Połóg to czas na regenerację po porodzie – zarówno naturalnym, jak i CC. To intensywny okres dla matczynego organizmu, bo w kilka tygodni musi przywrócić swoje funkcjonowanie do stanu sprzed ciąży. Czas trwania połogu to 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do zmian fizycznych, ale towarzyszą im również zmiany dotyczące sfery emocjonalnej. Najistotniejsze zmiany to te związane z obkurczaniem się macicy po porodzie, gojeniem endometrium, utratą wagi po ciąży, gojeniem rany pooperacyjnej (jeśli miał miejsce poród przez cesarskie cięcie), unormowaniem gospodarki hormonalnej. Tym procesom towarzyszą różne objawy takie jak krwawienie z dróg rodnych, huśtawka emocjonalna, bolesność podbrzusza czy zmęczenie.
Połóg jest bardzo „ciekawym” zjawiskiem i warto wiedzieć o nim nieco więcej, niż to co powyżej. Niektóre rzeczy w połogu bywają zaskoczeniem dla kobiet, dlatego dobrze jest zgłębić wiedzę na ich temat .
8 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o połogu
#1 Połóg dzieli się na trzy okresy
Każdy z 6 tygodni połogu nie wygląda tak samo, dlatego medycyna wyróżnia 3 etapy połogu: połóg bezpośredni, wczesny połóg oraz późny połóg. Pierwszy etap trwa 24 godziny, podczas których organizm pracuje najintensywniej. Gospodarka hormonalna jest bardzo zaburzona, a kobieta wyczerpana po porodzie, więc wymaga ścisłego nadzoru medycznego. Drugi etap trwający około tygodnia to taki okres adaptacyjny, gdy organizm próbuje dostosować się do nowej sytuacji. Macica intensywnie się obkurcza, krwawienie jest największe, hormony buzują, a mama próbuje odnaleźć się w tym wszystkim. Trzeci okres to czas po 2. tygodniu od porodu. Zanikają najbardziej dokuczliwe objawy, krwawienie się osłabia, mama jest bardziej zregenerowana, ciało zaczyna wracać do formy.
#2 Połóg nie zawsze kończy się po 6 tygodniach
6 tygodni to minimalny czas trwania połogu. To czas, gdy mama musi odpoczywać i nie powinna narażać swojego organizmu na wysiłek. Dla niektórych kobiet jednak to zbyt krótki okres, by wrócić do formy. Krwawienie połogowe może trwać nawet do 8. tygodnia po porodzie, co oznacza, że ten etap jeszcze się nie zakończył. Bez względu na to, czy ustało krwawienie czy nie, po 6. tygodniach od porodu należy zgłosić się do lekarza na kontrolę.
#3 Nie każde krwawienie w połogu jest dobrą oznaką
Choć w czasie połogu nie powinno dziwić krwawienie z dróg rodnych, bardzo ważne jest obserwowanie, jak wygląda to krwawienie. Najbardziej intensywne krwawienie ma miejsce w pierwszych dniach po porodzie. W kolejnych tygodniach połogu powinno ono maleć. Ponadto, sama wydzielina też zmienia wygląd – na początku jest czerwona, z czasem brązowieje i zanika. Jeśli w trakcie połogu dojdzie do nagłego zintensyfikowania krwawienia, należy sprawdzić czy to nie krwotok poporodowy. Niepokojące są również inne symptomy, które mogą temu towarzyszyć np. duża bolesność podbrzusza, kłujący ból w odbycie lub pochwie, problem z chodzeniem, podwyższona temperatura, osłabienie.
#4 Nie należy przyspieszać powrotu do współżycia
W połogu nie należy współżyć. Przyjmuje się, że jest to czas, by rana na macicy i krocze mogły się zagoić. Wcześniejsze podjęcie współżycia może skutkować infekcją lub naruszeniem blizny krocza. Nawet, jeśli kobieta dobrze się czuje, powinna odczekać 6 tygodni od porodu. Najlepiej, gdy zielone światło do współżycia da lekarz ginekolog po kontrolnej wizycie.
#5 W połogu można zajść w ciążę
Bzdurą jest to, że płodność u kobiety wraca dopiero po połogu. Oczywiście, organizm kobiecy potrzebuje trochę czasu, by hormonalnie przygotować się na nową ciążę, ale ten okres może być krótszy niż 6 tygodni. Zwykle płodność po porodzie wraca od 2 do 4 tygodni. Brak okresu nie jest tu żadnym wyznacznikiem, dlatego warto wziąć to pod uwagę, planując współżycie. Zajście w ciążę zbyt szybko po porodzie może wiązać się z dużymi komplikacjami dla kobiecego organizmu.
#6 Depresja poporodowa pojawia się w okolicach 6. tygodnia połogu
Połóg to hormonalny rollercoaster. Już po kilku dniach od porodu huśtawka nastrojów jest tak duża, że pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. Baby Bluesa. To krótkotrwały stan emocjonalny, który powoduje silniejsze przeżywanie emocji przez kobietę. Zwykle jest to rozdrażnienie, płaczliwość, zagubienie i strach. O ile baby blues jest bardzo popularny wśród młodych mam (ma go 85% kobiet), o tyle depresja poporodowa występuje znacznie rzadziej. Dotyka ok. 10% kobiet po porodzie i zwykle rozpoczyna się pod koniec połogu. Oznakami depresji poporodowej są: obniżony nastrój, silny lęk, przytłoczenie, zaburzenie snu i apetytu, niechęć do życia. Pamiętajmy, że depresja poporodowa to groźna przypadłość wymagająca leczenia, dlatego w przypadku rozpoznania jej objawów nie należy czekać z wizytą u lekarza psychiatry. To może uratować życie.
#7 Połóg boli
Nie da się zaprzeczyć, że w czasie połogu odczuwany jest ból. Najbardziej intensywny jest w pierwszych dniach po porodzie, gdy rana na kroczu czy macicy jest świeża i dopiero zaczyna się goić. Ból powoduje również obkurczająca się macica. Charakterystyczny ból skurczowy mama odczuwa zwykle podczas karmienia piersią, bo wówczas w jej organizmie wydziela się oksytocyna nasilająca skurcze. Boleć mogą również piersi – do momentu ustabilizowania laktacji. Dolegliwości bólowe zwykle słabną z czasem, więc nie jest to cecha całego połogu, a jedynie jego części.
#8 Podczas połogu można ćwiczyć
Oczywiście wszystko z umiarem. Nadmierny wysiłek fizyczny jest wówczas zabroniony, ale nie oznacza to, że w ogóle należy z niego zrezygnować. Podczas połogu można wykonywać proste ćwiczenia, które pobudzają krążenie (ćwiczenia rąk i nóg). Dobrymi ćwiczeniami połogowymi są te dotyczące mięśni Kegla. Napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy pozwala na szybszy powrót do formy i uniknięcie problemów z nietrzymaniem moczu.
Zobacz jeszcze: