Nocne karmienie jest ważne!
Nie da się małego dziecka odzwyczaić od jedzenia w nocy. Każda mama musi zrozumieć, że to nie jest kaprys niemowlęcia lub złe przyzwyczajenie, ale normalna potrzeba. Domaganie się w nocy jedzenia wynika z zapotrzebowania na pokarm i jest instynktowne, bo pozwala dziecku przetrwać. Próba „oszukania” malucha wodą czy ignorowanie jego płaczu mogą mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia.
Zamiast więc szukać pomysłu i rad, jak sprawić by maluch przesypiał noc, warto po prostu uzbroić się w cierpliwość, wyspać w ciągu dnia, poprosić o pomoc partnera i zaakceptować fakt, że opieka nad niemowlęciem wymaga poświęceń.
Dlaczego nocne karmienie jest ważne?
- Brzuszek niemowlęcia jest mały
Ze względu na bardzo niewielki rozmiar dziecięcego żołądka, niemowlę nie jest w stanie zjeść jednorazowo dużej ilości pokarmu. Po urodzeniu maluch najada się kilkoma mililitrami mleka. Nie da się więc go nakarmić na zapas. Mały brzuszek to nieduża ilość pokarmu do strawienia, dlatego zapasy szybko się wyczerpują i już po krótkim czasie od ostatniego posiłku, maluch odczuwa głód. W przypadku noworodków domaganie się jedzenia może mieć miejsce nawet co godzinę. Wraz z wiekiem dziecka zasoby pokarmu w żołądku będą starczać na dłużej.
- Nocne karmienie podstawą dobowego żywienia
Ilość spożywanego mleka w nocy stanowi ważną część dobowego jadłospisu. Badania wykazały, że większość maluchów karmionych piersią w pierwszych 6 miesiącach swojego życia je od jednego do trzech razy w ciągu nocy, co stanowi 20% ich całodziennego spożycia.
- Nocne karmienie reguluje wewnętrzny zegar matki i dziecka
Karmienie piersią w nocy pozwala wyregulować nasz wewnętrzny zegar poprzez wyregulowanie hormonów. Mleko zawiera m. in. tryptofan, który wspiera produkcję melatoniny w organizmie matki, a ta reguluje sen. Karmiąc regularnie w nocy, przyzwyczajamy organizm do stałych pobudek, dzięki czemu łatwiej jest nam się obudzić na karmienie i tuż po nim zasnąć. Wyregulowana gospodarka hormonalna zapewnia nam też energię w ciągu dnia, stad matki łatwiej przyzwyczajają się do krótkiej ilości snu w nocy. Nocne karmienie piersią reguluje również dobowy rytm życia dziecka i „uczy” go szybkiego zasypiania.
- Nocne karmienie podnosi skuteczność naturalnej antykoncepcji
Jak wiadomo, karmiące piersią matki mają mniejsze szanse na zajście w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że karmienie nie stanowi stuprocentowej metody antykoncepcji. Niemniej istnieje metoda zwana LAM (metoda laktacyjnego braku miesiączki), oparta na naturalnej poporodowej bezpłodności. Karmiąc piersią, kobieta nie miesiączkuje i nie jest zdolna do poczęcia dziecka. Skuteczność tej metody jest największa w pierwszych 6 miesiącach po porodzie i tylko wtedy, gdy kobieta karmi regularnie (także w nocy). Zwolennicy tej metody uważają, że przy przestrzeganiu jej zasad sprawdza się ona w 98%.
- Nocne karmienie chroni przed śmiercią łóżeczkową
Karmienie w nocy zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej u dziecka (tzw. SIDS). Wybudzenia dziecka na jedzenie jest mechanizmem, który chroni malucha przed nagłą śmiercią spowodowaną bezdechem. Najczęściej w nocy budzą się maluchy karmione piersią, więc u nich tych pobudek jest więcej. Według badań National Health and Medical Research Council dziecko nie karmione w nocy piersią jest o 56% bardziej narażone na SIDS niż maluch ssący w nocy pierś mamy.
- Matki karmiące w nocy piersią śpią dłużej
Badania wykazują, że matka, która w nocy karmi butelką, wolniej i trudniej zasypia po nocnej pobudce i w efekcie śpi krócej. Mamy karmiące piersią w nocy śpią statystycznie o 45 minut dłużej w ciągu nocy, bo hormony odpowiedzialne za laktację sprzyjają ich natychmiastowemu zasypianiu po karmieniu.
Zobacz jeszcze: