-Reklama-
-Reklama-

Boję się porodu! Czy naprawdę jest czego?

Jesteś w ciąży i z jednej strony nie możesz się doczekać, kiedy powitasz swoją pociechę, a z drugiej masz obawy co do tego, jak przebiegnie poród? Nie ma co ukrywać, że im bliżej do porodu, tym więcej pytań może się pojawić. Celem tekstu jest rozwianie pojawiających się wątpliwości i co za tym idzie opanowanie nerwów. Nerwy przed porodem w niczym nie pomogą.

-Reklama-

Przebieg porodu — co o nim wiadomo?

Niejednokrotnie wątpliwości związane są, z tym że nie wiemy, czego mamy się spodziewać, W związku z tym omówimy sobie teraz poród od początku do końca.

Pierwszy etap porodu to okres rozwierania. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się skurczów, które nie muszą być odczuwalne. Można też powiedzieć, że bóle porodowe mogą być porównane do bólów miesiączkowych.

Poza tym nie wolno także wykluczyć biegunki, zgagi i pojawienia się ciemnobrązowej wydzieliny z pochwy.

Jeżeli chodzi o czas trwania okresu rozwierania, trudno cokolwiek dokładnie powiedzieć. Niewątpliwie czas ten jest zależny od różnych czynników. Mówi się, że w przypadku wieloródek (kobiet, które mają za sobą więcej niż jeden poród) pierwszy etap będzie trwać przez 8-9 godzin. Z kolei przy pierwiastkach (kobietach, które mają do czynienia ze swoim pierwszym porodem) czas ten to 10-16 godzin. Niemniej niestety realna jest też sytuacja, kiedy pierwszy etap będzie trwać kilka dni.

Przechodzimy teraz do etapu drugiego, który jest etapem wydalania płodu. Podczas tego etapu pojawiają się skurcze parte. Skurcze te zawsze są bardzo silne. Czas trwania tego okresu może wynieść około 30 minut, ale nie wolno wykluczyć, że potrwa nawet 2 godziny. Ważne, aby rodząca umiejętnie wykorzystywała te skurcze — wtedy noworodek przesunie się w kanale rodnym. Na wzmocnienie skurczu wpływają następujące czynniki: wstrzymany oddech, odpowiednio nabrane powietrze oraz siła napiętych mięśni brzucha.

Jak wiadomo, poród może przebiegać w różnych pozycjach. Bez wątpienia najpopularniejszą pozycją jest pozycja leżąca, ale wcale nie oznacza tego, że tak będzie właśnie w Twojej sytuacji. Krótko mówiąc — rodząca powinna korzystać z pomocy położnej. Dobrze też mieć na uwadze, że położna podpowie, kiedy należy zacząć „przeć”, a wszelkie ruchy należy konsultować ze swoim ciałem (konieczne jest wsłuchanie się w mowę ciała).

Tak dochodzimy do trzeciego i czwartego okresu porodu (okres łożyskowy i okres poporodowy). Okres łożyskowy charakteryzuje się delikatnymi skurczami powstającymi w wyniku obkurczania się macicy. Dodatkowo następuje też oddzielanie się i wyparcie łożyska.

Co do okresu poporodowego, etap ten trwa przez około godzinę. Jest to okres nadzoru poporodowego, w którego czasie dochodzi do obserwowania matki i dziecka (obserwacja przeprowadzana jest przez lekarza i położną). Naturalnie też mowa o przywitaniu ze swoim maleństwem. Oprócz tego jest to także początek wielkiej miłości, którą nie sposób porównać z żadną inną.

Tak oto poród teoretycznie jest za nami. Nie denerwuj się niczym i spokojnie przygotuj się do powitania nowego członka rodziny.

Zobacz jeszcze:

Lęk przed porodem. Czego boi się rodząca?

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!