Wszyscy wiemy, jak ważne w diecie dziecka są warzywa. Niestety, to jedne z tych produktów, które wywołują największy opór przy jedzeniu. Zdesperowani rodzice, nie potrafiąc przekonać swojej pociechy do warzyw, zaczynają je do nich przymuszać – szantażując, stosując kary. Ta wojna o zjedzenie brokuła czy marchewki toczy się niemal w każdym domu, który zamieszkują dzieci.
A jednak można spróbować inaczej. Oto najlepsze sposoby, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw oraz wykaz błędów, których należy się wystrzegać.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw – najważniejsze zasady:
- Posiłki (co najmniej jeden dziennie) jemy wspólnie, całą rodziną. Dając w ten sposób przykład, jak i co należy jeść. Czas spędzony przy stole z rodziną powinien być nie tylko czasem posiłku, ale również okazją do bycia ze sobą, rozmowy. Jednym słowem – jedzenie powinno się dziecku pozytywnie kojarzyć.
- Pamiętamy, że jesteśmy wzorem do naśladowania przez nasze dziecko, dlatego jemy przy nim warzywa.
- Angażujemy dziecko w przygotowania posiłków. Czynności dostosowujemy do wieku i umiejętności malucha. Możemy zacząć od mycia warzyw, a z czasem dojść do ich wspólnego krojenia.
- Wprowadzając warzywo do diety dziecka, dajemy mu szansę wypróbować je w różnych postaciach (surowej, gotowanej, przyprawionej itd.).
- Mamy zawsze naszykowane warzywne przekąski pod ręką, zabieramy je ze sobą nawet na spacer i w razie głodu dziecka, proponujemy kawałek marchewki czy ogórka.
- Zabieramy dziecko do sklepu z warzywami i pokazujemy, jak wybierać dobre okazy. Uczymy czytać nazwy warzyw, ważyć na sklepowej wadze, pakować.
- Ustalamy z dzieckiem dzień, gdy nie będzie musiało jeść warzyw np. raz na dwa tygodnie.
- Angażujemy go w zabawę z warzywami. Na talerzy układamy zabawne kształty wycięte z warzyw, by talerz był jeszcze atrakcyjniejszy. W sklepach można dostać również fajne akcesoria, które czynią jedzenie ciekawszym zajęciem np. talerze z namalowanymi twarzami, na których można układać warzywne fryzury lub sztućce w postaci zabawkowych koparek, którymi nabiera się jedzenie.
- Sadzimy w domu (na balkonie, w ogródku lub na parapecie) mini ogródek i dbamy o niego wspólnie z dzieckiem. Gdy warzywa urosną, pozwalamy je zrywać dziecku i przygotowywać z nich posiłek.
- Nie dajemy dziecku jeść tuż przed głównym posiłkiem. Unikamy słodkich przekąsek.
- Pozwalamy dziecku jeść samodzielnie. Jeśli nie umie nabierać łyżką groszku, pozwalamy mu jeść go rączką. Samodzielne jedzenie lepiej smakuje.
- Nazywamy zabawnie i po swojemu warzywa. Na brokuły możemy mówić drzewka, na groszek kuleczki, a na koperek – trawka.
- Czytamy dziecku książki o warzywach, kupujemy zabawki w ich kształcie, pozwalamy używać ich w zabawie.
- Uatrakcyjniamy posiłki, zmieniając np. miejsce ich podawania – możemy zrobić piknik w ogrodzie lub w parku. Jedzenie obiadu na trawie jest bardzo ekscytujące!
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? – tych błędów nie popełniaj!
- Nie pokazuj, jak bardzo denerwujesz się faktem, że dziecko nie chce jeść warzyw. Nie podnoś głosu, nie wyrzucaj jedzenia itd.
- Staraj się nie jadać kupionych, gotowych posiłków – poświęć czas na gotowanie.
- Nie szantażuj dziecka podczas jedzenia – albo kawałek mięska, albo łyżka marchewki.
- Nie mów dziecku o konsekwencjach niejedzenia warzyw (nie urośniesz, nie będziesz mieć siły, będziesz chory). Raczej uświadamiaj go o pozytywach, jakie niesie za sobą jedzenie warzyw (będziesz silny jak superman, będziesz mieć więcej energii na psoty, będziesz szybciej odrabiać lekcje itd.)
- Nie kupuj przetworzonych warzyw np. gotowych surówek czy pokrojonych marchewek. Przygotowuj warzywa do jedzenia razem z dzieckiem.
- Nie obiecuj dziecku, że jak zje warzywa, to będzie mógł zjeść coś słodkiego, albo że pójdziesz z nim na plac zabaw.
- Nie dawaj dziecku pić przed jedzeniem.
- Nie pozwalaj dziecku oglądać reklam. To w nich słodycze są przedstawiane jako źródło wapnia i witamin.
- Nie zapychaj dziecka przekąskami, pozwól mu zgłodnieć do obiadu. Jego apetyt będzie większy.
- Nie ukrywaj warzyw w posiłkach, nie blenduj marchewki w zupie, by stała się niewidzialna. Dziecko musi mieć świadomość, że je warzywa.
- Nie pozwalaj, by w trakcie posiłku dziecko oglądało telewizję czy grało na telefonie. Jedzenie powinno być czynnością świadomą.
- Poproś rodzinę, by nie pobłażała dziecku w kwestii jedzenia warzyw. Zarówno obiad u babci, jaki u mamy, powinien być wzbogacony w warzywa.
Zobacz jeszcze:
autor: Ania
Foto: pixabay.com