-Reklama-

Czego nie jeść w ciąży?

-Reklama-

Czy jedzenie przez ciężarną miodu, lodów lub ryb może być zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka? Sprawdź, czego nie jeść w ciąży.

Choć dieta ciężarnej zwykle jest mniej restrykcyjna niż matki karmiącej, nie oznacza, że przyszłej mamie wolno jeść wszystko. Oto produkty, których jedzenie rodzi wśród ciężarnych największe obawy.

SERY PLEŚNIOWE, MIĘKKIE

Możesz je jeść, ale tylko wtedy, gdy są wyprodukowane na bazie mleka pasteryzowanego. Mleko niepasteryzowane to rzecz zakazana w ciąży. Może między innymi zawierać bakterie Listerii wywołujące chorobę zakaźną zwaną listeriozą. Listerioza może wywołać uszkodzenia płodu lub nawet być przyczyną poronienia ciąży.
Choć w sklepach większość serów jest bezpieczna, warto dla pewności czytać etykiety tych produktów. Z mleka niepasteryzowanego mogą być wytworzone sery typu: feta, brie, camembert, gorgonzola, roquefort.

MIÓD
-Reklama-

Miód nie stanowi zagrożenia dla ciężarnych, jeśli jest pasteryzowany. Choć miód może szkodzić dzieciom poniżej 1 roku, powodując np. zatrucie jadem kiełbasianym, dla dziecka w łonie matki jest bezpieczny. Niebezpieczne bakterie – jeśli się znajdą w miodzie – są neutralizowane przez kwasy znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Wśród dorosłych (w przeciwieństwie do dzieci), ta kwasowość jest znacząca, dlatego bakterie nie są w stanie przetrwać w organizmie. Zanim więc dotrą do dziecka, zostaną zniszczone przez układ trawienny matki.

SŁODZIKI

Zwykle nie mają negatywnego wpływu na ciążę. Jako słodziki najczęściej występują: aspartam, sukraloza i sacharyna. W przypadku aspartamu większość lekarzy uznaje go za bezpieczny dla ciężarnych. Wyjątkiem są ciężarne chorujące na fenyloketonurię, bo aspartam zawiera w sobie fenyloalaninę, której nadmiar jest szkodliwy dla chorych. Zbyt duża ilość fenyloalaniny może powodować wady rozwojowe u dziecka, uszkadzając jego mózg.

RYBY

Są bardzo zdrowe ze względu na bogate źródło kwasów omega-3. Kwasy te są niezwykle ważne dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Z tego powodu, ciężarna nie powinna unikać w swojej diecie ryb. Może je jeść nawet 3 razy w tygodniu, ale należy pamiętać, że nie każda ryba jest równie zdrowa. Niebezpieczne może być jedzenie surowej ryby lub niedogotowanych owoców morza. Paluszki rybne czy tuńczyk w puszce to przykłady większego stężenia rtęci w tych produktach. Rtęć zawierają również: miecznik, rekin, makrela. Warto ograniczyć spożywanie tych rodzajów ryb, bo rtęć łatwo przenika do płodu i może spowodować poważne problemy zdrowotne u dziecka.

SOLONE PRODUKTY

Nie powinno się ich wykluczać z diety całkowicie, można je jedynie ograniczyć. Sól może być bardziej szkodliwa dla ciężarnych z wysokim ciśnieniem. Nadmiar soli w diecie ciężarnej może spowodować zatrzymywanie się wody w organizmie i wzdęcia. Niewielkie ilości soli mogą zaś pomagać utrzymywać właściwy poziom płynów w organizmie.

SUROWE MIĘSO

Jest kategorycznie zakazane w ciąży. Ciężarna nie powinna jeść tatara czy próbować surowego mięsa np. podczas przygotowywania kotletów mielonych. Może być ono bowiem źródłem zakażania toksoplazmozą – bardzo niebezpieczną chorobą, zagrażającą nienarodzonemu dziecku. Jedzenie mięsa dobrze ugotowanego lub wysmażonego eliminuje niebezpieczeństwo zakażenia.

WĄTRÓBKA

Zwykle wątróbka przedstawiana jest jako największe dobro w diecie. Bogactwo składników odżywczych jest tutaj znaczące. Nie oznacza to jednak, że kobieta w ciąży powinna jeść tę wątróbkę codziennie. Podroby  zawierają bowiem duże ilości retinolu (pochodna witaminy A), który w spożywany w nadmiarze może zahamować rozwój dziecka, może być również przyczyną wodogłowia lub małogłowia czy zaburzeń wzrostu. Należy więc pilnować, by witaminy A nie przedawkować, ale też nie unikać, bo w odpowiednich proporcjach jest ona cennym składnikiem odżywczym dla ciężarnych.

SUROWE JAJKA

Ciężarnym odradza się jedzenie takich dań jak: kogel-mogel, jajko sadzone czy jajko na miękko. Jajka mogą być źródłem salmonelli, która jest bardzo niebezpieczna dla ciężarnych. Może powodować silne zatrucia pokarmowe a nawet zagrażać życiu. Warto również powstrzymać się od jedzenia lodów w ciąży, jeśli są one produkowane na bazie surowych jajek. Bezpieczniej jest jeść lody powstałe z zamarzniętych soków.

autor: iguana
foto: bortescristian / Source / CC BY
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...