Czy wiesz, że jeszcze kilka lat temu w Polsce nie można było nadać dziecku imienia, które nie wskazuje jednoznacznie na konkretną płeć? Wszystko zmieniło się w 2015 roku, gdy te zasady stały się nieaktualne. Dziś możesz nazwać swoje dziecko jak chcesz, o ile wybrane imię nie jest obraźliwe lub ośmieszające dla twojej pociechy. Imiona neutralne płciowo coraz częściej pojawiają się w aktach urodzenia. Dlaczego to teraz tak popularne zjawisko?
Imiona neutralne płciowo – skąd ta popularność?
Imiona tzw. unisex funkcjonują od lat (szczególnie w innych krajach), teraz po prostu częściej się je nadaje i o nich mówi. Zazwyczaj powodem, dla którego rodzice decydują się nadać dziecku takie imię jest chęć uniknięcia stereotypu płciowego. Rodzice wychodzą z założenia, że płeć nie jest definiowana przez narządy płciowe i dają w ten sposób możliwość swojemu dziecku określenia płci na dowolnym etapie jego życia. Neutralne imię ma mu pomóc w zbudowaniu swojej tożsamości płciowej, bez stereotypizacji czy seksizmu.
Jakie są imiona neutralne płciowo?
W języku polskim nie ma praktycznie imion bezpłciowych. Wynika to z faktu, że tradycja od wieków nakazywała nadawanie imienia wyraźnie wskazującego na płeć. Mieliśmy więc jasny podział na imiona żeńskie i męskie. I tylko takie. Dlatego rodzice chcący nadać swojemu dziecku imię neutralne płciowo muszą sięgać po zagraniczne inspiracje. To ma również swoje zalety. Imię międzynarodowe może dziecku ułatwić również w przyszłości życie poza granicami Polski.
Przykłady imion neutralnych płciowo:
Addison
Alex
Angel
Ariel
August
Bailey
Billie
Blake
Bobby
Charlie
Cameron
Carol
Carter
Dominique
Dylan
Erin
Finley
Fox
Francis
Frankie
Harley
Hunter
Jackie
Jamie
Jesse
Jo
Joe
Jordan
Justice
Kaj
Kelsey
Kendall
Kim
Lee
Lennox
Logan
Luca
Max
Masha
Mason
Mika
Misha
Monroe
Morgan
Nikita
Noah
Orlando
Paris
Quincy
Rafael
Rene
Robin
Sam
Sasha
Sky
Sydney
Taylor
Teddy
Val
Zobacz jeszcze: