-Reklama-

Czy można palić e-papierosy podczas karmienia piersią?

Chociaż palenie e-papierosów jest prawdopodobnie bezpieczniejsze dla zdrowia niż palenie klasycznych papierosów, trzeba pamiętać, że nawet "elektryki" zawierają szkodliwe substancje (nie tylko nikotynę), które mogą wpływać na zdrowie twoje i dziecka podczas karmienia piersią.

-Reklama-

Choć palenie papierosów elektronicznych i wapowanie jest bezpieczniejsze niż palenie tradycyjnych papierosów w czasie karmienia piersią, eksperci wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat wszystkich zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z elektryków przez karmiące matki. Możemy jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wpływ ten jest negatywny. Bo chociaż substancje znajdujące się w liquidach mają mniej toksyn niż sam tytoń w klasycznym papierosie, i tak zawierają nikotynę i inne szkodliwe substancje chemiczne, które mogą przedostawać się do organizmu dziecka poprzez mleko palącej matki.

Jak nikotyna wpływa na karmione dziecko?

Palenie podczas karmienia piersią to nie jest dobry pomysł. Badania wykazały, że tętno i ciśnienie krwi dziecka mogą ulec zmianie pod wpływem nikotyny znajdującej się w mleku matki. Maluch, przyjmując pokarm, wprowadza do swojego organizmu pewne dawki nikotyny, która nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i samopoczucie malucha. Dziecko karmione przez palącą matkę może być bardziej drażliwe i marudzące. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia u malucha infekcji ucha, płuc, wymiotów czy biegunki.

Wśród potencjalnych skutków narażenia niemowląt na nikotynę znajdują się również:

  1. Problemy z układem oddechowym: Nikotyna może wpływać na rozwój płuc dziecka, prowadząc do problemów z oddychaniem.
  2. Zaburzenia snu: Dzieci narażone na nikotynę mogą mieć trudności ze snem, co może wpływać na ich rozwój i samopoczucie.
  3. Zaburzenia rozwojowe: Długotrwałe narażenie na nikotynę może wpływać na rozwój mózgu dziecka, prowadząc do problemów z koncentracją i uczeniem się w przyszłości.

Jak e-papieros wpływa matkę karmiącą?

Trzeba wiedzieć, że nikotyna ma duży wpływ na samą laktację. Obniża poziom prolaktyny, który stymuluje piersi do wytwarzania mleka. Mamy palące podczas karmienia piersią mogą mieć więc problemy z laktacją odpowiadającą potrzebom ich dzieci. Obniżenie prolaktyny może również „pogarszać” odczuwanie przez matkę uczuć do swojego dziecka. Prolaktyna bowiem potrafi tłumić lęki i niepokój oraz wzmacniać czułość kobiety. Zaburzenie tych uczuć może sprawić, że więź matki z dzieckiem nie będzie wystarczająco silna i dojrzała.

Czy powinnam przestać palić e-papierosy podczas karmienia piersią?

Na pewno będzie to dobrą decyzją – dla ciebie i dziecka. Ważniejsze od nałogu jest karmienie piersią. A jeśli nie potrafisz zerwać z tym szkodliwym przyzwyczajeniem, lepiej dla twojego dziecka mimo wszystko będzie nadal karmić go piersią. Korzyści z takiego karmienia jest mimo wszystko więcej niż szkód wyrządzonych przez nikotynę. Twoje mleko chroni dziecko przed infekcjami i ma idealny skład, który odpowiada na wszystkie potrzeby tego małego organizmu. Samo karmienie wzmacnia więź z dzieckiem, więc to kolejna korzyść nie do przecenienia.

Jeżeli twój nałóg jest zbyt silny, by z nim zerwać, karm mimo wszystko malucha piersią, ale pamiętaj o pewnych zasadach. Sięgaj po e-papierosa po karmieniu, nigdy przed. Dzięki temu ograniczysz ilość nikotyny w mleku. Nie pal też nigdy przy dziecku, najlepiej jak będziesz wychodzić na zewnątrz. Nie znamy na ten moment dokładnych danych dotyczących biernego palenia e-papierosów, ale możemy podejrzewać, że wydychając chmurę z elektryka, znajdują się w niej toksyczne substancje, które zawieszają się w powietrzu.

Spróbuj również ograniczyć ilość nikotyny w e-papierosie. Liquid składa się z mieszanki sztucznych aromatów, nikotyny, wody, glikolu i gliceryny, które podczas zaciągania są podgrzewane i zamieniane w parę, która trafia do płuc. Ograniczenie mocy e-papierosa sprawi, że mniej nikotyny dostanie się do twojego organizmu, a więc uczyni mniej szkody również dziecku.

Podsumowanie

Palenie e-papierosów podczas karmienia piersią nie jest zalecane ze względu na potencjalne ryzyko dla zdrowia dziecka. Nikotyna i inne substancje chemiczne obecne w e-papierosach mogą przenikać do mleka matki i wpływać na rozwój i zdrowie niemowlęcia. Dla zdrowia swojego dziecka, matki powinny unikać używania e-papierosów i szukać wsparcia w rzuceniu nałogu. Decyzja o karmieniu piersią jest wyjątkowo ważna, a dbałość o zdrowie w tym okresie jest kluczowa dla zapewnienia dziecku najlepszego startu w życie.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również