-Reklama-
-Reklama-

Alergeny w domu

-Reklama-

Alergeny w domu są niewidoczne dla oka, a mimo to silnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy cierpimy na różnego rodzaju uczulenia czy nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Alergeny w domu

Dom czy mieszkanie to miejsca, które trudno jest utrzymać w sterylnej czystości. Nawet, jeśli wydaje się nam, że solidnie wysprzątaliśmy przestrzeń wokół siebie, alergeny często tam pozostają. Najczęściej w domu mamy do czynienia z alergenami wziewnymi, czyli takimi, które wywołują reakcję alergiczną poprzez przedostanie się do dróg oddechowych. O ile na zewnątrz naszego domu mamy zwykle do czynienia z alergenami sezonowymi (np. pyłki roślin, smog), o tyle w domu zwykle gromadzą się alergeny całoroczne, od których nie ma odpoczynku niezależnie od pory roku.

Jakie alergeny w domu spotykamy najczęściej?

  • Roztocza kurzu domowego

Pozornie niegroźny kurz jest miejscem bytowania organizmów z rodziny pajęczaków. Żywią się one kurzem, a dokładnie – znajdującym się w nim ludzkim naskórkiem i resztkami jedzenia. Roztocza są bardzo popularnym i silnym alergenem, a co najgorsze – trudnym do wyeliminowania. Często nie wystarczy tylko odkurzać i przecierać powierzchni, które są pokryte kurzem, ponieważ roztocza lubią bytować w trudno dostępnych zakamarkach np. w szparach mebli tapicerowanych, materacach, wnętrzach dywanów, pluszowych maskotkach, zasłonach itd.

  • Pleśń
-Reklama-

Pleśń lubi, gdy jest ciepło i wilgotno. Dlatego często bytuje w łazienkach, w okolicy okien, na niedocieplonych ścianach i sufitach czy piwnicach lub garażach. Pleśń wywołuje alergię poprzez produkowane przez nią zarodniki, które dostają się do naszych dróg oddechowych i powodują silną reakcję uczuleniową.

  • Zwierzęta

Zwierzęta domowe są częstym źródłem alergii. Najczęściej uczula nas sierść, ślina czy mocz zwierząt futerkowych. Alergeny odzwierzęce zwykle unoszą się w powietrzu, więc stanowią niewidzialne i trudne do eliminacji zagrożenie. Na dodatek samo odizolowanie alergika od zwierzęcia zazwyczaj niewiele daje, ponieważ alergeny odzwierzęce potrafią utrzymywać się w pomieszczeniach jeszcze długo po wyprowadzeniu z nich zwierzaka. Dobrym przykładem jest koci naskórek, będący jednym z popularniejszych odzwierzęcych alergenów, który przez wiele lat potrafi przetrwać nawet w dokładnie sprzątanych pomieszczeniach.

  • Środki chemiczne

Częstym zagrożeniem, z którego nie zdajemy sobie sprawy, są środki chemiczne, jakie na co dzień stosujemy w naszych domach. Nie wszyscy są tego świadomi, że detergenty wykazują silne właściwości drażniące, które potrafią występować nie tylko w efekcie bezpośredniego kontaktu z naszą skórą. Zawarte w nich substancje często wywołują alergię również wziewnie, przez co narażamy na wystąpienie reakcji alergicznej nie tylko siebie, ale i pozostałych domowników.

Dlaczego alergeny w domu są niebezpieczne?

Alergeny, które bytują w naszych domach, zwykle działają negatywnie na nasze drogi oddechowe. Najczęstszą reakcją alergiczną są w tym przypadku problemy z oddychaniem, kaszel, ale też łzawienie oczu, świąd skóry, mdłości czy ból głowy. Reakcja alergiczna nie jest tylko dyskomfortem, ale może być początkiem poważnych problemów zdrowotnych. Niektóre reakcje uczuleniowe są tak silne, że nawet potrafią być zagrożeniem dla życia alergika. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że z alergią nie trzeba się urodzić, ale można się jej nabawić np. na skutek częstego lub długotrwałego kontaktu z jakimś alergenem. Warto wiedzieć, że przewlekły i nasilony kontakt z alergenami (zarówno w powietrzu, jedzeniu czy kontakcie skórnym) w życiu dziecięcym jest jednym z głównych czynników, które powodują wśród dorosłych „epidemię” alergii, którą obserwujemy w dzisiejszych czasach. Zatem fakt, że domownicy nie są alergikami, nie powinien usprawiedliwiać braku walki z alergenami. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy mamami małych dzieci, które są szczególnie narażone na wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli chcemy dbać o dobre samopoczucie wszystkich osób przebywających w naszym domu, warto skutecznie eliminować wszelkiego rodzaju alergeny, zanim zaczną wpływać na nasze samopoczucie.

