-Reklama-

Brązowe upławy przed miesiączką

Upławy są normalną częścią cyklu miesiączkowego, ale gdy nagle – zamiast białego czy przezroczystego - uzyskują brązowy kolor, można się zaniepokoić. Czy rzeczywiście brązowe upławy przed miesiączką to powód do zmartwień czy raczej nieszkodliwy objaw?

-Reklama-

Brązowe upławy – skąd ten kolor?

Brązowe upławy to po prostu upławy zabarwione niewielką ilością „starej” krwi. Świeża krew ma kolor czerwony, ale z czasem brązowieje. Gdy upławy uzyskują brązowy odcień, można się domyślać, że zawierają niewielkie ilości krwi, która nie pochodzi ze świeżego krwawienia.

Brązowe upławy przed miesiączką

Najczęściej brązowe upławy pojawiają tuż przed okresem. To nic innego jak niewielkie ilości krwi menstruacyjnej, której wydalanie jeszcze nie rozpoczęło się na dobre. Wystarczy parę kropli krwi, która zanim znajdzie ujście z pochwy, zatrzyma się w drogach rodnych i zbrązowieje, a następnie zostanie wydalona z upławami. Jednak brązowe upławy nie występują tylko przed okresem i nie zawsze są częścią krwi menstruacyjnej.

Brązowe upławy – jakie są najczęstsze przyczyny?

Czasem epizodycznie występujące brązowe upławy mogą pojawić się na skutek:

  • Badania ginekologicznego – podczas badania np. przy pobieraniu wymazu cytologicznego lub badania szyjki macicy w ciąży, może dojść do mikrouszkodzenia delikatnych tkanek szyjki macicy. Normalne wówczas jest niewielkie i krótkotrwałe krwawienie z takiego miejsca, objawiające się wystąpieniem brązowych upławów.
  • Energicznego współżycia – jeśli podczas dynamicznego seksu nie zostanie zapewnione właściwe nawilżenie pochwy, może dojść do obtarć, które będą krwawić. Wówczas brązowe upławy mogą pojawić się tuż po stosunku.
  • Stosowania antykoncepcji hormonalnej – brązowe upławy są częstym zjawiskiem w tej sytuacji. Zwłaszcza, gdy środki hormonalne nie zawierają estrogenu.
  • Krwawienia implantacyjnego – brązowe upławy pojawiające się około tydzień przed miesiączką mogą być pierwszym objawem ciąży. Zapłodnione jajo próbuje się zagnieździć w macicy, czego efektem może być niewielkie krwawienie.
  • Owulacji – w niektórych przypadkach brązowa wydzielina może pojawić się w środku cyklu menstruacyjnego, gdy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika.

Powyższe przyczyny brązowych upławów nie są czymś niebezpiecznym, ale trzeba wiedzieć, że istnieją też inne, poważniejsze powody występowania brązowej wydzieliny. Należą do nich:

  • Perimenopauza, czyli etap poprzedzający menopauzę. W tym czasie cykl menstruacyjny staje się coraz bardziej nieregularny i mogą pojawiać się również brązowe plamienia. Zwykle temu objawowi towarzyszą też inne, takie jak: uderzenia gorąca, suchość pochwy, mniejsze libido, drażliwość, problemy ze snem czy nocne pocenie się. Perimenopauza zwykle pojawia się w wieku około 40 lat.
  • Zapalenie narządów miednicy mniejszej (inaczej zapalenie przydatków) też może objawiać się brązowymi upławami. Są one następstwem toczącej się infekcji. Upławy w tym przypadku mają nietypowy zapach i towarzyszą im również inne objawy chorobowe np. bóle brzucha, ból podczas stosunku, pieczenie przy oddawaniu moczu czy gorączka.
  • Choroba weneryczna może również objawiać się brązową wydzieliną z pochwy. Nie jest to wówczas jedyny objaw – mogą wystąpić bolesność przy oddawaniu moczu czy podczas seksu, czasem również ból w podbrzuszu.
  • Torbiel jajnika też bywa przyczyną brązowych upławów. Objawem dodatkowym jest ból podbrzusza czy bolesne stosunki seksualne.
  • Endometrioza jest powodem przerastania tkanki wyściełającej macicę. Zwykle powoduje bolesne i obfite miesiączki, a pomiędzy nimi mogą pojawić się właśnie brązowe plamienia.
  • Zespół policystycznych jajników to nieuregulowana gospodarka hormonalna. Owulacja jest rzadka albo nieregularna, więc kobiety mają problem z zajściem w ciążę. Objawem PCOS są także rozregulowane miesiączki – mogą się objawiać brązowymi upławami albo bardzo obfitym krwawieniem.

Kiedy brązowe upławy powinny niepokoić?

Przyczyn brązowych upławów jest dużo i nie wszystkie są prozaiczne, więc nie należy ich bagatelizować. Szczególnie, jeśli nie występują epizodycznie. Skontaktuj się z lekarzem w przypadku, gdy upławy trwają dłużej niż kilka tygodni albo gdy występują za każdym razem po stosunku. Nie bagatelizuj brązowej wydzieliny, jeśli towarzyszą jej inne niepokojące objawy np. swędzenie pochwy czy ból podbrzusza. Nie jest czymś normalnym również wydzielina o specyficznym zapachu. Tym bardziej nie pomijaj faktu występowania brązowych upławów również jeśli jesteś w ciąży – koniecznie poinformuj o tym swojego ginekologa na najbliższej wizycie.

Zobacz jeszcze:

Autor: Iza
foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!