-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Najpopularniejsze mity na temat ojcostwa

Nie tylko matki muszą się mierzyć ze stereotypami. Ojcowie również, choć oni rzadziej walczą o zadanie kłamu utartym opiniom. Dziś zatem robimy to w ich imieniu. Oto najpopularniejsze mity dotyczące bycia ojcem.

-Reklama-

1. W czasie oczekiwania na dziecko, najważniejsze są potrzeby przyszłej mamy

Choć to nie ciało ojca, ale przyszłej mamy, zmienia się w czasie ciąży i odczuwa dolegliwości, nie oznacza, że prawa i potrzeby ojca muszą zejść na dalszy plan. Ciąża dla mężczyzny jest równie ważna i trudna, co dla kobiety. W jego głowie pojawiają się pytania o przyszłość, zmartwienia o zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, ale też i strach przed samym porodem. Przyszły tatuś odczuwa presję i niepewność i większość swojej uwagi poświęca ciężarnej partnerce. Często kosztem własnych potrzeb. Mężczyźni nie chcąc niepokoić ciężarnych kobiet i starając się zachować twarz twardziela, nie żalą się i nie zwierzają, choć tak naprawdę potrzebują słów otuchy i wsparcia oraz zapewnienia, że na pewno będą wspaniałymi ojcami. Zwykle jednak to oni są tymi, którzy pocieszają.

2. Noworodkowi ojciec niepotrzebny

Mimo tego, że to matka karmi piersią i jest najbliżej, dziecko potrzebuje obydwojga rodziców od samego początku. Będąc blisko noworodka, między ojcem a dzieckiem tworzy się równie silna więź, równa więzi z matką. Bliskość ojca jest dla dziecka kojąca i pocieszająca i ma ogromny wpływ na przyszłe relacje. Ponadto, im więcej ojca w życiu noworodka, tym lepsze samopoczucie matki, która może mieć czas również dla siebie. Wielkim błędem matek jest zatem odsuwanie ojców od czynności związanych z pielęgnacją noworodka. Zwykle wygrywa argument „ja to zrobię lepiej”, ale nie ma się on nijak do prawdy. Ojciec też posiada ojcowski instynkt i potrafi rozpoznawać potrzeby swojego dziecka.  A to, czego nie wie – z pewnością szybko przyswoi. Przecież i matka nie staje się specjalistką od wychowania od razu w momencie porodu.

3. Mężczyźni skoncentrowani na dziecku nie są dobrymi pracownikami

Utarło się przekonanie, że rolą matki jest zajmować się dzieckiem, podczas gdy ojciec musi pracować. A żeby mógł pracować, musi być wyspany i wypoczęty, dlatego kobieta zdejmuje z niego większość obowiązków domowych, biorąc je na swoje barki. To jednak nieprawda. Ojciec zaangażowany w wychowanie i opiekę swojego dziecka będzie równie dobrym pracownikiem. Dlaczego? Aktywne uczestniczenie ojca w życiu dziecka daje mu większe poczucie wartości. Zabawa z dzieckiem to świetne źródło relaksu dla dorosłego, który dzięki temu potrafi uwolnić się od stresu, który ma w pracy. Ponadto dziecko to świetna motywacja. Każdy ojciec czuje potrzebę udowodnienia światu i swojemu dziecku, że jest najlepszy i radzi sobie z trudnymi zadaniami. Spełniony w życiu człowiek jest najlepszym pracownikiem.

4. Mężczyźni powielają wzorzec ojcostwa z własnego dzieciństwa

Nie ma dowodów na prawdziwość tej teorii. Ojciec nie musi być wzorem do naśladowania dla dziecka, częściej za to jest jakąś nauką, z której należy wyciągnąć wnioski. Pewne jest to, że ojciec ma ogromny wpływ na późniejsze ojcostwo swojego syna, ale nie tylko on. Ten wpływ mają również inni mężczyźni, którzy otaczają dziecko – wujkowie, przyjaciele, bracia itd. Ojcowski wzorzec tworzy się jako wypadkowa cech tych wszystkich osób. W końcu, gdy przychodzi taki moment, że rodzi się dziecko – życie i tak wszystko weryfikuje. Inne czasy, inna rzeczywistość sprawiają, że tworzy się i tak własny model ojcostwa – dostosowany do okoliczności, w jakich znalazł się mężczyzna.

Przeczytaj jeszcze:

Ojciec. Rodzic drugiej kategorii?

Mężczyzna a ciąża. Jak on cię traktuje?

autor: Iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...