-Reklama-

Czy badanie USG może być szkodliwe dla dziecka?

Mimo różnych opinii na temat wpływu ultradźwięków na zdrowie dziecka, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć żadnych mocnych dowodów, przemawiających za ich szkodliwością. Badania USG traktuje się dziś jako standard w opiece nad ciężarną i uważa za całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Niemniej jednak dziecka nie powinno się „podglądać” tylko dla zaspokojenia własnej ciekawości, lecz przede wszystkim ze względów medycznych.

-Reklama-

Mimo różnych opinii na temat wpływu ultradźwięków na zdrowie dziecka, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć żadnych mocnych dowodów, przemawiających za ich szkodliwością. Badania USG traktuje się dziś jako standard w opiece nad ciężarną i uważa za całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Niemniej jednak dziecka nie powinno się „podglądać” tylko dla zaspokojenia własnej ciekawości, lecz przede wszystkim ze względów medycznych.

Skąd się biorą pytania o bezpieczeństwo badań USG

Czy USG jest bezpieczne dla dziecka? Tym pytaniem zaprząta sobie głowę wiele przyszłych mam. Ich niepewność wynika najczęściej po prostu z niewiedzy. Kobiety bardzo często mylą bowiem ultradźwięki z promieniowaniem rentgenowskim. Te pierwsze, w przeciwieństwie do drugich w żaden sposób nie odbijają się na zdrowiu dziecka. Dawki ultradźwięków jakie emitują współczesne aparaty do USG są ponadto tak niewielkie, że pacjentka musiałaby wykonać naprawdę bardzo dużo badań, aby w jakikolwiek sposób wpłynęły one na dziecko. Nie oznacza to jednak, że przyszli rodzice mogą „podglądać” je , kiedy tylko przyjdzie im na to ochota.

Zobacz też: Najbardziej zaskakujące zdjęcie USG

We wszystkim trzeba zachować umiar – w badaniach USG też!

Badanie USG pozwala przyjrzeć się dziecku zanim opuści ono brzuch mamy, a o jego zaletach chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Daje ono możliwość monitorowania przebiegu całej ciąży. Dzięki niemu możemy upewnić się, że maleństwo rozwija się prawidłowo. Lekarz sprawdza w nim wielkość płodu, stan wszystkich jego narządów wewnętrznych, w tym serca, mózgu czy pęcherza moczowego. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda przyszła mama powinna wykonać przynajmniej 3 badania USG w czasie ciąży – pierwsze między 11. a 14. tygodniem, drugie między 18. a 22., natomiast trzecie po 30. tygodniu ciąży. Warto jednak mieć na uwadze, że zalecenia te odnoszą się do ciąży, której nie towarzyszą komplikacje. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży robienie ich częściej nie ma większego sensu. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi potrzebę większej ilości badań USG, to należy je oczywiście wykonać tyle razy, ile rzeczywiście będzie to konieczne.

Zobacz też: Jak rozpoznać płeć bez USG 

Każde kolejne badanie dostarcza nowych informacji. Czego dowiemy się z USG

Podczas pierwszego badania USG, wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz oprócz wymiarów i narządów wewnętrznych u dziecka ocenia tzw. przezierność fałdu karkowego, a wiec sprawdza czy tkanka podskórna w okolicach karku malucha nie jest obrzęknięta. Upewnia się też czy jego kość nosowa wykształciła się prawidłowo. W trakcie drugiego badania USG, wykonanego między 18. a 22. tygodniem ciąży, lekarz potrafi już podać płeć dziecka. Mama i tata, jeśli nie chcą, oczywiście nie muszą jej poznawać przed narodzinami. Wśród rodziców są tacy, którzy informacją o płci dziecka chcą sprawić sobie niespodziankę przy narodzinach, dla innych jest to sprawa drugorzędna, bo przecież najważniejsze, aby maleństwo było zdrowe. Podczas tego USG lekarz oczywiście w dalszym ciągu kontroluje stan zdrowia dziecka. Sprawdza czy jego wymiary są adekwatne do wieku ciąży. W trzecim badaniu USG, wykonanym po 30 tygodniu, określa m.in. ile waży dziecko oraz czy poród nastąpi w planowanym terminie czy trzeba będzie go przyspieszyć.

Zobacz też: Dziecko bawi się w brzuchu – film USG

A jak wygląda badanie USG

Pierwsze badanie USG w ciąży przeprowadza się przezpochowo, za pomocą specjalnej sondy, natomiast 2 kolejne już przez powłoki brzuszne. Lekarz smaruje brzuch kobiety zimnym żelem, a następnie przesuwa po nim głowicą aparatu USG. Na podłączonym do niego monitorze ukazuje się obraz. Lekarz wraz z przyszłymi rodzicami może w nim zobaczyć rosnącego dzidziusia. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, jeśli wykonuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie: © monkeybusiness/Depositphotos.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.