-Reklama-

Palenie podczas karmienia piersią

-Reklama-

Wiele matek uważa, że skoro urodziły już dziecko, mogą wrócić do nałogu palenia bez wyrządzania szkody maluchowi. Czy rzeczywiście palenie papierosów podczas karmienia piersią jest bezpieczniejsze dla dziecka od palenia w ciąży?

Choć ciąża potrafi skutecznie zniechęcać do palenia papierosów, karmienie piersią już nie jest tak silnym demotywatorem dla palących matek. Uważają one, że skoro oszczędziły maluchowi nikotyny i innych toksyn w ciąży, to teraz, gdy dziecko jest zdrowe – z powodu papierosów niebezpieczeństwo mu nie grozi. Tymczasem, karmienie piersią to trochę kontynuacja okresu ciąży. W dalszym ciągu dziecko żyje dzięki matczynemu pokarmowi a jego rozwój zależny jest od tego, jaki ten pokarm otrzymuje.

Oczywiście palenie papierosów ma bezpośredni wpływ na jakość pokarmu w piersiach. I to wpływ negatywny. Część nikotyny i innych toksyn pochodzących z papierosów przedostaje się do mleka a przez to dociera również do dziecka.

Czy matka paląca powinna karmić piersią?

-Reklama-

Trudno rozstrzygnąć kwestię, co jest lepsze – a raczej – co jest mniejszym złem. Czy paląca ale karmiąca piersią matka czy paląca, która karmi swoje dziecko butelką. Według niektórych lekarzy, mniejszym złem jest karmienie podczas palenia. Mimo wszystko bowiem pokarm matki stanowi najlepsze źródło niezbędnych witamin, minerałów i wartości odżywczych, a moc naturalnego mleka może minimalizować negatywne skutki palenia u dziecka.

Czym może grozić karmienie piersią przez palącą matkę?

Mimo wszystko, istnieje duże ryzyko wielu negatywnych skutków dla niemowlęcia. Najbardziej szkodliwe dla malucha jest bierne palenie, czyli wdychanie papierosowego dymu. Może to skutkować nawet nagłą śmiercią łóżeczkową noworodka a w „najlepszym” przypadku nawracajacymi infekcjami dróg oddechowych czy astmą. Maluch narażony na bierne palenie jest o 250% bardziej podatny na infekcje dolnych dróg oddechowych. Jeśli w rodzinie występuje astma, ryzyko, że dziecko ją odziedziczy wynosi ponad 60%, w innym przypadku ponad 30%. Dziecko jest też zagrożone w 50% ryzykiem nagłej śmierci łóżeczkowej.

Palenie papierosów podczas karmienia ma wpływ na samą laktację. Może ją mocno ograniczyć i w rezultacie szybko doprowadzić do utraty pokarmu. Samo mleko na skutek nikotyny traci na jakości – staje się mniej tłuste i uboższe w witaminy. Ponadto stężenie nikotyny w mleku jest większe niż stężenie jej we krwi matki, czyli większą stratę ponosi w tym przypadku dziecko a nie osoba paląca. Obecność nikotyny w mleku działa na malucha pobudzająco. Podobno też dzieci karmione piersią przez matki palące częściej płaczą. Bywają też mniejsze od rówieśników, bo pokarm matki nie jest wystarczająco kaloryczny.

Palenie papierosów i karmienie piersią – czy da się to pogodzić?

Jeśli szuka ktoś złotej rady w tym przypadku, możemy doradzać jedynie rezygnację z palenia i kontynuowanie karmienia piersią. Wiadomo jednak, jak trudno jest walczyć z silnym nałogiem a początki bycia mamą dodatkowo to utrudniają. W takich przypadkach pozostaje jedynie mieć na uwadze poniższe rzeczy.

  • Nie pal na godzinę przed karmieniem i oczywiście podczas karmienia piersią. Mniej więcej po 1,5 godzinie po zapaleniu papierosa, ilość nikotyny w mleku zmniejsza się o połowę.
  • Nie pal przy dziecku, nawet jak jesteś na dworze i prowadzisz wózek.
  • Do karmienia ubieraj się w ubranie, które nie śmierdzi dymem papierosowym.

przeczytaj jeszcze:

Karmienie piersią. Kiedy można, kiedy nie?

Zaskakujące fakty o karmieniu piersią.

Dieta matki karmiącej. Potrzebna?

autor: Iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki dla dwulatka

Dwa lata to czas dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego warto wspierać go rozmaitymi aktywnościami pobudzającymi jego mózg. Warto sięgnąć między innymi po obrazki do kolorowania. W tym artykule znajdziesz gotowe do wydruku kolorowanki dla dwulatka. Wspieraj swoje dziecko w rozwoju.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to jeden z najcenniejszych darów od losu. Na jej cześć powstało wiele utworów, na jej temat napisano wiele pięknych słów. Oto...

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....