości.