-Reklama-teddyeddie

Alergeny w domu

Jeśli myślisz, że najlepszym azylem dla alergika jest jego dom, możesz być niestety w błędzie. Każdy dom czy mieszkanie, nawet te dokładnie sprzątane, kryje w sobie mnóstwo alergenów, które są trudne do wyeliminowania.

-Reklama-

Alergeny w domu są niewidoczne dla oka, a mimo to silnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy cierpimy na różnego rodzaju uczulenia czy nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Alergeny w domu

Dom czy mieszkanie to miejsca, które trudno jest utrzymać w sterylnej czystości. Nawet, jeśli wydaje się nam, że solidnie wysprzątaliśmy przestrzeń wokół siebie, alergeny często tam pozostają. Najczęściej w domu mamy do czynienia z alergenami wziewnymi, czyli takimi, które wywołują reakcję alergiczną poprzez przedostanie się do dróg oddechowych. O ile na zewnątrz naszego domu mamy zwykle do czynienia z alergenami sezonowymi (np. pyłki roślin, smog), o tyle w domu zwykle gromadzą się alergeny całoroczne, od których nie ma odpoczynku niezależnie od pory roku.

Jakie alergeny w domu spotykamy najczęściej?

  • Roztocza kurzu domowego

Pozornie niegroźny kurz jest miejscem bytowania organizmów z rodziny pajęczaków. Żywią się one kurzem, a dokładnie – znajdującym się w nim ludzkim naskórkiem i resztkami jedzenia. Roztocza są bardzo popularnym i silnym alergenem, a co najgorsze – trudnym do wyeliminowania. Często nie wystarczy tylko odkurzać i przecierać powierzchni, które są pokryte kurzem, ponieważ roztocza lubią bytować w trudno dostępnych zakamarkach np. w szparach mebli tapicerowanych, materacach, wnętrzach dywanów, pluszowych maskotkach, zasłonach itd.

  • Pleśń

Pleśń lubi, gdy jest ciepło i wilgotno. Dlatego często bytuje w łazienkach, w okolicy okien, na niedocieplonych ścianach i sufitach czy piwnicach lub garażach. Pleśń wywołuje alergię poprzez produkowane przez nią zarodniki, które dostają się do naszych dróg oddechowych i powodują silną reakcję uczuleniową.

  • Zwierzęta

Zwierzęta domowe są częstym źródłem alergii. Najczęściej uczula nas sierść, ślina czy mocz zwierząt futerkowych. Alergeny odzwierzęce zwykle unoszą się w powietrzu, więc stanowią niewidzialne i trudne do eliminacji zagrożenie. Na dodatek samo odizolowanie alergika od zwierzęcia zazwyczaj niewiele daje, ponieważ alergeny odzwierzęce potrafią utrzymywać się w pomieszczeniach jeszcze długo po wyprowadzeniu z nich zwierzaka. Dobrym przykładem jest koci naskórek, będący jednym z popularniejszych odzwierzęcych alergenów, który przez wiele lat potrafi przetrwać nawet w dokładnie sprzątanych pomieszczeniach.

  • Środki chemiczne

Częstym zagrożeniem, z którego nie zdajemy sobie sprawy, są środki chemiczne, jakie na co dzień stosujemy w naszych domach. Nie wszyscy są tego świadomi, że detergenty wykazują silne właściwości drażniące, które potrafią występować nie tylko w efekcie bezpośredniego kontaktu z naszą skórą. Zawarte w nich substancje często wywołują alergię również wziewnie, przez co narażamy na wystąpienie reakcji alergicznej nie tylko siebie, ale i pozostałych domowników.

Dlaczego alergeny w domu są niebezpieczne?

Alergeny, które bytują w naszych domach, zwykle działają negatywnie na nasze drogi oddechowe. Najczęstszą reakcją alergiczną są w tym przypadku problemy z oddychaniem, kaszel, ale też łzawienie oczu, świąd skóry, mdłości czy ból głowy. Reakcja alergiczna nie jest tylko dyskomfortem, ale może być początkiem poważnych problemów zdrowotnych. Niektóre reakcje uczuleniowe są tak silne, że nawet potrafią być zagrożeniem dla życia alergika. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że z alergią nie trzeba się urodzić, ale można się jej nabawić np. na skutek częstego lub długotrwałego kontaktu z jakimś alergenem. Warto wiedzieć, że przewlekły i nasilony kontakt z alergenami (zarówno w powietrzu, jedzeniu czy kontakcie skórnym) w życiu dziecięcym jest jednym z głównych czynników, które powodują wśród dorosłych „epidemię” alergii, którą obserwujemy w dzisiejszych czasach. Zatem fakt, że domownicy nie są alergikami, nie powinien usprawiedliwiać braku walki z alergenami. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy mamami małych dzieci, które są szczególnie narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli chcemy dbać o dobre samopoczucie wszystkich osób przebywających w naszym domu, warto skutecznie eliminować wszelkiego rodzaju alergeny, zanim zaczną wpływać na nasze samopoczucie.

Jak sobie radzić z alergenami w domu?

Te miniaturowe cząsteczki potrafią zatruć życie niejednej rodzinie, dlatego alergicy często szukają sposobów na ich wyeliminowanie. Niestety, zwykłe sprzątanie jest zbyt pobieżne i nie usuwa problemu całkowicie. Poza regularnym odkurzaniem, ścieraniem kurzu, wietrzeniem, dokładnym myciem powierzchni czy wymianą pościeli, należy zadbać również o skuteczną eliminację zanieczyszczeń i zagrożeń, których nie widać gołym okiem.

Ponadto alergenów najlepiej jest się pozbywać przy pomocy naturalnych i bezpiecznych środków sprzątających, które nie będą niosły za sobą innych negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Bardzo efektywnym i dobrym sposobem na sprzątanie domu jest np. używanie gorącej pary pod ciśnieniem. Oczyszczacze parowe sprawdzają się w każdym pomieszczeniu i zakamarku domu. Można nimi zlikwidować aż 99,99% zanieczyszczeń, w tym niebezpieczne alergeny.

Tekst jest elementem kampanii uświadamiającej, powstałej we współpracy z marką Ariete, która jest pionierem oraz światowym liderem w produkcji urządzeń do czyszczenia parą. Wybór jest po Twojej stronie, ale jeśli chcesz coś zmienić w swojej codzienności sprawdź ofertę oczyszczaczy parowych i zadbaj o zdrowie własne oraz wszystkich domowników. Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tego rozwiązania, zapraszamy również do sprawdzenia recenzji mopa parowego oraz myjki parowej, które miały okazje testować nasze redakcyjne mamy.
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!