-Reklama-

Bóle wzrostowe. Jak je rozpoznać?

Najczęściej pojawiają się w nocy i obejmują nogi. Bóle wzrostowe to częsta przypadłość dzieci w różnym wieku. Jak zidentyfikować bóle wzrostowe i co zrobić, by ulżyć dziecku w cierpieniu?

-Reklama-

Bóle wzrostowe – co to jest?

Bóle wzrostowe to najczęściej bóle nóg u dziecka. Dzieci opisują je jako bolesne pulsowanie w okolicy ud, łydek lub w zgięciach kolan. Bóle wzrostowe zwykle obejmują obie nogi i najczęściej dopadają nasze pociechy w nocy, po całym dniu aktywności. Natężenie bólu jest różne. Niektóre dzieci uważają je za dyskomfortowe, inne dzieci nie mogą spać z powodu cierpienia. Bóle wzrostowe mogą pojawiać się kilka nocy pod rząd, albo występować bardzo epizodycznie. Nie ma na to żadnej reguły. Dolegliwości zwykle same ustępują.

Ciekawostką jest fakt, że bóle wzrostowe – choć tak się nazywają – nie mają swojego źródła w rozrastaniu się kości. Nie ma dowodów na to, że rośnięcie boli. Skąd zatem ta dziwna i dość powszechna u dzieci w różnym wieku dolegliwość?

Bóle wzrostowe – skąd się biorą?

Skoro nie ma dowodów na to, że ból nóg u dzieci związany jest z rośnięciem, jakie jest jego prawdziwe źródło?

Bóle wzrostowe zwykle pojawiają się podczas intensywnego wzrostu, ale może to być również związane z zespołem niespokojnych nóg. Najczęściej jednak lekarze wiążą te dolegliwości z aktywnością dziecka w ciągu dnia. Gdy nasze pociechy w dzień bardzo się przeciążają np. dużo biegają, skaczą, wspinają się, to ich jeszcze niedojrzały układ kostno-stawowy z tego powodu może dawać sygnały bólowe. Bóle tego typu najczęściej występują u dzieci między 3. a 12. rokiem życia, gdy rozwój jest najintensywniejszy. Ciekawostką jest fakt, że ta dolegliwość częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców.

Jak rozpoznać bóle wzrostowe u dziecka?

Objawy u większości dzieci są podobne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija, jest aktywne w dzień, a wieczorem lub w nocy narzeka na pulsujący ból w obu nogach – prawdopodobnie ma tę powszechną dolegliwość. Poza próbami uśmierzenia bólu, nie trzeba nic robić. Na bóle tego typu najlepiej działa czas, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy ból nóg jest niepokojący?

Nie każdy ból nóg u dziecka jest normalny. Jeżeli dziecko skarży się na silny ból, który nie ustępuje w ciągu kilku godzin, mimo prób jego uśmierzenia, dziecko nie może normalnie funkcjonować (kuleje, nie chce chodzić), ból występuje tylko w jednej nodze i jest ulokowany w stawie, może dojść opuchlizna lub inne niepokojące objawy typu: zaczerwienienie, gorączka, tkliwość, wysypka lub osłabienie, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Jak uśmierzyć bóle wzrostowe?

Najłatwiej jest pomasować nogi dziecka i rozgrzać je. Można użyć ciepłego termofora. Przy silniejszych bólach można podać dziecku bezpieczny środek przeciwbólowy – w ilości dostosowanej do wieku dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.