-Reklama-

5 wakacyjnych pomysłów na jednodniową wycieczkę po Małopolsce

-Reklama-

Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Oprócz kulturalnych zabytków, architektury i dzieł sztuki kojarzących się głównie z Krakowem i jego okolicami, województwo małopolskie kryje dużo więcej niespodzianek. Tym razem przyjrzymy się przede wszystkim kilku malowniczym miejscom, w których można odkryć niesamowite dzieła przyrody.

Choć Małopolska głównie kojarzy się z tak popularnymi miejscami, jak Kraków, Wieliczka, Zakopane czy Oświęcim, warto zauważyć, że region ten jest dużo bogatszy. Szczególnie w wakacyjnym okresie można wybrać się na jednodniową wycieczkę w letnią pogodę i schronić się przed upałem na łonie natury. Przedstawiamy kilka pomysłów na wyjazdy dla całej rodziny, zwłaszcza dla tych, którzy poszukują miejsca na wybieganie, wyskakanie i wybawienie się swoich pociech.

Gorczański Park Narodowy

Park obejmuje centralne pasmo Gorców, czyli gór leżących w Beskidach Zachodnich. Składa się głównie z terenów leśnych i słynnych przepięknych polan reglowych. To jeden z charakterystycznych składników krajobrazu i największa atrakcja turystyczna. Do dziś kultywuje się tam wypas owiec, by zachować kształt polan gorczańskich. Rozciągają się z nich się widoki na Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. W samym parku występują siedliska m.in. dzika, jelenia, borsuka, wydry i gronostaja. Podczas spaceru możemy trafić na płazy ogoniaste: traszką karpacką i niezwykłą salamandrę plamistą. Z kolei w koronach 100-letnich drzew zaobserwujemy dzięcioły, orły, puchacze, głuszce, puszczyki i sóweczki. W Parku znajdują również schronienie polskie drapieżniki – niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie i żbiki.

Najstarszą budowlą sakralną, którą znajdziemy na jednym ze szlaków, jest Kapliczka Bulandy na Jaworzynie Kamienickiej, szczycie Gorców. Została wybudowana w 1904 r. przez najsłynniejszego gorczańskiego bacę, pasterza i znachora – Tomasza Chlipałę, którego nazywano Bulandą. Z jego postacią wiąże się wiele legendarnych opowieści, podobnie zresztą z Jaskinią Zbójnicką, znajdującą się niedaleko.

W trakcie wycieczki musimy pamiętać o zasadach obowiązujących w Parku Narodowym. To doskonała okazja na edukację ekologiczną naszych dzieci i pokazanie, jak człowiek może zadbać o dziką przyrodę.

Babia Góra

Na Babią Górę, czyli “Królową Beskidów” lub “Matkę Niepogód” czy “Kapryśnicę”, nazywaną tak z powodu zmiennej pogody, można dostać się kilkoma szlakami. Wśród nich są dwa czerwone, czyli najtrudniejsze, żółty, czyli średnio trudny oraz zielony, czyli najłatwiejszy. W zależności od tego, czy jesteśmy fanami górskiej wspinaczki czy raczej spacerów po łagodniejszych wzniesieniach, możemy dopasować do siebie wyprawę na słynny szczyt. Babią Górą nazywa się zarówno cały masyw górski, a także jej najwyższy szczyt (również w całych Beskidach Zachodnich!), inaczej określany mianem Diablak (1725 m). Podczas wspinaczki nieraz usłyszymy szum potoków– Jałowieckiego lub Jaworzynki. Wielbiciele wrażeń docenią pomysł zdobycia Babiej Góry w nocy, by podziwiać z niej wschód słońca. Pamiętajmy o mocnych latarkach, wodzie, prowiancie i ciepłych ubraniach. Dla klimatu zapoznajmy się wcześniej z różnymi legendami, by umilić nocną wędrówkę.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, między Gorcami a Pieninami. Pełni przede wszystkim rolę przeciwpowodziową, chroniąc przed zbytnim wezbraniem Dunajca. Do niezapomnianych przeżyć na pewno należeć będzie żeglowanie po jeziorze z jednoczesnym, rozciągającym się widokiem na góry. Jeśli nie mamy patentu żeglarskiego, możemy wypożyczyć deskę SUP, kajak lub po prostu popływać przy wyznaczonych plażach. Dla turystów organizowane są również specjalne przejazdy statkiem wycieczkowym. Ponadto, jeśli obudzi się w nas rycerski duch, warto zwiedzić znajdujące się w bliskiej okolicy Zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Tuż obok zaczyna się już teren Pienińskiego Parku Narodowego, w którym, spacerując wzdłuż Dunajca, możemy swobodnie przejść polsko-słowacką granicę. Warte odwiedzenia są też urokliwe miasteczka, np. Szczawnica czy Krościenko, w których odpoczniemy, wypijemy kawę i skosztujemy góralskich przysmaków.

Rabka-Zdrój

Ta miejscowość uzdrowiskowa, dziś potocznie zwana po prostu Rabką, położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, nad rzeką Raba. Co ciekawe, na terenie miasteczka do rzeki wpadają aż trzy malownicze potoki: Poniczanka, Słonka i Skomielnianka. Główną atrakcją Rabki jest jedyna w Małopolsce Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód, które znajdują się w Parku Zdrojowym. W obiektach wypijemy lecznicze wody mineralne, a także przespacerujemy się wokół specjalnej kolumny w tężni, jednocześnie inhalując się solankowym aerozolem. Inhalacje solankowe poleca się przede wszystkim alergikom, palaczom, osobom pracującym głosem, a także zmagających się z ogólnym wyczerpaniem organizmu i przemęczeniem.

W Rabce znajduje się również Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, w którym urządzono wystawę wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Dodatkowo sami możemy przejechać się zabytkowym pociągiem! Z kolei z drewnianej Wieży Widokowej na Polczakówce obejrzymy Gorce, Beskid Wyspowy, Babią Górę i Tatry. Chętni do zdobywania wiedzy odnajda się natomiast w Muzeum Etnograficznym im. Władysława Orkana, które od wielu lat zajmuje się kolekcjonowaniem i popularyzowaniem tradycyjnej kultury Górali Zagórzańskich.

Rabkoland

Jeśli podróżujemy z dziećmi i zwiedzanie zabytków to niekoniecznie dla nich najbardziej interesujący punkt wycieczki, warto udać się do parku rozrywki Rabkoland. Obiekt znajduje się na terenie Rabki, dlatego podczas jednego wyjazdu możemy połączyć aktywności dla dorosłych z tymi dla najmłodszych. Rabkoland to park z wieloletnią tradycją, założony został już w 1989 r.! Dwa lata temu przeszedł gruntowną rewitalizację, dlatego możemy być pewni, że wszystkie atrakcje są bezpieczne i unowocześnione. Choć oferta głównie skierowana jest do dzieci od 1 do 12 lat, odnajdą się w niej również rodzice swoich pociech. W Rabkolandzie przejdziemy przez różne strefy tematyczne: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Lunę. W ofercie gastronomicznej znajdziemy pizzę, słodkie desery, zdrowe soki z sokowirówki, pieczone kiełbaski, naleśniki, pierogi i inne. Możemy być pewni, że całodniowy pobyt w Parku okaże się świetną zabawą, zarówno dla nas, jak i naszych żądnych przygód dzieci.

Obszar województwa małopolskiego to jeden z najciekawszych terenów turystycznych dla całej rodziny. Powyższe atrakcje sprawdzą się przy krótkich, jednodniowych wycieczkach, dlatego możemy skorzystać z pomysłów, nawet jeśli jesteśmy już po oficjalnym urlopie.

Rabkoland to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce, znajdujący się w miejscowości Rabka-Zdrój. Park rozpoczął działalność pod nazwą Lunapark Alibaba w 1989 roku. Od 2001 roku funkcjonuje już jako Rabkoland. W latach 2019-2020 miejsce przeszło gruntowną rewitalizację. Na terenie parku można znaleźć atrakcje dla dzieci od 1 do 12 lat, choć w ofercie Rabkolandu bardzo dobrze odnajdują się także dorośli. Urządzenia rozrywkowe są podzielone na 5 stref tematycznych: Machinarium, Dolinę Trzmiela, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów i Cyrk Luna. Wśród atrakcji Rabkolandu można wymienić: najmniejszy rollercoaster tylko dla dzieci, Latający Autobus, Wesołą Farmę, Wieżę Duch-Duch czy Kuźnię Wikingów.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.