-Reklama-

Bóle wzrostowe. Jak je rozpoznać?

Najczęściej pojawiają się w nocy i obejmują nogi. Bóle wzrostowe to częsta przypadłość dzieci w różnym wieku. Jak zidentyfikować bóle wzrostowe i co zrobić, by ulżyć dziecku w cierpieniu?

-Reklama-

Bóle wzrostowe – co to jest?

Bóle wzrostowe to najczęściej bóle nóg u dziecka. Dzieci opisują je jako bolesne pulsowanie w okolicy ud, łydek lub w zgięciach kolan. Bóle wzrostowe zwykle obejmują obie nogi i najczęściej dopadają nasze pociechy w nocy, po całym dniu aktywności. Natężenie bólu jest różne. Niektóre dzieci uważają je za dyskomfortowe, inne dzieci nie mogą spać z powodu cierpienia. Bóle wzrostowe mogą pojawiać się kilka nocy pod rząd, albo występować bardzo epizodycznie. Nie ma na to żadnej reguły. Dolegliwości zwykle same ustępują.

Ciekawostką jest fakt, że bóle wzrostowe – choć tak się nazywają – nie mają swojego źródła w rozrastaniu się kości. Nie ma dowodów na to, że rośnięcie boli. Skąd zatem ta dziwna i dość powszechna u dzieci w różnym wieku dolegliwość?

Bóle wzrostowe – skąd się biorą?

Skoro nie ma dowodów na to, że ból nóg u dzieci związany jest z rośnięciem, jakie jest jego prawdziwe źródło?

Bóle wzrostowe zwykle pojawiają się podczas intensywnego wzrostu, ale może to być również związane z zespołem niespokojnych nóg. Najczęściej jednak lekarze wiążą te dolegliwości z aktywnością dziecka w ciągu dnia. Gdy nasze pociechy w dzień bardzo się przeciążają np. dużo biegają, skaczą, wspinają się, to ich jeszcze niedojrzały układ kostno-stawowy z tego powodu może dawać sygnały bólowe. Bóle tego typu najczęściej występują u dzieci między 3. a 12. rokiem życia, gdy rozwój jest najintensywniejszy. Ciekawostką jest fakt, że ta dolegliwość częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców.

Jak rozpoznać bóle wzrostowe u dziecka?

Objawy u większości dzieci są podobne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija, jest aktywne w dzień, a wieczorem lub w nocy narzeka na pulsujący ból w obu nogach – prawdopodobnie ma tę powszechną dolegliwość. Poza próbami uśmierzenia bólu, nie trzeba nic robić. Na bóle tego typu najlepiej działa czas, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy ból nóg jest niepokojący?

Nie każdy ból nóg u dziecka jest normalny. Jeżeli dziecko skarży się na silny ból, który nie ustępuje w ciągu kilku godzin, mimo prób jego uśmierzenia, dziecko nie może normalnie funkcjonować (kuleje, nie chce chodzić), ból występuje tylko w jednej nodze i jest ulokowany w stawie, może dojść opuchlizna lub inne niepokojące objawy typu: zaczerwienienie, gorączka, tkliwość, wysypka lub osłabienie, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Jak uśmierzyć bóle wzrostowe?

Najłatwiej jest pomasować nogi dziecka i rozgrzać je. Można użyć ciepłego termofora. Przy silniejszych bólach można podać dziecku bezpieczny środek przeciwbólowy – w ilości dostosowanej do wieku dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również