-Reklama-

Ciężarna ma prawo… Poznaj prawa ciężarnej

Jeśli jesteś w ciąży masz prawo nie tylko do huśtawek nastroju, większego apetytu i zwiększonej ochoty na sen, ale przysługują ci również formalne prawa i przywileje. Sprawdź, do czego prawo ma każda kobieta w ciąży.

-Reklama-

Prawa ciężarnej

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo do:

  • Wyboru lekarza prowadzącego ciążę – każda kobieta w ciąży, bez względu na rejon zamieszkania, ma prawo wybrać sobie lekarza, który poprowadzi jej ciążę.
  • Spotkania edukacyjnego z położną – między 21. a 32. tygodniem ciąży kobieta ma prawo odbyć cykl bezpłatnych spotkań edukacyjnych przygotowujących do porodu. Zwykle jest to bezpłatna nauka w szkole rodzenia.
  • Wyboru położnej, która będzie uczestniczyć w porodzie – pod warunkiem, że taką deklarację (deklaracja wyboru położnej) zaakceptuje sama położna, bo jest to rodzaj umowy cywilno-prawnej, na który muszą przystać obie strony.
  • Opracowania planu porodu – każda ciężarna ma prawo zaplanować swój poród wspólnie z położną. Plan porodu musi być potem respektowany przez personel medyczny podczas akcji porodowej.
  • Wyboru dowolnej placówki medycznej na poród – każda przyszła mama może wybrać sobie szpital (w którym istnieje oddział położniczy), w którym urodzi – bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania.
  • Obsługi w kasie uprzywilejowanej – w miejscach, gdzie istnieją kasy lub okienka uprzywilejowane, każda ciężarna kwalifikuje się do obsługi w tym miejscu.
  • Obsługi bez kolejki – jako osoba uprzywilejowana, kobieta w ciąży ma prawo do bycia obsłużoną w urzędach, sklepach czy przychodniach bez kolejki. Nie jest to jednak zapis prawny, dlatego warto zapytać się w okienku czy kasie, czy taki wewnętrzny przepis w danym miejscu obowiązuje.
  • Bezpłatnej opieki medycznej – każda kobieta w ciąży, bez względu na status zatrudnienia, ma prawo do pełnej i niezbędnej opieki medycznej w trakcie ciąży i połogu (wizyty lekarskie, badania, pobyt w szpitalu). Nie musi być w tym zakresie ubezpieczona.
  • Utrzymania pracy -w myśl przepisów prawa pracy ciężarna nie może być zwolniona przez pracodawcę. Jeśli posiada zaświadczenie o ciąży, jest chroniona. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, ciężarna ma zapewnioną ochronę przed zwolnieniem do końca urlopu macierzyńskiego. Jeśli ciężarna została zwolniona, bo szef nie wiedział o jej ciąży, po przedstawieniu zaświadczenia o ciąży musi ją przywrócić do pracy. W przypadku umowy na czas określony, kobieta ma zapewnioną pracę do dnia porodu – nawet, jeśli okres zawarcia umowy był krótszy.
  • Świadczenia pieniężnego – każda ciężarna, która ma trudną sytuację finansową (dochód na osobę w rodzinie, nie przekracza ustalonego kryterium), ma prawo do pobierania świadczenia pieniężnego od 8. miesiąca ciąży do 2.miesiąca życia dziecka. Więcej: http://www.pcpr.info/swiadczenia_dla_kobiet_w_ciazy_i_wychowujacych_dziecko
  • Urlopu macierzyńskiego – każdej ciężarnej przysługuje urlop macierzyński, z którego może zacząć już korzystać 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Urlop macierzyński trwa minimum 20 tygodni lub 14 tygodni, jeśli 6 tygodni wykorzystano przed porodem lub wykorzystał je drugi rodzic. Po upływie tego czasu przysługuje urlop rodzicielski, który wydłuża okres bycia z dzieckiem nawet do 52 tygodni.
  • Nie wypracowywać nadgodzin – kobieta w ciąży nie może być zmuszana do pracy po godzinach.
  • Nie pracować w porze nocnej – pracodawca nie może zmusić ciężarnej do pracy w nocy, nawet jeśli przed ciążą w ten sposób pracowała. W tej sytuacji kobiecie należy zmienić warunki umowy na tryb pracy dzienny, ale bez zmieniania warunków finansowych.
  • Odmówić wyjazdu służbowego – ciężarna może odmówić oddelegowania do pracy poza stałym miejscem wykonywania obowiązków służbowych.
  • Zmiany uciążliwych warunków pracy – ciężarna powinna wykonywać pracę, która nie zagraża jej zdrowiu (zbyt duży hałas, praca przy komputerze przekraczająca 4 godziny, tryb pracy stojący, dźwiganie dużych ciężarów, praca na wysokości itd.)
  • Zwalniania się z pracy w celu wykonania niezbędnych badań z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – pracodawca nie może zabronić ciężarnej wzięcia wolnego w celu odbycia wizyty lekarskiej lub wykonania potrzebnych badań. Jej nieobecność w pracy z tego powodu nie może mieć konsekwencji finansowych.
  • Do parkowania na uprzywilejowanych miejscach – przyszła mama może parkować na miejscach oznaczonych znakiem kobiety w ciąży lub na miejscach rodzinnych. Nie może zaś parkować na miejscach dla niepełnosprawnych.
  • Do zajęcia miejsca siedzącego w komunikacji publicznej – niemal w każdym środku transportu publicznego istnieją miejsca, które są przeznaczone dla osób uprzywilejowanych. Każda ciężarna może domagać się ustąpienia takiego miejsca przez zajmującą je osobę, a jeśli takiego miejsca nie ma, ma prawo prosić pasażerów, by ustąpili jej zwykłe miejsce siedzące.

Zobacz jeszcze:

Szefie, jestem w ciąży. Prawa przyszłej mamy w pracy

Praca w ciąży. Kiedy lepiej wziąć zwolnienie?
autor: sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również