-Reklama-

7 kategorii ciężarnych – którą jesteś ty?

Ciąża ciąży nierówna, dlatego nie wszystkie przyszłe mamy czują się tak samo i tak samo nie wyglądają. Jakie typy ciężarnych możemy wyróżnić. Do których ty się zaliczysz?

-Reklama-

 

Potraktuj ten wpis z przymrużeniem oka. Nawet w ciąży warto mieć do siebie dystans, bo ten bardzo się przydaje w macierzyństwie. Obserwując ciężarne można łatwo nakreślić podział na różne kategorie przyszłych mam. Wyróżniliśmy ich aż siedem. Czy któraś z nich jest ci szczególnie bliska?

#1 Ciężarna jak nie w ciąży

Po tej ciężarnej praktycznie nie widać ciąży. Znosi ją bezproblemowo, nie narzeka na uciążliwe objawy, świetnie się czuje i prawie nie tyje. Pracuje niemal do rozwiązania, a jej brzuszek w niczym jej nie przeszkadza. Do 6. miesiąca praktycznie nikt nie podejrzewa nawet, że oczekuje dziecka, bo jej sylwetka wcale tego nie zdradza. Nie robi z ciąży problemu, nie domaga się ustępowania miejsca, nie bierze zwolnień lekarskich. Wszystkim zdziwionym jej świetnym samopoczuciem powtarza „ciąża to nie choroba!”.

#2 Ciężarna przewrażliwiona

Być może długo starała się o dziecko, być może ma za sobą trudne doświadczenia ciążowe. Na pewno są powody, dla których obecną ciążę traktuje jak coś, co wymaga wzmożonych środków ostrożności. Zwraca uwagę na każdy objaw, stresuje się każdym bólem. Nawet zwykły skurcz wywołuje u niej panikę. Dzwoni do lekarza z każdym niepokojem, jedzie na izbę przyjęć gdy tylko ją coś ukłuje. Domaga się częstszych wizyt kontrolnych, bierze dużo suplementów, nie przemęcza się, unika wielu ciężkostrawnych potraw. Nie maluje paznokci, nie farbuje włosów. Unika wychodzenia w miejsca publiczne, ograniczyła życie towarzyskie. Kupiła sobie detektor tętna płodu i ma wgraną w telefon aplikację, dzięki której codziennie sprawdza, jak rozwija się dziecko. W drugim trymestrze ma już spakowaną torbę do szpitala.

#3 Ciężarna zagubiona

Ciąża była dla niej niespodzianką, albo po prostu zdarzyła się szybciej niż się jej spodziewała. Nie do końca jest pewna, czy sobie poradzi. Martwi się o przyszłość, nie wie jak to będzie. Czyta dużo książek na temat ciąży, zadaje mnóstwo pytań na ciążowych forach, próbuje uzupełnić swoją wiedzę, ale z drugiej strony ma wiele obaw, czy nadaje się na matkę. Boi się momentu, gdy będzie musiała zająć się dzieckiem. Z jednej strony się bardzo cieszy, że będzie mieć dziecko, z drugiej przeraża ją ta myśl i trudno jej sobie wyobrazić przyszłość. Bardzo potrzebuje wsparcia.

#4 Ciężarna zakupoholiczka

Odkąd dowiedziała się, że jest w ciąży – oszalała na punkcie wyprawki. Od pierwszego miesiąca codziennie przegląda oferty sklepów, czyta o gadżetach dla dzieci, wybiera godzinami łóżeczko czy pościel. Idąc na zakupy dla siebie, nie może oprzeć się kupowaniu małych ubranek w różnych wersjach kolorystycznych (przecież jeszcze nie wie, czy to chłopiec czy dziewczynka). Wynajduje stylowe dodatki do pokoju dziecka, traci na nie majątek. Urządzanie pokoiku dostarcza jej adrenaliny, z każdej zabawki cieszy się jakby sama miała się nią bawić. Ma już pół mieszkania rzeczy dla dziecka i ciągle jej mało.

#5 Ciężarna idealistka

Lubi mieć wszystko dobrze zaplanowane, jest mistrzem organizacji. Dziecko też zaplanowała co do miesiąca, w którym się urodzi. Zapisała się do szkoły rodzenia. Ustaliła budżet na wyprawkę, podejmuje racjonalne decyzje. Już teraz rozmyśla nad tematem szczepień dziecka czy sposobu karmienia. W ciąży czyta książki o wychowaniu, by od początku przyjąć właściwy model wychowawczy. Założyła sobie, że nie poda dziecku smoczka i nie będzie przyzwyczajać do spania w jednym łóżku. Znalazła już dobry żłobek i przedszkole, do którego zapisze dziecko. Imię miała wybrane zanim zaszła w ciążę, wybrała już chrzestnych i miejsce na pierwsze wspólne wakacje.

#6 Ciężarna zdołowana

Wszyscy mówili jej, że ciąża jest super, a jej się to całkowicie nie zgadza. Czuje się paskudnie od samego początku. Najpierw okropne mdłości, teraz duszności i puchnięcie. Nie lubi swojego wyglądu, nie ma ochoty wychodzić z domu. Nie dość, że tyje w tempie ekspresowym, to jeszcze popsuła się jej cera, wychodzą rozstępy i wiecznie chce się jej spać. Wszystko ją boli, czuje się jak staruszka w ciele młodej kobiety. Wciąż jest roztargniona i niezdarna. Jest zmęczona tym stanem i nie może się doczekać finału. Modli się o szybki koniec i marzy o powrocie do formy. O drugiej ciąży póki co nie chce słyszeć.

#7 Ciężarna w stanie nadzwyczajnym

Najchętniej chodziłaby z transparentem – „Ludzie, uważajcie – jestem w ciąży!”. Odkąd dowiedziała się, że jest w ciąży, domaga się specjalnego traktowania. Wymusza przepuszczanie w kolejkach i ustępowanie miejsca w komunikacji. Chce, by traktowano ją nadzwyczajnie. Od partnera wymaga usługiwania. Traktuje ciążę jako wymówkę, gdy ktoś o coś ją prosi. Lubi, gdy inni obchodzą się z nią jak z jajkiem. Każde pobranie krwi traktuje jak największy akt poświęcenia a za wypicie glukozy domaga się medalu. Bierze zwolnienie z pracy już w pierwszym trymestrze, mimo że nie ma ku temu wskazań zdrowotnych.

Jesteśmy ciekawe, do którego modelu jest ci  najbliżej?

Zobacz jeszcze:

Mężczyzna a ciąża. Jak on cię traktuje?

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również