Jako dietetyk, często się zastanawiam – co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do tego, że i na niejadków, i na łasuchów są skuteczne sposoby.
Niejadek to jedno z największych wyzwań każdego rodzica
Trzeba na wstępie zaznaczyć, że najczęściej za brak apetytu u dzieci odpowiedzialni są… rodzice! A raczej ich postawa i nawyki, które wdrażają swoim dzieciom. Zwykle nieświadomie, ale jednak.
Zobacz także: Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać. Tak, można!
Wszystkiemu winien jest cukier
Kolejnym winowajcą jest CUKIER. Ponieważ smak słodki najsilniej wpływa na niejadków, to na tym podpunkcie się zatrzymam. Dzieci uznawane za niejadków, najczęściej wszystkie swoje potrzeby żywieniowe zaspakajają cukrem. I to pod każdą postacią. Ponieważ nie mają zanadto rozwiniętego apetytu, niechętnie kosztują nowych potraw, a wszystkie inne produkty ograniczają do absolutnego minimum. Niejadek wybiera słodycze, bo są smaczne, szybko zaspakajają potrzebę głodu, ale jednocześnie wzmagają jego apetyt na… kolejne słodkie.
Dziecko nie da się zagłodzić!
Bardzo często rodzic myśli sobie: ,,no tak nic nie je pół dnia, to niech chociaż się naje słodyczami” i zostawia zielone światło na kolejne porcje cukru. W swoim gabinecie bardzo często słyszę: „Moje dziecko nie chce nic jeść!…” po czym okazuje się, że jak się zsumuje wszystkie przekąski, to dziecko przekracza dzienną kalorykę!
Pamietajmy, że tylko dzieci z zaburzeniami hormonalnymi i np. zaburzonym ośrodkiem głodu mogą nadmiernie ograniczyć kalorie i doprowadzić do niedożywienia. Pozostałe 90% niejadków to mega spryciule i doskonali manipulatorzy!
Bardzo powszechne są takie sceny, że dziecko robi karkołomną awanturę przy obiedzie i odchodzi od stołu, wyrzuca przy tym talerz zupy albo jeszcze coś gorszego, a za godzinę mama przychodzi i daje ciasteczko, herbatnika, lodzika, chipsika… Tak to właśnie wygląda. Dziecko zapamiętuje schemat i potrafi się przegłodzić nawet kilka godzin, aby dostać swoje ukochane kanapki z nutellą czy cokolwiek co lubi.
Jedyna metoda na niejadka, to ogromna konsekwencja rodziców. Chcesz poznać metody na to, jak wrócić na właściwą drogą żywienia twojego dziecka? Jakie zasady wprowadzić i jak się ich trzymać, aby dziecko odzyskało apetyt i chciało jeść także inne posiłki? Skorzystaj z naszej ściągi, którą znajdziesz tu:
autor: Katarzyna Gąsior, dietetyk kliniczny