Na naszym ciążowym forum bardzo często zadajecie pytania o olej rycynowy. Według wierzeń ma to być najbardziej skuteczny środek przyspieszający poród, dlatego pytają o niego głównie ciężarne po terminie. Jak wpływa olej rycynowy na wywołanie porodu?
Czym jest olej rycynowy?
Olej rycynowy to naturalny tłuszcz roślinny pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego. Co ciekawe, znajdująca się w nasionach tej rośliny rycyna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia (to śmiertelna trucizna), dlatego olej pozyskuje się na zimno, a potem go wygotowuje, by pozbawić nasiona toksyczności. Olej rycynowy stosowany jest głównie w przemyśle spożywczym – dodaje się go do żywności np. słodyczy lub przy jego pomocy konserwuje się ryż czy zboże. Poza tym olej ten znany jest również medycynie. Ma działanie przeczyszczające, a w dawnych czasach podanie oleju rycynowego było nawet upokarzającym sposobem wymierzania kary.
Olej rycynowy na wywołanie porodu – ile w tym prawdy?
Tak naprawdę nie ma żadnych przesłanek czy lekarskich opinii, które zalecałyby stosowanie oleju rycynowego w ciąży. Olej nie ma właściwości, które odpowiadałyby bezpośrednio za zapoczątkowanie akcji porodowej. Nie wpływa więc np. na gospodarkę hormonalną ciężarnej, nie oddziałuje bezpośrednio na szyjkę macicy czy też na samo dziecko. Skąd zatem teoria o przyspieszaniu porodu przez picie oleju rycynowego? Może stąd, że olej jako skuteczny środek przeczyszczający, wywołuje skurcze jelit, a to może pośrednio wpłynąć na pojawienie się skurczów porodowych. Dobrze jest więc wiedzieć, że picie oleju rycynowego w końcówce ciąży z pewnością zafunduje przyszłej mamie rewolucję w żołądku (ostra biegunka, a nawet wymioty), ale niekoniecznie szybki poród. Według badań, wypicie oleju rycynowego daje jakieś 60% szans na rozpoczęcie się akcji porodowej. Nie jest to więc najskuteczniejsza metoda. Ciekawostką jest fakt, że najgorszą skuteczność olej rycynowy miał w przypadku kobiet, którym minął już termin porodu. Warto więc zadać sobie pytanie – czy warto się męczyć?
Picie oleju rycynowego w ciąży – czy to bezpieczne?
Choć sam olej został uznany za niegroźny dla zdrowia, w przypadku ciężarnych nie ma takiej gwarancji, bo nikt nie przeprowadził na ten temat specjalistycznych badań. Picie oleju rycynowego jest ryzykowne, bo łatwo przekroczyć dopuszczalną dawkę (2 łyżki).
Ponadto jeśli olej rycynowy rzeczywiście pośrednio przyczyni się do zapoczątkowania akcji porodowej, skurcze jelit mogą ją potem bardzo utrudniać. Rodząca odczuwa dodatkowy ból brzucha i dyskomfort, a stres, który powoduje cała sytuacja (kobieta ma przecież biegunkę) może hamować poród. Zagrożeniem zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka może być też odwodnienie, na jakie jest narażona po wypiciu oleju. To przekłada się na znaczące osłabienie rodzącej i tym samym brak energii do efektywnego parcia. Taki poród może skończyć się więc indukcją.
Lekarze przestrzegają, by nie podawać oleju kobietom przed terminem. Dziecko i układ rozrodczy ciężarnej mogą być jeszcze niegotowe na poród, więc wywoływanie go na siłę może mieć przykre konsekwencje i nawet skończyć się poronieniem. Nie wolno również stosować oleju rycynowego kobietom, których ciąża obarczona jest jakimś ryzykiem (cukrzyca, padaczka, ciąża mnoga, dojrzały wiek).
Olej rycynowy na wywołanie porodu – co sądzą mamy?
Na naszym forum pojawiło się dużo wątków dotyczących skuteczności picia oleju rycynowego w ciąży. Przeczytajcie, jakie doświadczenia z olejem mają inne mamy:
Zobacz jeszcze: