-Reklama-

Ciężarna ma prawo… Poznaj prawa ciężarnej

-Reklama-

Jeśli jesteś w ciąży masz prawo nie tylko do huśtawek nastroju, większego apetytu i zwiększonej ochoty na sen, ale przysługują ci również formalne prawa i przywileje. Sprawdź, do czego prawo ma każda kobieta w ciąży.

Prawa ciężarnej

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo do:

 • Wyboru lekarza prowadzącego ciążę – każda kobieta w ciąży, bez względu na rejon zamieszkania, ma prawo wybrać sobie lekarza, który poprowadzi jej ciążę.
 • Spotkania edukacyjnego z położną – między 21. a 32. tygodniem ciąży kobieta ma prawo odbyć cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych przygotowujących do porodu. Zwykle jest to bezpłatna nauka w szkole rodzenia.
 • Wyboru położnej, która będzie uczestniczyć w porodzie – pod warunkiem, że taką deklarację (deklaracja wyboru położnej) zaakceptuje sama położna, bo jest to rodzaj umowy cywilno-prawnej, na który muszą przystać obie strony.
 • Opracowania planu porodu – każda ciężarna ma prawo zaplanować swój poród wspólnie z położną. Plan porodu musi być potem respektowany przez personel medyczny podczas akcji porodowej.
 • Wyboru dowolnej placówki medycznej na poród – każda przyszła mama może wybrać sobie szpital (w którym istnieje oddział położniczy), w którym urodzi – bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania.
 • Obsługi w kasie uprzywilejowanej – w miejscach, gdzie istnieją kasy lub okienka uprzywilejowane, każda ciężarna kwalifikuje się do obsługi w tym miejscu.
 • Obsługi bez kolejki – jako osoba uprzywilejowana, kobieta w ciąży ma prawo do bycia obsłużoną w urzędach, sklepach czy przychodniach bez kolejki. Nie jest to jednak zapis prawny, dlatego warto zapytać się w okienku czy kasie, czy taki wewnętrzny przepis w danym miejscu obowiązuje.
 • Bezpłatnej opieki medycznej – każda kobieta w ciąży, bez względu na status zatrudnienia, ma prawo do pełnej i niezbędnej opieki medycznej w trakcie ciąży i połogu (wizyty lekarskie, badania, pobyt w szpitalu). Nie musi być w tym zakresie ubezpieczona.
 • Utrzymania pracy -w myśl przepisów prawa pracy ciężarna nie może być zwolniona przez pracodawcę. Jeśli posiada zaświadczenie o ciąży, jest chroniona. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, ciężarna ma zapewnioną ochronę przed zwolnieniem do końca urlopu macierzyńskiego. Jeśli ciężarna została zwolniona, bo szef nie wiedział o jej ciąży, po przedstawieniu zaświadczenia o ciąży musi ją przywrócić do pracy. W przypadku umowy na czas określony, kobieta ma zapewnioną pracę do dnia porodu – nawet, jeśli okres zawarcia umowy był krótszy.
 • Świadczenia pieniężnego – każda ciężarna, która ma trudną sytuację finansową (dochód na osobę w rodzinie, nie przekracza ustalonego kryterium), ma prawo do pobierania świadczenia pieniężnego od 8. miesiąca ciąży do 2.miesiąca życia dziecka. Więcej: http://www.pcpr.info/swiadczenia_dla_kobiet_w_ciazy_i_wychowujacych_dziecko
 • Urlopu macierzyńskiego – każdej ciężarnej przysługuje urlop macierzyński, z którego może zacząć już korzystać 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Urlop macierzyński trwa minimum 20 tygodni lub 14 tygodni, jeśli 6 tygodni wykorzystano przed porodem lub wykorzystał je drugi rodzic. Po upływie tego czasu przysługuje urlop rodzicielski, który wydłuża okres bycia z dzieckiem nawet do 52 tygodni.
 • Nie wypracowywać nadgodzin – kobieta w ciąży nie może być zmuszana do pracy po godzinach.
 • Nie pracować w porze nocnej – pracodawca nie może zmusić ciężarnej do pracy w nocy, nawet jeśli przed ciążą w ten sposób pracowała. W tej sytuacji kobiecie należy zmienić warunki umowy na tryb pracy dzienny, ale bez zmieniania warunków finansowych.
 • Odmówić wyjazdu służbowego – ciężarna może odmówić oddelegowania do pracy poza stałym miejscem wykonywania obowiązków służbowych.
 • Zmiany uciążliwych warunków pracy – ciężarna powinna wykonywać pracę, która nie zagraża jej zdrowiu (zbyt duży hałas, praca przy komputerze przekraczająca 4 godziny, tryb pracy stojący, dźwiganie dużych ciężarów, praca na wysokości itd.)
 • Zwalniania się z pracy w celu wykonania niezbędnych badań z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – pracodawca nie może zabronić ciężarnej wzięcia wolnego w celu odbycia wizyty lekarskiej lub wykonania potrzebnych badań. Jej nieobecność w pracy z tego powodu nie może mieć konsekwencji finansowych.
 • Do parkowania na uprzywilejowanych miejscach – przyszła mama może parkować na miejscach oznaczonych znakiem kobiety w ciąży lub na miejscach rodzinnych. Nie może zaś parkować na miejscach dla niepełnosprawnych.
 • Do zajęcia miejsca siedzącego w komunikacji publicznej – niemal w każdym środku transportu publicznego istnieją miejsca, które są przeznaczone dla osób uprzywilejowanych. Każda ciężarna może domagać się ustąpienia takiego miejsca przez zajmującą je osobę, a jeśli takiego miejsca nie ma, ma prawo prosić pasażerów, by ustąpili jej zwykłe miejsce siedzące.

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Szefie, jestem w ciąży. Prawa przyszłej mamy w pracy

Praca w ciąży. Kiedy lepiej wziąć zwolnienie?

autor: sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....