Zmiana pieluszki
Skóra noworodka jest cienka i delikatna. Chroniąca ją bariera ochronna w pełni wykształci się dopiero około 2. roku życia, a przecież do tego czasu maluszek praktycznie non stop przebywa w pieluszce. Pod nią nie panują zbyt komfortowe warunki. Skórę pod pieluszką podrażniają mocz i kał, a do tego ciągłe otarcia i ucisk (zwłaszcza gdy dziecko za długo przebywa w jednej pozycji). Pod wpływem tych czynników łatwo dochodzi do maceracji naskórka, który nadmiernie się rozmiękcza i ulega uszkodzeniom.
Można tego uniknąć, ale trzeba często przewijać noworodka, również w nocy, a skórę zabezpieczać cienką warstwą kremu ochronnego. Świetnie sprawdza się maść Linoeparol Intensive z olejem z nasion z wiesiołka. Jest przeznaczona dla dzieci od pierwszych dni życia, ma naturalny skład i lekką formułę, dlatego polecają ją mamy i położne.
Pieluszki należy zmienić od razu, gdy zauważymy taką potrzebę. Nie należy czekać aż będzie maksymalnie wypełniona. Wiele jednorazówek ma przyklejony specjalny pasek testowy, który informuje o poziomie wilgoci w pieluszce. To bardzo pomocne rozwiązanie. Pamiętaj, aby najdłuższa przerwa pomiędzy kolejnymi przewijaniami nie przekraczała trzech godzin.
Stosowanie maści z olejem z wiesiołka
Podczas każdego przewijania używaj maści ochronnej. Dlaczego to takie ważne? Skóra pod pieluszką jest narażona na działanie wielu czynników drażniących. Jeśli jej nie zabezpieczysz, zwiększa się ryzyko podrażnień, a nawet odparzeń. Można ich uniknąć stosując maść z olejem z nasion z wiesiołka, którego dobroczynny wpływ na skórę potwierdzają liczne badania1,2.
Olej z wiesiołka zawiera Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT). Kwasy linolowy i gamma-linolenowy przyczyniają się do budowy warstwy rogowej skóry (tzw. bariery naskórkowej). Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, pełniąca funkcję ochronną. U noworodków jest ona cienka i przepuszczalna, a przez to wrażliwa i podatna na uszkodzenia i nadmierną utratę wody. Zawarte w oleju z wiesiołka nienasycone kwasy tłuszczowe budują ceramidy, które podobnie jak cement, wypełniają przestrzeń międzykomórkową w warstwie rogowej. W ten sposób wspierają barierę naskórkową, czyniąc skórę odporniejszą na czynniki drażniące (wilgoć, substancje uwalniane z moczu i ze stolca, w tym bakterie kałowe) i lepiej nawilżoną.
Największą ilość NNKT ma olej z nasion z wiesiołka tłoczony metodą na zimno. Jedyną maścią, która posiada go aż w 20% jest wspomniany już Linoeparol Intensive (od pierwszych dni życia). To kosmetyk stworzony z myślą o wymagającej skórze niemowląt. Bazuje na naturalnych składnikach i nie zawiera substancji zapachowych. Dlatego warto używać go codziennie jako ochronę pod pieluszkę, aby wzmocnić, natłuścić i zregenerować skórę maluszka.
Kompletne przewijanie
Przewijanie to nie tylko zmiana pieluszki. To 4-etapowy rytuał, który wykonuje się dla higieny, jak również dla wzmocnienia więzi z nowym członkiem rodziny. Troskliwy dotyk ciepłych dłoni i łagodny głos rodzica odgrywa tu znaczącą rolę. Jak powinno wyglądać przewijanie noworodka? Zaczynamy od umycia i ogrzania rąk.
- Po zdjęciu brudnej lub nawet zawilgoconej pieluszki dokładnie umyj całą okolicę intymną. Ogranicz stosowanie nawilżanych chusteczek, zamiast nich użyj wody z dodatkiem łagodnego preparatu myjącego dla dzieci od pierwszych dni życia, jak emulsja do kąpieli Atoperal Baby Plus. Możesz stosować ją również do kąpieli. Zawarty w niej kompleks trzech olejów naturalnych jest dobrym źródłem NNKT, które pozostawiają na skórze dziecka delikatną warstwę ochronną, chroniącą przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Dobrym sposobem na naturalną pielęgnację skóry noworodka są kąpiele w krochmalu Atoperal Baby Plus. To produkt w 100% naturalny, wspierający skórę najmłodszych pociech.
- Po umyciu przychodzi czas na osuszenie skóry. Drażniąca jest nawet odrobina wilgoci, dlatego wytrzyj całą okolicę podpieluszkową, szczególnie w pachwinach.
- Po osuszeniu skóry pozostaw ją chwilę na powietrzu. Jeśli niemowlę jest rozebrane, przykryj je kocykiem lub tetrą od pasa w górę. Nie pomijaj wietrzenia, wystarczy kilka minut podczas każdego przewijania.
- Ostatni krok to nakładanie na skórę maści ochronnej. Zabezpiecz okolicę podpieluszkową cienką warstwą maści Linoeparol Intensivie i poczekaj chwilę, aż się wchłonie. Potem możesz ubrać maluszka.
1. P. Szczepanik-Kułak, D. Krasowska, Powody, dla których warto stosować olej z wiesiołka (wskazania u dzieci i niemowląt), „medycyna Faktów”, dostępne w Internecie: https://adamecum.pl/websites/files/file/Adamecum/polozne/Powody_dla_ktorych_warto_stosowac_olej_z_wiesiolka.pdf.
2. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „problemy Higieny i Epidemiologii”, dostępne w Internecie: http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-471.pdf.
OTC/08247/04/21