Jak sobie radzić z alergenami w domu?

Te miniaturowe cząsteczki potrafią zatruć życie niejednej rodzinie, dlatego alergicy często szukają sposobów na ich wyeliminowanie. Niestety, zwykłe sprzątanie jest zbyt pobieżne i nie usuwa problemu całkowicie. Poza regularnym odkurzaniem, ścieraniem kurzu, wietrzeniem, dokładnym myciem powierzchni czy wymianą pościeli, należy zadbać również o skuteczną eliminację zanieczyszczeń i zagrożeń, których nie widać gołym okiem.

Ponadto alergenów najlepiej jest się pozbywać przy pomocy naturalnych i bezpiecznych środków sprzątających, które nie będą niosły za sobą innych negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Bardzo efektywnym i dobrym sposobem na sprzątanie domu jest np. używanie gorącej pary pod ciśnieniem. Oczyszczacze parowe sprawdzają się w każdym pomieszczeniu i zakamarku domu. Można nimi zlikwidować aż 99,99% zanieczyszczeń, w tym niebezpieczne alergeny.

Tekst jest elementem kampanii uświadamiającej, powstałej we współpracy z marką Ariete, która jest pionierem oraz światowym liderem w produkcji urządzeń do czyszczenia parą. Wybór jest po Twojej stronie, ale jeśli chcesz coś zmienić w swojej codzienności sprawdź ofertę oczyszczaczy parowych i zadbaj o zdrowie własne oraz wszystkich domowników. Jeżeli zastanawiasz się nad skutecznością tego rozwiązania, zapraszamy również do sprawdzenia recenzji mopa parowego oraz myjki parowej, które miały okazje testować nasze redakcyjne mamy.
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Rodzinny podwieczorek? Poznaj kilka trików!

Słodkie przekąski to coś, za czym przepadają nie tylko maluchy, ale także i dorośli – doskonałym przykładem mogą być np. biszkopty Andante. Do przygotowania pysznego rodzinnego podwieczorku, wystarczą proste składniki oraz odrobina fantazji, a już w kilka chwil wyczarujesz danie, które pokochają wszyscy domownicy. Jak zaserwować posiłek, by nie tylko świetnie smakował, ale także atrakcyjnie się prezentował?

ZGAGA w ciąży – głowa do góry!

Pali niemiłosiernie... Kiedy się schylasz czujesz, że cała zawartość żołądka wraca ci do gardła... piecze jeszcze bardziej... Każda nadchodzącą fala żółci wywołuje u ciebie przerażenie. Czy można sobie z tym poradzić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
404ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Echochalia rozwojowa – co to takiego?

Echolalia rozwojowa u dzieci należy do trudnych przypadłości terapeutycznych. Polega na powtarzaniu słów, zdań lub dłuższych wypowiedzi, natychmiast po ich usłyszeniu bądź po jakimś...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” zna każda przyszła mama. Jest uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje...

Skóra w ciąży – najczęstsze problemy

Wydawać by się mogło, że czasy wyprysków na twarzy masz już dawno za sobą, a tu proszę! Zaszłaś w ciążę, a na...

Robaki u dziecka – objawy, rodzaje, leczenie

Choroby pasożytnicze w obecnych czasach stają coraz częstszą przypadłością. Robaki u dziecka to zmora wielu rodziców. W głównej mierze, za ich obecność...

Grzybica miejsc intymnych – jak z nią walczyć?

Dane z ostatnich lat pokazują, że ponad 70% kobiet chociaż raz w życiu, przeszło grzybicę miejsc intymnych. Wiele z nich skarży się na nawracające infekcje....