-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

8 grzechów głównych dzisiejszych rodziców

Porównując rodzicielstwo autorstwa naszych rodziców a nas samych, trudno znaleźć podobieństwo. Dziś mówi się głównie o rodzicielstwie świadomym, gdy ponad wszystko stawiamy dobro swoich dzieci. Czy jednak w tym ulepszaniu rodzicielstwa się przypadkiem nie zagubiliśmy? Jakie grzechy na sumieniu mają dzisiejsi rodzice?

-Reklama-

 

 

Kiedyś wychowywało się dzieci inaczej. To normalne. Inne czasy, inna rzeczywistość, zorientowanie na inne cele. Choć w rodzicielstwie rodziców doszukujemy się wielu błędów np. przyzwolenia na kary cielesne, my też nie pozostajemy bez winy wobec swoich dzieci. Jakie błędy my dziś popełniamy?

 

  1. Liczą się dla nas wyniki

Jesteśmy pokoleniem karierowiczów. Osób biorących udział w wyścigu – ku dobrej pracy, lepszej płacy, pozycji społecznej. Lubimy stawiać przed sobą cele, to one określają nasze działania i nadają życiu sens. Cele stawiamy też przed naszymi dziećmi i przede wszystkim skupiamy się na wynikach. Zresztą, tak samo i my jesteśmy oceniani np. w pracy, gdy na premię możemy liczyć tylko wtedy, gdy zrealizujemy plan a nie za sam wkład w jego realizację. Samo dążenie do celu nie jest sukcesem, dopiero jego osiągnięcie. My też rzadko kiedy doceniamy pracę naszych dzieci, jeśli nie przyniosła ona oczekiwanego rezultatu. Chwalimy swoje pociechy – to fakt, ale zwykle wtedy, gdy osiągnęły sukces.

Konsekwencje: Dzieci nie mają wystarczającej motywacji do działania. Jeśli oceniają swe szanse w jakimś zadaniu bardzo słabo, nie podejmą się wyzwania. Nie będą nawet próbować.

 

  1. Nie pozwalamy na nudę

Lubimy, gdy dzieci są czymś zajęte. Nie umiemy sobie poradzić z dziecięcą nudą, tak samo jak i my nie umiemy w dzisiejszych czasach się nudzić. Brak zajęcia wydaje się nam czasem straconym, dlatego co i rusz podsuwamy swoim dzieciom gotowe rozwiązania, zabijacze czasu, wymyślamy zadania do wykonania. Zapominamy, że kiedyś nuda była dla nas bardzo twórcza i rozwijająca…

Konsekwencje: zabijanie dziecięcej kreatywności.

 

  1. Zbyt często nagradzamy

Popadliśmy w swego rodzaju skrajność. Pamiętając kary, które wymierzali nam rodzice za różne przewinienia, także kary cielesne, obiecaliśmy sobie nie krzywdzić swoich dzieci. Choć rzeczywiście nie używamy przemocy, krzywdzimy je w inny sposób. Nagradzamy je zbyt często. Nagroda jest za wszystko. Także za dość oczywiste rzeczy, które należą do ich obowiązków np. nauka, wyjście z psem, zjedzenie obiadu. Szafujemy nagrodami jak się da, ocieramy się o przekupstwo i dziwimy się, że młodzi ludzie nie potrafią dziś dać czegoś od siebie, tak po prostu, bez nastawienia na zysk.

Konsekwencje: Budowanie u dziecka motywacji tylko dla nagrody, brak motywacji wewnętrznej.

 

  1. Rozwiązujemy ich problemy

Chcemy być idealnymi rodzicami, żyjącymi problemami swoich dzieci. Nie pozwalamy wobec tego na samodzielne podejmowanie decyzji i chętnie je w tym wyręczamy. Potrafimy wyciągać je z niejednych tarapatów, pozbawiając szansy na naukę na błędach. Zaczyna się już w piaskownicy, gdy wkraczamy do akcji, jeśli naszemu dziecku inny maluch podwędzi łopatkę. Potem jest tylko gorzej. Potrafimy interweniować u wychowawcy w szkole z każdego błahego powodu i dzwonić do rodzica przyjaciela naszego dziecka, by ustalić, w jaki sposób na nowo pogodzić nasze dzieci ze sobą. Pochodną jest również wyręczanie dzieci w każdym trudniejszym zadaniu i zakładanie z góry, że sobie samo nie poradzi.

Konsekwencje: Bezradność dziecka w wielu życiowych sytuacjach, brak samodzielności.

 

  1. Udajemy doskonałych

Trudno nam się przyznać do błędów i słabości. Ukrywamy przed dziećmi łzy wzruszenia czy złości. Za wszelką cenę chcemy w ich oczach być idealni, nieskazitelni. Nie umiemy przyznać, że czegoś nie wiemy lub nie umiemy zrobić. A przecież one i tak wiedzą, że jesteśmy najlepsi. W ich oczach zawsze będziemy uchodzić za bohaterów, nie musimy udawać. Dzieci powinny wiedzieć, że jesteśmy normalnymi ludźmi. Muszą wiedzieć, że popełnianie błędów jest czymś normalnym.

Konsekwencje: Brak zrozumienia dzieci dla własnych słabości.

 

  1. Krzyczymy

Zamieniliśmy kary cielesne na przemoc słowną. Trudno się do tego przyznać. Wiemy, że robimy źle, ale nie potrafimy nie krzyczeć, gdy poziom irytacji osiąga maksimum. Frustracje dnia codziennego, problemy i troski, z którymi się mierzymy – wszystko się znajduje ujście w krzyku. Niestety to krzyk na dziecko. On je przytłacza i przeraża. A potem uczy postępować w taki sam sposób.

Konsekwencje: Problem z opanowaniem dziecięcych emocji.

 

  1. Zmuszamy do jedzenia

Wśród matek panuje jakiś trend dotyczący karmienia dzieci. Presja, jaką odczuwamy, ma swój początek już w szpitalu, gdy po porodzie naciskają nas, byśmy karmiły piersią, mimo tego, że sprawia nam to ból a dziecko nie chce ssać. Panujące przekonanie o 80% niezdrowej żywności na rynku wymusza na nas kombinowanie posiłków nieprzetworzonych, ekologicznych, nie zawsze smacznych. Opracowujemy menu na podstawie tabelek żywienia, byle nie zabrakło w codziennej diecie poszczególnych składników. Czytamy składy na opakowaniach i rozszerzamy dietę według zaleceń WHO. W tym też chcemy być perfekcyjni. Choć nasze dzieci perfekcyjnie nie jedzą. Grymaszą i plują, chcą mleka zamiast obiadu i chrupki zamiast kolacji. A my, zamiast słuchać ich gustów i upodobań, karmimy na siłę.

Konsekwencje: Zmuszanie do jedzenia może być początkiem zaburzeń żywienia u dzieci.

 

  1. Poświęcamy siebie

Dążąc do perfekcji w macierzyństwie, zapominamy o swoich potrzebach. Bywamy przemęczone, bo myślimy, że to normalne przy dzieciach. Złościmy się, brakuje nam czasu na własne pasje, miewamy depresję i czasem nie umiemy cieszyć się macierzyństwem. Wszystko dlatego, że chcemy być najlepsze i dać swoim dzieciom całe siebie. A one przecież potrzebują mam szczęśliwych a nie zmęczonych i sfrustrowanych. Myślenie o sobie to nie grzech.

Konsekwencje: Niszczenie piękna macierzyństwa, depresja.

 

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...