-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Czy badanie USG może być szkodliwe dla dziecka?

Mimo różnych opinii na temat wpływu ultradźwięków na zdrowie dziecka, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć żadnych mocnych dowodów, przemawiających za ich szkodliwością. Badania USG traktuje się dziś jako standard w opiece nad ciężarną i uważa za całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Niemniej jednak dziecka nie powinno się „podglądać” tylko dla zaspokojenia własnej ciekawości, lecz przede wszystkim ze względów medycznych.

-Reklama-

Mimo różnych opinii na temat wpływu ultradźwięków na zdrowie dziecka, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć żadnych mocnych dowodów, przemawiających za ich szkodliwością. Badania USG traktuje się dziś jako standard w opiece nad ciężarną i uważa za całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Niemniej jednak dziecka nie powinno się „podglądać” tylko dla zaspokojenia własnej ciekawości, lecz przede wszystkim ze względów medycznych.

Skąd się biorą pytania o bezpieczeństwo badań USG

Czy USG jest bezpieczne dla dziecka? Tym pytaniem zaprząta sobie głowę wiele przyszłych mam. Ich niepewność wynika najczęściej po prostu z niewiedzy. Kobiety bardzo często mylą bowiem ultradźwięki z promieniowaniem rentgenowskim. Te pierwsze, w przeciwieństwie do drugich w żaden sposób nie odbijają się na zdrowiu dziecka. Dawki ultradźwięków jakie emitują współczesne aparaty do USG są ponadto tak niewielkie, że pacjentka musiałaby wykonać naprawdę bardzo dużo badań, aby w jakikolwiek sposób wpłynęły one na dziecko. Nie oznacza to jednak, że przyszli rodzice mogą „podglądać” je , kiedy tylko przyjdzie im na to ochota.

Zobacz też: Najbardziej zaskakujące zdjęcie USG

We wszystkim trzeba zachować umiar – w badaniach USG też!

Badanie USG pozwala przyjrzeć się dziecku zanim opuści ono brzuch mamy, a o jego zaletach chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Daje ono możliwość monitorowania przebiegu całej ciąży. Dzięki niemu możemy upewnić się, że maleństwo rozwija się prawidłowo. Lekarz sprawdza w nim wielkość płodu, stan wszystkich jego narządów wewnętrznych, w tym serca, mózgu czy pęcherza moczowego. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda przyszła mama powinna wykonać przynajmniej 3 badania USG w czasie ciąży – pierwsze między 11. a 14. tygodniem, drugie między 18. a 22., natomiast trzecie po 30. tygodniu ciąży. Warto jednak mieć na uwadze, że zalecenia te odnoszą się do ciąży, której nie towarzyszą komplikacje. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży robienie ich częściej nie ma większego sensu. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi potrzebę większej ilości badań USG, to należy je oczywiście wykonać tyle razy, ile rzeczywiście będzie to konieczne.

Zobacz też: Jak rozpoznać płeć bez USG 

Każde kolejne badanie dostarcza nowych informacji. Czego dowiemy się z USG

Podczas pierwszego badania USG, wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz oprócz wymiarów i narządów wewnętrznych u dziecka ocenia tzw. przezierność fałdu karkowego, a wiec sprawdza czy tkanka podskórna w okolicach karku malucha nie jest obrzęknięta. Upewnia się też czy jego kość nosowa wykształciła się prawidłowo. W trakcie drugiego badania USG, wykonanego między 18. a 22. tygodniem ciąży, lekarz potrafi już podać płeć dziecka. Mama i tata, jeśli nie chcą, oczywiście nie muszą jej poznawać przed narodzinami. Wśród rodziców są tacy, którzy informacją o płci dziecka chcą sprawić sobie niespodziankę przy narodzinach, dla innych jest to sprawa drugorzędna, bo przecież najważniejsze, aby maleństwo było zdrowe. Podczas tego USG lekarz oczywiście w dalszym ciągu kontroluje stan zdrowia dziecka. Sprawdza czy jego wymiary są adekwatne do wieku ciąży. W trzecim badaniu USG, wykonanym po 30 tygodniu, określa m.in. ile waży dziecko oraz czy poród nastąpi w planowanym terminie czy trzeba będzie go przyspieszyć.

Zobacz też: Dziecko bawi się w brzuchu – film USG

A jak wygląda badanie USG

Pierwsze badanie USG w ciąży przeprowadza się przezpochowo, za pomocą specjalnej sondy, natomiast 2 kolejne już przez powłoki brzuszne. Lekarz smaruje brzuch kobiety zimnym żelem, a następnie przesuwa po nim głowicą aparatu USG. Na podłączonym do niego monitorze ukazuje się obraz. Lekarz wraz z przyszłymi rodzicami może w nim zobaczyć rosnącego dzidziusia. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, jeśli wykonuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © monkeybusiness/Depositphotos.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?