-Reklama-

Bycie mamą jest dobre dla zdrowia

Bycie mamą jest najpiękniejszym doświadczeniem w życiu. Nie każdy jednak wie, że macierzyństwo jest również bardzo zdrowe. Urodzenie dziecka może uchronić nas przed wieloma chorobami a w niektórych przypadkach - nawet uzdrowić.

-Reklama-

W jaki sposób urodzenie dziecka może poprawić nasze zdrowie?

  • Po urodzeniu dziecka miesiączki stają się mniej bolesne i obfite

Większość kobiet, które przed zajściem w ciążę narzekały na bardzo bolesne miesiączki, po porodzie odczuwa w tym zakresie znaczącą ulgę. Zwykle kwestia ta dotyczy kobiet, które rodziły naturalnie, więc można sądzić, że ma to związek ze skurczami porodowymi. Mniej obfite i mniej bolesne miesiączki po porodzie to również zasługa hormonów, które po ciąży mogą się w końcu uregulować.

  • Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Estrogen i progesteron to hormony, które mają wpływ na rozwój raka piersi i jajników. W trakcie okresu karmienia piersią ekspozycja organizmu na te hormony jest mniejsza. Ponadto dzięki karmieniu piersią, komórki w piersiach ulegają przekształceniu i stają się bardziej odporne na zmiany nowotworowe.

  • Zmiany hormonalne w ciąży i po niej sprzyjają profilaktyce antynowotworowej

To, co się dzieje w organizmie ciężarnej i matki karmiącej piersią może chronić przed innymi nowotworami. Zmiany hormonalne, które mają wtedy miejsce zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na raka trzonu macicy czy raka jajnika. Dodatkowo, w przypadku kobiet, które urodziły co najmniej troje dzieci ryzyko zachorowania na raka płuc maleje o 30% a zachorowanie na raka jelita grubego jest nawet pięciokrotnie mniejsze niż w przypadku innych kobiet.

  • Urodzenie dziecka zmniejsza ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane

Na tę autoimmunologiczną chorobę zachorowalność jest mniejsza wśród matek. Urodzenie dziecka sprawia, że prawdopodobieństwo zachorowania na stwardnienie rozsiane jest mniejsze o połowę. Każda kolejna ciąża jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko choroby. Kobiety, które urodziły piątkę i więcej dzieci, zwiększają swoje szanse na uniknięcie tej choroby nawet do 94%. Dzieje się tak, bo po porodzie w organizmie matki pozostają komórki dziecka, które utrzymują aktywność układu odpornościowego.

  • Ciąża leczy zespół policystycznych jajników

Zajście w ciążę przy tej dolegliwości jest nieco utrudnione, ale jeśli się już uda – ciąża może sprawić, że objawy choroby osłabną a sama ciąża utoruje drogę do następnych ciąż.

  • Ciąże wzmacniają serce

Sytuacja ta ma miejsce głównie u kobiet decydujących się na dziecko w dojrzałym wieku. Wyższy poziom estrogenów w trakcie ciąży sprawia, że ich niedobór nie spowoduje problemów z sercem. Karmienie piersią przez co najmniej siedem miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca. Oksytocyna, która się wówczas wytwarza, wzmacnia pracę serca.

  • Lepsze samopoczucie i mniej depresji

Wykluczając pierwsze tygodnie po porodzie, gdy kobiety mogą ulegać poporodowym depresjom, po unormowaniu hormonów, sytuacja emocjonalna uspokaja się. Miłość do dziecka to endorfiny i oksytocyna, która sprzyja nawiązywaniu bliższej relacji z dzieckiem oraz przeciwdziała stresowi. Badania wykazały, że na depresję zapada mniej matek niż kobiet, które dzieci nie mają. Obecność dzieci w życiu nie pozwala czuć się samotnym i odtrąconym oraz zapewnia wsparcie, które osobom podatnym na stres jest szczególnie potrzebne.

  • Ciąża uczy zdrowych nawyków

Okres ciąży zwykle wymaga zmiany trybu życia na zdrowszy dla organizmu. Często te zmiany stają się nawykiem, przy którym kobiety pozostają. To wszystko sprawia, że szanse na dłuższe i zdrowsze życie rosną. Tak jest np. ze zdrową dietą, dłuższym snem czy z rzuceniem palenia – dla wielu kobiet ciąża to najlepszy impuls, by pożegnać się z nałogiem raz na zawsze.

Zobacz jeszcze:

Macierzyństwo. Oczekiwania kontra rzeczywistość.

Co mi dało macierzyństwo?

7 zalet wczesnego macierzyństwa

autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również