-Reklama-

Bycie mamą jest dobre dla zdrowia

Bycie mamą jest najpiękniejszym doświadczeniem w życiu. Nie każdy jednak wie, że macierzyństwo jest również bardzo zdrowe. Urodzenie dziecka może uchronić nas przed wieloma chorobami a w niektórych przypadkach - nawet uzdrowić.

-Reklama-

W jaki sposób urodzenie dziecka może poprawić nasze zdrowie?

  • Po urodzeniu dziecka miesiączki stają się mniej bolesne i obfite

Większość kobiet, które przed zajściem w ciążę narzekały na bardzo bolesne miesiączki, po porodzie odczuwa w tym zakresie znaczącą ulgę. Zwykle kwestia ta dotyczy kobiet, które rodziły naturalnie, więc można sądzić, że ma to związek ze skurczami porodowymi. Mniej obfite i mniej bolesne miesiączki po porodzie to również zasługa hormonów, które po ciąży mogą się w końcu uregulować.

  • Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Estrogen i progesteron to hormony, które mają wpływ na rozwój raka piersi i jajników. W trakcie okresu karmienia piersią ekspozycja organizmu na te hormony jest mniejsza. Ponadto dzięki karmieniu piersią, komórki w piersiach ulegają przekształceniu i stają się bardziej odporne na zmiany nowotworowe.

  • Zmiany hormonalne w ciąży i po niej sprzyjają profilaktyce antynowotworowej

To, co się dzieje w organizmie ciężarnej i matki karmiącej piersią może chronić przed innymi nowotworami. Zmiany hormonalne, które mają wtedy miejsce zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na raka trzonu macicy czy raka jajnika. Dodatkowo, w przypadku kobiet, które urodziły co najmniej troje dzieci ryzyko zachorowania na raka płuc maleje o 30% a zachorowanie na raka jelita grubego jest nawet pięciokrotnie mniejsze niż w przypadku innych kobiet.

  • Urodzenie dziecka zmniejsza ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane

Na tę autoimmunologiczną chorobę zachorowalność jest mniejsza wśród matek. Urodzenie dziecka sprawia, że prawdopodobieństwo zachorowania na stwardnienie rozsiane jest mniejsze o połowę. Każda kolejna ciąża jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko choroby. Kobiety, które urodziły piątkę i więcej dzieci, zwiększają swoje szanse na uniknięcie tej choroby nawet do 94%. Dzieje się tak, bo po porodzie w organizmie matki pozostają komórki dziecka, które utrzymują aktywność układu odpornościowego.

  • Ciąża leczy zespół policystycznych jajników

Zajście w ciążę przy tej dolegliwości jest nieco utrudnione, ale jeśli się już uda – ciąża może sprawić, że objawy choroby osłabną a sama ciąża utoruje drogę do następnych ciąż.

  • Ciąże wzmacniają serce

Sytuacja ta ma miejsce głównie u kobiet decydujących się na dziecko w dojrzałym wieku. Wyższy poziom estrogenów w trakcie ciąży sprawia, że ich niedobór nie spowoduje problemów z sercem. Karmienie piersią przez co najmniej siedem miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i chorób serca. Oksytocyna, która się wówczas wytwarza, wzmacnia pracę serca.

  • Lepsze samopoczucie i mniej depresji

Wykluczając pierwsze tygodnie po porodzie, gdy kobiety mogą ulegać poporodowym depresjom, po unormowaniu hormonów, sytuacja emocjonalna uspokaja się. Miłość do dziecka to endorfiny i oksytocyna, która sprzyja nawiązywaniu bliższej relacji z dzieckiem oraz przeciwdziała stresowi. Badania wykazały, że na depresję zapada mniej matek niż kobiet, które dzieci nie mają. Obecność dzieci w życiu nie pozwala czuć się samotnym i odtrąconym oraz zapewnia wsparcie, które osobom podatnym na stres jest szczególnie potrzebne.

  • Ciąża uczy zdrowych nawyków

Okres ciąży zwykle wymaga zmiany trybu życia na zdrowszy dla organizmu. Często te zmiany stają się nawykiem, przy którym kobiety pozostają. To wszystko sprawia, że szanse na dłuższe i zdrowsze życie rosną. Tak jest np. ze zdrową dietą, dłuższym snem czy z rzuceniem palenia – dla wielu kobiet ciąża to najlepszy impuls, by pożegnać się z nałogiem raz na zawsze.

Zobacz jeszcze:

Macierzyństwo. Oczekiwania kontra rzeczywistość.

Co mi dało macierzyństwo?

7 zalet wczesnego macierzyństwa

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.