Podstawowym badaniem USG jest badanie 2D, ale wiele placówek umożliwia również przeprowadzenie bardziej zaawansowanego badania ultrasonograficznego – 3D lub 4D. Czym wobec tego się one różnią? Który rodzaj badania USG wybrać?
Zobacz film, na którym dokładnie widać różnice między badaniami USG!
USG 2D
Do przeprowadzenia tego badania nie potrzeba zaawansowanego sprzętu USG. Lekarz przykłada głowicę urządzenia do brzucha lub wprowadza do pochwy kobiety. Fale dźwiękowe wysyłane przez urządzenie docierają do narządów wewnętrznych i odbijają się od nich. Komputer przetwarza to echo na dwuwymiarowy obraz płodu i prezentuje go na ekranie. Obraz płodu zbliżony jest do jego przekroju. USG 2D choć czytelne dla lekarza, dla rodziców może być zagadką. Na zdjęciu dziecko nie ma wyraźnych konturów, nie da się dostrzec cech w wyglądzie, nie widać mimiki dziecka i rys twarzy. Z tego powodu badanie pozostawia w rodzicach pewien niedosyt i rodzi potrzebę wykonania lepszego zdjęcia dziecka, przy użyciu bardziej zaawansowanego sprzętu.
USG 3D
Trójwymiarowe USG to bardziej zaawansowana technologia uzyskiwania zdjęcia płodu. Praca urządzenia polega na tworzeniu wielokrotnych zdjęć dwuwymiarowych pod różnymi kątami, które następnie są ze sobą scalane w celu uzyskania obrazu 3D. Badanie umożliwia zobaczenie szczegółów w wyglądzie dziecka – mimiki, powierzchni twarzy, sposobów ułożenia paluszków. Zdjęcie z tego badania pozwala snuć teorie na temat podobieństwa dziecka do rodziców, jeszcze zanim się ono pojawi na świecie. Daje mnóstwo radości, bo na takim zdjęciu dokładnie widać, jak wygląda dziecko. Cechą charakterystyczną jest to, że w badaniu USG 3D uzyskujemy obraz nieruchomy. To, co widać na ekranie, to po prostu zatrzymane kadry. Nie widać, jak maluch się zachowuje, nie widać jego ruchów.
USG 4D
To najnowsza technologia przeprowadzania badania ultrasonograficznego. Pozwala nie tylko podejrzeć, jak dokładnie wygląda dziecko, ale również w jaki sposób się porusza. Obraz na ekranie jest bowiem ruchomy, dzięki czemu na bieżąco widać zachowanie maluszka np. jak zamyka oczy, jak ssie kciuk czy łapie pępowinę. To badanie USG dostarcza rodzicom największej radości, bo jest takim pierwszym spotkaniem i zapoznaniem się z dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami. Film jest niezwykłą pamiątką a samo badanie źródłem największego wzruszenia.
Zobacz jeszcze:
USG 3D i 4D – kiedy najlepiej wykonać?
Czy badanie USG może być szkodliwe dla dziecka?
Dziecko bawi się w brzuchu! Film