-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Najpopularniejsze mity na temat ojcostwa

Nie tylko matki muszą się mierzyć ze stereotypami. Ojcowie również, choć oni rzadziej walczą o zadanie kłamu utartym opiniom. Dziś zatem robimy to w ich imieniu. Oto najpopularniejsze mity dotyczące bycia ojcem.

-Reklama-

1. W czasie oczekiwania na dziecko, najważniejsze są potrzeby przyszłej mamy

Choć to nie ciało ojca, ale przyszłej mamy, zmienia się w czasie ciąży i odczuwa dolegliwości, nie oznacza, że prawa i potrzeby ojca muszą zejść na dalszy plan. Ciąża dla mężczyzny jest równie ważna i trudna, co dla kobiety. W jego głowie pojawiają się pytania o przyszłość, zmartwienia o zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, ale też i strach przed samym porodem. Przyszły tatuś odczuwa presję i niepewność i większość swojej uwagi poświęca ciężarnej partnerce. Często kosztem własnych potrzeb. Mężczyźni nie chcąc niepokoić ciężarnych kobiet i starając się zachować twarz twardziela, nie żalą się i nie zwierzają, choć tak naprawdę potrzebują słów otuchy i wsparcia oraz zapewnienia, że na pewno będą wspaniałymi ojcami. Zwykle jednak to oni są tymi, którzy pocieszają.

2. Noworodkowi ojciec niepotrzebny

Mimo tego, że to matka karmi piersią i jest najbliżej, dziecko potrzebuje obydwojga rodziców od samego początku. Będąc blisko noworodka, między ojcem a dzieckiem tworzy się równie silna więź, równa więzi z matką. Bliskość ojca jest dla dziecka kojąca i pocieszająca i ma ogromny wpływ na przyszłe relacje. Ponadto, im więcej ojca w życiu noworodka, tym lepsze samopoczucie matki, która może mieć czas również dla siebie. Wielkim błędem matek jest zatem odsuwanie ojców od czynności związanych z pielęgnacją noworodka. Zwykle wygrywa argument „ja to zrobię lepiej”, ale nie ma się on nijak do prawdy. Ojciec też posiada ojcowski instynkt i potrafi rozpoznawać potrzeby swojego dziecka.  A to, czego nie wie – z pewnością szybko przyswoi. Przecież i matka nie staje się specjalistką od wychowania od razu w momencie porodu.

3. Mężczyźni skoncentrowani na dziecku nie są dobrymi pracownikami

Utarło się przekonanie, że rolą matki jest zajmować się dzieckiem, podczas gdy ojciec musi pracować. A żeby mógł pracować, musi być wyspany i wypoczęty, dlatego kobieta zdejmuje z niego większość obowiązków domowych, biorąc je na swoje barki. To jednak nieprawda. Ojciec zaangażowany w wychowanie i opiekę swojego dziecka będzie równie dobrym pracownikiem. Dlaczego? Aktywne uczestniczenie ojca w życiu dziecka daje mu większe poczucie wartości. Zabawa z dzieckiem to świetne źródło relaksu dla dorosłego, który dzięki temu potrafi uwolnić się od stresu, który ma w pracy. Ponadto dziecko to świetna motywacja. Każdy ojciec czuje potrzebę udowodnienia światu i swojemu dziecku, że jest najlepszy i radzi sobie z trudnymi zadaniami. Spełniony w życiu człowiek jest najlepszym pracownikiem.

4. Mężczyźni powielają wzorzec ojcostwa z własnego dzieciństwa

Nie ma dowodów na prawdziwość tej teorii. Ojciec nie musi być wzorem do naśladowania dla dziecka, częściej za to jest jakąś nauką, z której należy wyciągnąć wnioski. Pewne jest to, że ojciec ma ogromny wpływ na późniejsze ojcostwo swojego syna, ale nie tylko on. Ten wpływ mają również inni mężczyźni, którzy otaczają dziecko – wujkowie, przyjaciele, bracia itd. Ojcowski wzorzec tworzy się jako wypadkowa cech tych wszystkich osób. W końcu, gdy przychodzi taki moment, że rodzi się dziecko – życie i tak wszystko weryfikuje. Inne czasy, inna rzeczywistość sprawiają, że tworzy się i tak własny model ojcostwa – dostosowany do okoliczności, w jakich znalazł się mężczyzna.

Przeczytaj jeszcze:

Ojciec. Rodzic drugiej kategorii?

Mężczyzna a ciąża. Jak on cię traktuje?

autor: Iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?