-Reklama-

Boję się porodu! Czy naprawdę jest czego?

Jesteś w ciąży i z jednej strony nie możesz się doczekać, kiedy powitasz swoją pociechę, a z drugiej masz obawy co do tego, jak przebiegnie poród? Nie ma co ukrywać, że im bliżej do porodu, tym więcej pytań może się pojawić. Celem tekstu jest rozwianie pojawiających się wątpliwości i co za tym idzie opanowanie nerwów. Nerwy przed porodem w niczym nie pomogą.

-Reklama-

Przebieg porodu — co o nim wiadomo?

Niejednokrotnie wątpliwości związane są, z tym że nie wiemy, czego mamy się spodziewać, W związku z tym omówimy sobie teraz poród od początku do końca.

Pierwszy etap porodu to okres rozwierania. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się skurczów, które nie muszą być odczuwalne. Można też powiedzieć, że bóle porodowe mogą być porównane do bólów miesiączkowych.

Poza tym nie wolno także wykluczyć biegunki, zgagi i pojawienia się ciemnobrązowej wydzieliny z pochwy.

Jeżeli chodzi o czas trwania okresu rozwierania, trudno cokolwiek dokładnie powiedzieć. Niewątpliwie czas ten jest zależny od różnych czynników. Mówi się, że w przypadku wieloródek (kobiet, które mają za sobą więcej niż jeden poród) pierwszy etap będzie trwać przez 8-9 godzin. Z kolei przy pierwiastkach (kobietach, które mają do czynienia ze swoim pierwszym porodem) czas ten to 10-16 godzin. Niemniej niestety realna jest też sytuacja, kiedy pierwszy etap będzie trwać kilka dni.

Przechodzimy teraz do etapu drugiego, który jest etapem wydalania płodu. Podczas tego etapu pojawiają się skurcze parte. Skurcze te zawsze są bardzo silne. Czas trwania tego okresu może wynieść około 30 minut, ale nie wolno wykluczyć, że potrwa nawet 2 godziny. Ważne, aby rodząca umiejętnie wykorzystywała te skurcze — wtedy noworodek przesunie się w kanale rodnym. Na wzmocnienie skurczu wpływają następujące czynniki: wstrzymany oddech, odpowiednio nabrane powietrze oraz siła napiętych mięśni brzucha.

Jak wiadomo, poród może przebiegać w różnych pozycjach. Bez wątpienia najpopularniejszą pozycją jest pozycja leżąca, ale wcale nie oznacza tego, że tak będzie właśnie w Twojej sytuacji. Krótko mówiąc — rodząca powinna korzystać z pomocy położnej. Dobrze też mieć na uwadze, że położna podpowie, kiedy należy zacząć „przeć”, a wszelkie ruchy należy konsultować ze swoim ciałem (konieczne jest wsłuchanie się w mowę ciała).

Tak dochodzimy do trzeciego i czwartego okresu porodu (okres łożyskowy i okres poporodowy). Okres łożyskowy charakteryzuje się delikatnymi skurczami powstającymi w wyniku obkurczania się macicy. Dodatkowo następuje też oddzielanie się i wyparcie łożyska.

Co do okresu poporodowego, etap ten trwa przez około godzinę. Jest to okres nadzoru poporodowego, w którego czasie dochodzi do obserwowania matki i dziecka (obserwacja przeprowadzana jest przez lekarza i położną). Naturalnie też mowa o przywitaniu ze swoim maleństwem. Oprócz tego jest to także początek wielkiej miłości, którą nie sposób porównać z żadną inną.

Tak oto poród teoretycznie jest za nami. Nie denerwuj się niczym i spokojnie przygotuj się do powitania nowego członka rodziny.

Zobacz jeszcze:

Lęk przed porodem. Czego boi się rodząca?

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również