-Reklama-
-Reklama-

Borderline u dziecka – czy można je zdiagnozować? Objawy zaburzenia osobowości

Czy zaburzenie osobowości można zdiagnozować u dziecka? Czym objawia się osobowość typu borderline? Jak rozróżnić borderline od kryzysu związanego z dojrzewaniem? Jakie są przyczyny rozwoju osobowości z pogranicza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

-Reklama-

W ciągu ostatnich lat coraz częściej stwierdzane są diagnozy zaburzenia osobowości. Można wśród nich wymienić jedno z najpopularniejszych zaburzeń tego typu – osobowość typu borderline, która dotyka około 3% populacji. Niestety, postawienie diagnozy dziecku w wieku nastoletnim nadal jest kwestią sporną. Dlaczego?

Wielu specjalistów uważa, że zdiagnozowanie zaburzenia osobowości z pogranicza jest możliwe dopiero po ukończeniu 18 lat. Przyjmuje się, że do tego czasu osobowość dziecka stale się kształtuje – tak jak charakter i temperament. Rodzice często mylą również zachowania typowe dla okresu dojrzewania i szalejących hormonów z zaburzeniami psychicznymi.

Zaburzenia osobowości u dzieci

Problem zaburzeń osobowości wśród dzieci jest nadal tematem tabu, jednak doświadczeni klinicyści powoli wyłamują się z przekonania, że stabilna i rzetelna diagnoza może zostać postawiona dopiero po 18. roku życia. Przede wszystkim wczesna interwencja psychologa, psychiatry lub terapeuty może pomóc dziecku w łatwiejszym wejściu w dorosłość.

Warto tutaj wspomnieć, że zaburzenie osobowości typu borderline jest często powiązane z zachowaniami impulsywnymi, autodestrukcyjnymi, agresywnymi. Duży odsetek chorych decyduje się na próbę samobójczą lub na samouszkodzenia ciała. Dlatego też nie powinno się bagatelizować wszelkich problemów, z którymi boryka się nasze dziecko. Psychiatra dzieci i młodzieży powinien w takiej sytuacji przeprowadzić dokładny wywiad z młodym pacjentem, a także skierować go na specjalistyczne badania. Podejście, które mówi, że nastolatek zachowuje się inaczej przez hormony i wiek dojrzewania często może po prostu zaszkodzić dziecku.

Objawy zaburzenia osobowości typu borderline u dzieci

Prawdą jest, że pierwsze objawy powiązane z zaburzeniem osobowości z pogranicza można zauważyć u chorego już w okresie dorastania. Jako rodzice powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposoby funkcjonowania dziecka w społeczeństwie, a także na zachowania takie, jak:

• nadmierna wrażliwość,

• nagła zmienność nastrojów,

• niekontrolowane wybuchy złości i gniewu,

• wdawanie się w bójki oraz wyrażanie agresji,

• silna obawa przed porzuceniem, np. przez rodziców, rodzinę, znajomych, przyjaciół, pierwsze miłości,

• nadużywanie alkoholu,

• nadużywanie substancji psychoaktywnych,

• zaburzenia uwagi,

• nadpobudliwość,

• problem z ustaleniem własnej tożsamości i orientacji seksualnej,

• uciekanie w świat fantazji i izolowanie się od społeczeństwa,

• nawracające lęki.

Przyjmuje się, że osobowość borderline może zostać potwierdzona u nastolatka powyżej 13. roku życia a poniżej 18. roku życia w sytuacji, gdy wymienione wyżej objawy utrzymują się przez co najmniej rok.

Dokładne kryteria diagnostyczne, które zawierają opis objawów typowych dla zaburzenia osobowości z pogranicza, zostały zawarte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 oraz w klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM-5.

Jakie są przyczyny zaburzeń osobowości?

Zaburzenie osobowości typu borderline może kształtować się na podstawie wielu czynników, które warunkują rozwój choroby psychicznej. Można wśród nich wymienić czynniki środowiskowe oraz czynniki indywidualne.

Do przyczyn rozwoju zaburzenia osobowości typu borderline należą:

• problemy rodzinne i niewłaściwa opieka rodzicielska,

• dewiacje w rodzinie,

• problemy z alkoholem, narkotykami w rodzinie,

• przemoc stosowana wobec dziecka,

• nadużycia seksualne,

• brak miłości i innych pozytywnych uczuć w rodzinie,

• porzucenie dziecka przez najbliższych, poświęcanie mu zbyt małej uwagi lub niedocenienie,

• brak akceptacji przez inne dzieci,

• nacisk rodziców na osiąganie przez dziecko znaczących sukcesów bez równoczesnego wsparcia.

Natomiast czynniki indywidualne powiązane są z: nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, nieprawidłowym stężeniem neuroprzekaźnika – serotoniny, dziedzicznością niektórych cech osobowościowych.

Jak leczyć zaburzenie osobowości typu borderline?

W leczeniu zaburzenia osobowości wśród dzieci w wieku nastoletnim najważniejsze jest przede wszystkim wsparcie ze strony najbliższych. Warto, żebyśmy również my – rodzice nawiązali kontakt z terapeutą. Dzięki temu dowiemy się, na czym dokładnie polega to zaburzenie osobowości oraz nauczymy się, jak prawidłowo komunikować się z dzieckiem i jak z nim współpracować.

Nastolatek powinien uczestniczyć w psychoterapii. Najczęściej stosowana jest terapia w nurcie dialektyczno-behawioralnym, która skupia się na regulacji emocji i na tzw. treningu umiejętności.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?