Mimo różnych opinii na temat wpływu ultradźwięków na zdrowie dziecka, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć żadnych mocnych dowodów, przemawiających za ich szkodliwością. Badania USG traktuje się dziś jako standard w opiece nad ciężarną i uważa za całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Niemniej jednak dziecka nie powinno się „podglądać” tylko dla zaspokojenia własnej ciekawości, lecz przede wszystkim ze względów medycznych.
Skąd się biorą pytania o bezpieczeństwo badań USG
Czy USG jest bezpieczne dla dziecka? Tym pytaniem zaprząta sobie głowę wiele przyszłych mam. Ich niepewność wynika najczęściej po prostu z niewiedzy. Kobiety bardzo często mylą bowiem ultradźwięki z promieniowaniem rentgenowskim. Te pierwsze, w przeciwieństwie do drugich w żaden sposób nie odbijają się na zdrowiu dziecka. Dawki ultradźwięków jakie emitują współczesne aparaty do USG są ponadto tak niewielkie, że pacjentka musiałaby wykonać naprawdę bardzo dużo badań, aby w jakikolwiek sposób wpłynęły one na dziecko. Nie oznacza to jednak, że przyszli rodzice mogą „podglądać” je , kiedy tylko przyjdzie im na to ochota.
Zobacz też: Najbardziej zaskakujące zdjęcie USG
We wszystkim trzeba zachować umiar – w badaniach USG też!
Badanie USG pozwala przyjrzeć się dziecku zanim opuści ono brzuch mamy, a o jego zaletach chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Daje ono możliwość monitorowania przebiegu całej ciąży. Dzięki niemu możemy upewnić się, że maleństwo rozwija się prawidłowo. Lekarz sprawdza w nim wielkość płodu, stan wszystkich jego narządów wewnętrznych, w tym serca, mózgu czy pęcherza moczowego. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda przyszła mama powinna wykonać przynajmniej 3 badania USG w czasie ciąży – pierwsze między 11. a 14. tygodniem, drugie między 18. a 22., natomiast trzecie po 30. tygodniu ciąży. Warto jednak mieć na uwadze, że zalecenia te odnoszą się do ciąży, której nie towarzyszą komplikacje. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży robienie ich częściej nie ma większego sensu. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi potrzebę większej ilości badań USG, to należy je oczywiście wykonać tyle razy, ile rzeczywiście będzie to konieczne.
Zobacz też: Jak rozpoznać płeć bez USG
Każde kolejne badanie dostarcza nowych informacji. Czego dowiemy się z USG
Podczas pierwszego badania USG, wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz oprócz wymiarów i narządów wewnętrznych u dziecka ocenia tzw. przezierność fałdu karkowego, a wiec sprawdza czy tkanka podskórna w okolicach karku malucha nie jest obrzęknięta. Upewnia się też czy jego kość nosowa wykształciła się prawidłowo. W trakcie drugiego badania USG, wykonanego między 18. a 22. tygodniem ciąży, lekarz potrafi już podać płeć dziecka. Mama i tata, jeśli nie chcą, oczywiście nie muszą jej poznawać przed narodzinami. Wśród rodziców są tacy, którzy informacją o płci dziecka chcą sprawić sobie niespodziankę przy narodzinach, dla innych jest to sprawa drugorzędna, bo przecież najważniejsze, aby maleństwo było zdrowe. Podczas tego USG lekarz oczywiście w dalszym ciągu kontroluje stan zdrowia dziecka. Sprawdza czy jego wymiary są adekwatne do wieku ciąży. W trzecim badaniu USG, wykonanym po 30 tygodniu, określa m.in. ile waży dziecko oraz czy poród nastąpi w planowanym terminie czy trzeba będzie go przyspieszyć.
Zobacz też: Dziecko bawi się w brzuchu – film USG
A jak wygląda badanie USG
Pierwsze badanie USG w ciąży przeprowadza się przezpochowo, za pomocą specjalnej sondy, natomiast 2 kolejne już przez powłoki brzuszne. Lekarz smaruje brzuch kobiety zimnym żelem, a następnie przesuwa po nim głowicą aparatu USG. Na podłączonym do niego monitorze ukazuje się obraz. Lekarz wraz z przyszłymi rodzicami może w nim zobaczyć rosnącego dzidziusia. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, jeśli wykonuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza.