-Reklama-

8 sposobów jak prawidłowo trzymać noworodka

Noworodki mają małe i delikatne ciałka, dlatego wymagają dużej ostrożności w noszeniu na rękach. Sprawdź, jak trzymać noworodka, by było bezpiecznie i wygodnie.

-Reklama-

Moment, w którym bierzesz swoje dziecko po raz pierwszy na ręce, jest wyjątkowy i przepełniony emocjami. Może pojawić się stres związany z odpowiedzialnością, jaka teraz na tobie spoczywa. To normalne uczucie, które towarzyszy każdemu świeżo upieczonemu rodzicowi. Po raz pierwszy przecież trzymamy na rękach tak drogocenny ciężar, którego nie tylko nie możemy upuścić, ale i powinniśmy zapewnić mu poczucie największego komfortu i bezpieczeństwa.

Jak trzymać noworodka?

Najważniejsze to uspokoić stres i zachować spokój. Dziecko wyczuwa nasze emocje, więc zanim podniesiesz je na swoich rękach, weź kilka głębokich wdechów i postaraj się opanować nerwy. Zanim weźmiesz malucha na ręce, umyj je i nie stosuj mocno perfumowanych kosmetyków. Podnosząc dziecko pamiętaj, że noworodki nie potrafią jeszcze utrzymywać główki mięśniami szyi, dlatego musisz podtrzymywać główkę. Staraj się jednak nie uciskać główki, szczególnie w tych miękkich miejscach, gdzie noworodek ma ciemiączka.

Noworodka podnosimy zawsze w jeden sposób – wsuwając jedną dłoń pod jego główkę, a drugą pod pupę. Nie wolno chwytać malucha od razu pod paszki. Uniesionego maluszka zbliżamy do naszej klatki piersiowej i układamy w odpowiedniej pozycji do noszenia.

8 sposobów na trzymanie noworodka na rękach

Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na trzymanie noworodka na rękach, które są bezpieczne i wygodne. Nie wszystkie jednak może polubić twoje dziecko, dlatego wypróbuj je wszystkie i wybierz te, w których maluch jest spokojny i się nie wierci.

1. Ułożenie na ramieniu

To jedna z najpopularniejszych pozycji do noszenia malucha w pierwszych tygodniach życia. Jest szczególnie polecana po karmieniu, gdyż umożliwia łatwiejsze odbicie. Dzieci zwykle bardzo lubią tę pozycję, bo w takiej bliskości czują swoim ciałem bicie serca rodzica. Układając noworodka w tej pozycji pamiętaj, by jego główka spoczywała na twoim ramieniu tak, by maluch mógł patrzeć za ciebie. Jedną ręką podtrzymuj szyję i główkę dziecka, a drugą pośladki.

2. Kołyska

Kołysanie jest naturalnym sposobem uspokajania i usypiania noworodka, bo przypomina mu ruch znany z życia płodowego. Trzymanie dziecka w tej pozycji umożliwia kołysanie. Dziecko ułożone w ten sposób jest podtrzymywane przez obie ręce równolegle do naszej klatki piersiowej, jego główka spoczywa w zgięciu naszego łokcia, a nasza dłoń spoczywa na udzie maluszka. Druga ręka podtrzymuje pupę i jest wsparciem dla drugiej ręki.

3. Pod brzuszkiem

Noworodki bardzo lubią tę pozycję. Jest ona przy okazji wskazana w dziecięcych kolkach, bo nacisk na dziecięcy brzuszek ułatwia uwalnianie gazów. By chwycić w ten sposób noworodka, połóż dziecko brzuchem do dołu na swoim przedramieniu tak, by głowa spoczywała tuż przy łokciu. Nóżki dziecka powinny zwisać po obu stronach dłoni, którą podtrzymujemy malucha w kroku. Drugą rękę kładziemy na pleckach dziecka, by czuło się bezpiecznie. By uwolnić gazy, delikatnie pogładź dziecko.

4. Na wprost siebie

Ten sposób noszenia dziecka pozwala na dużą bliskość z maluchem. Dziecko widzi naszą twarz, a jednocześnie przylega ciałkiem do naszej klatki piersiowej. Może też ułożyć główkę na naszej piersi. By ułożyć tak malucha, należy skierować go prostopadle do siebie, jedną rękę trzymać pod pupą dziecka, drugą przytrzymywać plecki, szyję i główkę.

5. Twarzą w twarz

To podobna pozycja do poprzedniej, tylko tutaj maluch jest bardziej wychylony do leżenia i w większym zakresie widzi osobę, która go trzyma. Ta pozycja do noszenia jest przyjemna dla malucha, ale nie da się go nosić długo w ten sposób. Ręka, którą podtrzymujemy dziecko pod główką, szybko się męczy i zaczyna drętwieć. Jest to zatem idealna pozycja do krótkiej interakcji z dzieckiem.

6. Witaj świecie!

Chyba najbardziej ulubiona pozycja noszenia dla samego dziecka. Jak tylko raz weźmiesz w ten sposób dziecko do noszenia, to już tylko tak maluch będzie chciał być noszony. Dlaczego? Ta pozycja pozwala dziecku obserwować całe otoczenie, a to o wiele ciekawsze niż patrzenie tylko na mamę lub tatę. Jak trzymać dziecko? Istotne jest podtrzymywanie dziecka pod pupą, czyli robienie tzw. krzesełka. Maluch musi mieć zgięte nóżki. Jedną ręką trzymamy zatem pod pupą, drugą obejmujemy malucha z przodu pod paszkami.

7. Przy piersi

To nic innego jak pozycja do karmienia. Ale nie musi być wykorzystywana tylko do tego. Maluszki lubią zasypiać wtulone w klatkę piersiową swoich rodziców. Ten uchwyt można praktykować zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Przytul dziecko do piersi. Jedną rękę trzymaj za pleckami (główka dziecka jest podtrzymywana w zgięciu łokciowym), drugą (jeśli nie karmisz) możesz dodatkowo objąć maluszka.

8. Na kolanach

To pozycja pozwalająca na interakcję z dzieckiem. W ten sposób możesz do niego mówić lub śpiewać. Dzieci lubią być trzymane w ten sposób, bo dobrze widzą rodzica. Ułóż dziecko na kolanach, naprzeciwko siebie tak, by maluch mógł na ciebie patrzeć. Umieść obie dłonie pod główką dziecka, a przedramionami podtrzymuj malucha. Stopy dziecka powinny dotykać twojej talii.

foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również