-Reklama-teddyeddie

Bóle wzrostowe. Jak je rozpoznać?

Najczęściej pojawiają się w nocy i obejmują nogi. Bóle wzrostowe to częsta przypadłość dzieci w różnym wieku. Jak zidentyfikować bóle wzrostowe i co zrobić, by ulżyć dziecku w cierpieniu?

-Reklama-

Bóle wzrostowe – co to jest?

Bóle wzrostowe to najczęściej bóle nóg u dziecka. Dzieci opisują je jako bolesne pulsowanie w okolicy ud, łydek lub w zgięciach kolan. Bóle wzrostowe zwykle obejmują obie nogi i najczęściej dopadają nasze pociechy w nocy, po całym dniu aktywności. Natężenie bólu jest różne. Niektóre dzieci uważają je za dyskomfortowe, inne dzieci nie mogą spać z powodu cierpienia. Bóle wzrostowe mogą pojawiać się kilka nocy pod rząd, albo występować bardzo epizodycznie. Nie ma na to żadnej reguły. Dolegliwości zwykle same ustępują.

Ciekawostką jest fakt, że bóle wzrostowe – choć tak się nazywają – nie mają swojego źródła w rozrastaniu się kości. Nie ma dowodów na to, że rośnięcie boli. Skąd zatem ta dziwna i dość powszechna u dzieci w różnym wieku dolegliwość?

Bóle wzrostowe – skąd się biorą?

Skoro nie ma dowodów na to, że ból nóg u dzieci związany jest z rośnięciem, jakie jest jego prawdziwe źródło?

Bóle wzrostowe zwykle pojawiają się podczas intensywnego wzrostu, ale może to być również związane z zespołem niespokojnych nóg. Najczęściej jednak lekarze wiążą te dolegliwości z aktywnością dziecka w ciągu dnia. Gdy nasze pociechy w dzień bardzo się przeciążają np. dużo biegają, skaczą, wspinają się, to ich jeszcze niedojrzały układ kostno-stawowy z tego powodu może dawać sygnały bólowe. Bóle tego typu najczęściej występują u dzieci między 3. a 12. rokiem życia, gdy rozwój jest najintensywniejszy. Ciekawostką jest fakt, że ta dolegliwość częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców.

Jak rozpoznać bóle wzrostowe u dziecka?

Objawy u większości dzieci są podobne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija, jest aktywne w dzień, a wieczorem lub w nocy narzeka na pulsujący ból w obu nogach – prawdopodobnie ma tę powszechną dolegliwość. Poza próbami uśmierzenia bólu, nie trzeba nic robić. Na bóle tego typu najlepiej działa czas, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy ból nóg jest niepokojący?

Nie każdy ból nóg u dziecka jest normalny. Jeżeli dziecko skarży się na silny ból, który nie ustępuje w ciągu kilku godzin, mimo prób jego uśmierzenia, dziecko nie może normalnie funkcjonować (kuleje, nie chce chodzić), ból występuje tylko w jednej nodze i jest ulokowany w stawie, może dojść opuchlizna lub inne niepokojące objawy typu: zaczerwienienie, gorączka, tkliwość, wysypka lub osłabienie, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Jak uśmierzyć bóle wzrostowe?

Najłatwiej jest pomasować nogi dziecka i rozgrzać je. Można użyć ciepłego termofora. Przy silniejszych bólach można podać dziecku bezpieczny środek przeciwbólowy – w ilości dostosowanej do wieku dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!