Po co jeść jajka?
Jajka to bogactwo białka, zdrowych tłuszczów i innych cennych składników odżywczych. Z tego powodu powinny być częścią diety każdego człowieka, również dziecka. Żółtko zawiera głównie witaminy: A, D, PP, a także z grupy B, w tym kwas foliowy, a także łatwo przyswajalne żelazo, potas, chlor, sód, siarkę i magnez. Dwie trzecie żółtka to tłuszcze, wśród których przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe.
Białko – to bardzo potrzebny składnik w organizmie dziecięcym. Zawiera m.in. witaminy z grupy B oraz aminokwasy. Wszystkie te składniki są świetnie przyswajane przez organizm dziecka.
Cholina – Jajka zawierają cholinę. To niezbędny składnik odżywczy, który wspiera rozwój funkcji poznawczych u dziecka. Szacuje się, że jedno jajko zawiera ok. 147 mg choliny. A jakie jest zaporzebownie na ten składnik u dzieci? W przypadku tych najmłodszych – do 1. roku życia , zapotrzebowanie na cholinę wynosi 150 mg dziennie, w przedziale wiekowym 1-3 dziecko potrzebuje już 200 mg na dzień, 4-8 lat to 250 mg, 9-13 lat to 375 mg, a powyżej 14. roku życia zapotrzebowanie na cholinę wzrasta do 550 mg na dzień.
Luteina i zeaksantyna – to składniki odżywcze wpływające na zdrowie oczu. Szacuje się, że jedno jajko zawiera ok 350 mikrogramów tych związków.
Zły cholesterol?
Ile jajek może jeść dziecko? Jak wiadomo, nawet najzdrowsze rzeczy przestają być zdrowe, jeśli jemy je w nadmiarze. Tak jest i w tym przypadku. Ustalenie pewnej granicy w ilości spożywanych jajek powinno być obowiązkowe. Tym bardziej, że poza korzyściami, jajka mogą podnosić poziom cholesterolu we krwi. Sam cholesterol jest potrzebny dla zdrowego rozwoju, ale nie w nadmiarze. Jak wykazują badania, już u ośmiolatków może rozwinąć się miażdżyca. Zbyt wysoka ilość cholesterolu w diecie to również ryzyko otyłości. Jedno duże jajko zawiera ok. 185 mg cholesterolu, przy czym maksymalna ilość dziennego spożycia cholesterolu nie powinna przekraczać 300 mg. Pamiętaj, że cholesterol jest obecny również w innych produktach odzwierzęcych np. mięsie czy mleku.
Od kiedy wprowadzać jajko do diety dziecka?
Jajko w postaci żółtka można wprowadzić do diety dziecka po 4. miesiącu życia. Do 1 roku nie powinno się przekraczać ilości 2 jajek tygodniowo.
Ile jajek dziennie może jeść dziecko?
Patrząc na wartość odżywczą jajek, idealna ilość dla małego dziecka (do 6. roku życia) to 1 jajko dziennie, czyli maks 6-7 jajek w tygodniu. Pamiętaj, że jajka mogą uczulać dzieci. Jeśli pojawi się alergia na kurze jajka, można spróbować podawać dziecku delikatniejsze i mniej alergizujące jaja przepiórcze. Jedno jajko kurze to ok. 3-4 jajek przepiórczych.
Pamiętaj, że licząc spożycie jajek, trzeba wziąć pod uwagę również inne pokarmy, które mogą je zawierać np. ciasta, naleśniki, placki itd.
O czym pamiętać, dając dzieciom jajko do jedzenia?
Poza odpowiednim limitem ilościowym, należy pamiętać również o tym, że brak odpowiedniej higieny i zły sposób przechowywania jajek mogą mieć wpływ na ich szkodliwość. Jajka najlepiej jest trzymać w lodówce. Kupuj jajka najlepszej jakości, z ekologicznych hodowli, gdzie kury mają wolny wybieg. Najlepsza klasa jajek to 0. Nie kupuj jajek niewiadomego pochodzenia, nie wykorzystuj jajek pękniętych. Dzieciom podawaj jajka poddane obróbce cieplnej. Nie ryzykuj z surowym jajkiem. Żółtko powinno być sztywne, a w przypadku jajecznicy – porządnie ścięte.
Dobrze jest umyć jajka zanim zaczniemy z nich przygotowywać jedzenie, bo to na skorupkach gromadzi się najwięcej bakterii i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj też, by po dotykaniu skorupek umyć dokładnie ręce.