-Reklama-

Ciąża w późnym wieku – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu ciąża po 40. roku życia należała do rzadkości. Obecnie nie jest to już ewenement, a kobiety decydują się na pierwsze lub kolejne dziecko w coraz późniejszym wieku. Postęp medycyny pozwala w takich przypadkach na bezpieczne donoszenie ciąży i jej rozwiązanie, ale późna ciąża powinna być świadomie zaplanowana i odpowiednio prowadzona. Dowiedz się, jakie ryzyko niesie ze sobą ciąża w późnym wieku i jak ograniczyć je do minimum.

-Reklama-

Świadome planowanie ciąży w późnym wieku

Nie każda ciąża jest planowana, jednak po 35. roku życia warto się do niej świadomie przygotować. Wprawdzie szansę na poczęcie znacząco wówczas maleją, ale nadal jest to możliwe – tak długo, jak u kobiety pojawiają się cykle owulacyjne, a więc także w okresie klimakterium. W tym czasie przypadkowe zajście w ciążę jest nawet bardziej prawdopodobne, ponieważ zmienia się długość cykli i stają się one nieregularne, więc trudniej jest stosować naturalne metody antykoncepcji. Dojrzałe kobiety, które planują dziecko, powinny dbać o zbilansowaną dietę bogatą w witaminę B6, która przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę zaleca się dietę zawierającą produkty bogate w żelazo, kwas foliowy oraz kwasy omega-3. Rekomendowana jest również, po konsultacji z lekarzem, suplementacja tych składników odżywczych.

Późna ciąża – postępowanie

Zaleca się, aby kobiety odkładające decyzję o potomstwie wykonywały badanie stężenia AMH. Jest to tak zwany hormon anty-Mülllerowski, wskazujący na rezerwę jajnikową kobiety. Dodatkowo warto również wykonać badanie na stężenie we krwi FSH i HCG, określające ilość gonadotropin w organizmie. Warto zadbać o swój ogólny stan zdrowia, pamiętając o odpowiedniej ilości codziennego ruchu i pełnowartościowej diecie. A kobietom w ciąży w dojrzałym wieku rekomendowane są badania prenatalne.

Suplementy diety dla przyszłych mam w każdym wieku

Przyszłym mamom zaleca się suplementowanie niektórych składników odżywczych, m.in. żelaza, kwasu foliowego i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-31. Decyzję o ilości suplementowanych składników powinien podjąć lekarz na podstawie wyników badań.

Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu2. Dlatego zaleca się jego suplementację już na etapie planowania ciąży. Badania wykazały, że co druga kobieta w Polsce może nieprawidłowo przyswajać kwas foliowy, dlatego eksperci zalecają, aby stosować złożone źródło folianów, w którym oprócz kwasu foliowego jest również wysoko przyswajalna aktywna forma folianu3. Żelazo pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu i mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią4. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by suplementy diety z kwasami omega-3, w tym DHA, przyjmować na etapie planowania ciąży, przez cały czas jej trwania oraz w czasie karmienia piersią w ilości 600 mg dziennie, a w przypadku ciąży po 35. roku życia, gdzie ryzyko przedwczesnego porodu jest wyższe – 1000 mg dziennie1. Suplementowana porcja kwasów omega-3 zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Eksperci zalecają również, aby zwracać uwagę na źródło DHA. Ich źródłem są np. algi hodowane w kontrolowanych warunkach poza zanieczyszczonymi zbiornikami morskimi.

Wyborem dla mam w każdym wieku mogą być suplementy diety Omegamed. Dla kobiet planujących ciążę i w ciąży będą to preparaty wieloskładnikowe z DHA, witaminą D, folianami, jodem, takie jak Omegamed Optima START i Omegamed Optima FORTE. Dodatkową porcję czystego DHA zapewnią preparaty Omegamed Pregna. Zawarte w nim DHA jest pozyskiwane z alg morskich hodowanych w kontrolowanych warunkach z dala od akwenów morskich.

Przypisy:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekol Pol 2014;85(5).
  2. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.
  3. Seremak Mrozikiewicz A. i wsp. Archives of Perinatal Medicine 19(1), 12-18, 2013.
  4. Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu i mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. W przypadku kobiet ciężarnych i matek karmiących korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotna dla zachowania zdrowia.

Artykuł sponsorowany
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również