-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Bóle wzrostowe. Jak je rozpoznać?

Najczęściej pojawiają się w nocy i obejmują nogi. Bóle wzrostowe to częsta przypadłość dzieci w różnym wieku. Jak zidentyfikować bóle wzrostowe i co zrobić, by ulżyć dziecku w cierpieniu?

-Reklama-

Bóle wzrostowe – co to jest?

Bóle wzrostowe to najczęściej bóle nóg u dziecka. Dzieci opisują je jako bolesne pulsowanie w okolicy ud, łydek lub w zgięciach kolan. Bóle wzrostowe zwykle obejmują obie nogi i najczęściej dopadają nasze pociechy w nocy, po całym dniu aktywności. Natężenie bólu jest różne. Niektóre dzieci uważają je za dyskomfortowe, inne dzieci nie mogą spać z powodu cierpienia. Bóle wzrostowe mogą pojawiać się kilka nocy pod rząd, albo występować bardzo epizodycznie. Nie ma na to żadnej reguły. Dolegliwości zwykle same ustępują.

Ciekawostką jest fakt, że bóle wzrostowe – choć tak się nazywają – nie mają swojego źródła w rozrastaniu się kości. Nie ma dowodów na to, że rośnięcie boli. Skąd zatem ta dziwna i dość powszechna u dzieci w różnym wieku dolegliwość?

Bóle wzrostowe – skąd się biorą?

-Reklama-

Skoro nie ma dowodów na to, że ból nóg u dzieci związany jest z rośnięciem, jakie jest jego prawdziwe źródło?

Bóle wzrostowe zwykle pojawiają się podczas intensywnego wzrostu, ale może to być również związane z zespołem niespokojnych nóg. Najczęściej jednak lekarze wiążą te dolegliwości z aktywnością dziecka w ciągu dnia. Gdy nasze pociechy w dzień bardzo się przeciążają np. dużo biegają, skaczą, wspinają się, to ich jeszcze niedojrzały układ kostno-stawowy z tego powodu może dawać sygnały bólowe. Bóle tego typu najczęściej występują u dzieci między 3. a 12. rokiem życia, gdy rozwój jest najintensywniejszy. Ciekawostką jest fakt, że ta dolegliwość częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców.

Jak rozpoznać bóle wzrostowe u dziecka?

Objawy u większości dzieci są podobne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija, jest aktywne w dzień, a wieczorem lub w nocy narzeka na pulsujący ból w obu nogach – prawdopodobnie ma tę powszechną dolegliwość. Poza próbami uśmierzenia bólu, nie trzeba nic robić. Na bóle tego typu najlepiej działa czas, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy ból nóg jest niepokojący?

Nie każdy ból nóg u dziecka jest normalny. Jeżeli dziecko skarży się na silny ból, który nie ustępuje w ciągu kilku godzin, mimo prób jego uśmierzenia, dziecko nie może normalnie funkcjonować (kuleje, nie chce chodzić), ból występuje tylko w jednej nodze i jest ulokowany w stawie, może dojść opuchlizna lub inne niepokojące objawy typu: zaczerwienienie, gorączka, tkliwość, wysypka lub osłabienie, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Jak uśmierzyć bóle wzrostowe?

Najłatwiej jest pomasować nogi dziecka i rozgrzać je. Można użyć ciepłego termofora. Przy silniejszych bólach można podać dziecku bezpieczny środek przeciwbólowy – w ilości dostosowanej do wieku dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lakiery hybrydowe do zdobień – jakie wybrać?

Co powiesz na ozdobny manicure? Okazuje się, że wiele efektów i zdobień da się z powodzeniem odtworzyć w domu. Wystarczy kupić lakiery...

Mięśnie dna miednicy – jak dbać o nie w ciąży i po porodzie?

Słabe mięśnie dna miednicy nie spełniają swoich podstawowych funkcji, zatem do powikłań zaliczylibyśmy m.in.: nietrzymanie moczu, gazów, stolca, obniżenie narządów miednicy mniejszej, bóle odcinka lędźwiowego, zmniejszoną satysfakcję seksualną czy ból podczas współżycia. W ciąży trzeba o nie dbać szczególnie.

Prezent na roczek dla dziewczynki – jaki wybrać?

Kupowanie prezentów dla dzieci to nie lada wyzwanie. Świeżo upieczeni rodzice mogą nie orientować się, jakie zabawki i gadżety są aktualnie popularne. Co więcej, maluch szybko rośnie i jego potrzeby ciągle się zmieniają. Czy istnieją uniwersalne i praktyczne prezenty, które zawsze będą trafione? Jakie upominki są odpowiednie dla rocznej dziewczynki? Sprawdź najlepsze pomysły na wyjątkowy prezent.

Konkurs. Zgarnij bilety do kina i filmowe gadżety „Mia i Ja. Film”

„Mia i ja. Film” już od 30 września w kinach! Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników tego serialu do obejrzenia wersji kinowej. Zgarnij bilety i gadżety filmowe w naszym konkursie!

Rozszerzenie diety – sposoby na szybszą naukę

Wprowadzanie nowych pokarmów do diety maluszka, który do tej pory znał tylko mleko mamy, to bez wątpienia spore wyzwanie. Tak jak w każdym przełomowym momencie rozwoju dziecka, w głowie dorosłych pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Od czego zacząć rozszerzanie diety? Jak ułatwić ten proces zarówno dziecku, jak i sobie? Kiedy jest odpowiedni czas na samodzielne jedzenie malucha łyżeczką? To tylko niektóre z nurtujących rodziców pytań. Dzisiaj postaramy się rozwiązać część z nich!