-Reklama-

12 tysięcy złotych. Tyle możesz dodatkowo otrzymać w 2022 roku, jeśli posiadasz więcej niż jedno dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie przysługujące rodzicom posiadającym więcej niż jedno dziecko. Sprawdź, czy możesz się o nie ubiegać i w jaki sposób to zrobić.

-Reklama-

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co to takiego?

RKO to nowe, wprowadzone w 2022 roku świadczenie dla rodziców posiadających więcej niż jedno dziecko. Ma przysługiwać na drugie i kolejne dzieci, które nie są starsze niż 35 miesięcy. Świadczenie to ma wesprzeć rodziców w łączeniu obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem z pracą zawodową. Dzięki dodatkowym środkom, rodzice będą mogli np. opłacić żłobek dla dziecka lub wynająć opiekunkę, by sami mogli pracować.

Ile wynosi kwota Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Zgodnie z ustawą, świadczenie ma wartość 12 000 złotych. Zostanie wypłacone rodzicom w kwocie 500 złotych co miesiąc (przez 2 lata) lub 1000 złotych (przez rok). To rodzice decydują, która forma wypłaty ich bardziej interesuje. Kapitał jest wypłacany w formie bezgotówkowej, na wskazany przez rodzica numer konta bankowego.

Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Najważniejsze jest to, że świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Jest za to inny warunek – kapitał jest wypłacany na drugie i kolejne dziecko między 12. a 35. miesiącem życia.

Jak i gdzie złożyć wniosek RKO?

Wniosek można złożyć jedynie w postaci elektronicznej poprzez Portal Empatia MRiPS, PUE ZUS czy też bankowość elektroniczną. Choć przyjmowaniem wniosków zajmuje się ZUS, nie można załatwić tego stacjonarnie.

Kiedy można złożyć wniosek?

Bardzo ważne jest dopilnowanie terminu składania wniosku. Wniosek o wypłatę świadczenia można składać już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesięcy. Dopilnowanie tego terminu jest bardzo ważne, jeśli środki mają być wypłacone w pełnej wysokości.

Uwaga! Jeżeli złożymy wniosek później, środki będą wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku, a więc finalnie będzie to mniej niż 12 tysięcy złotych.

foto: canva

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Testuj zestaw Gillette Venus + Satin Care! Zgłoś się na testerkę!

Tym razem zachęcamy Was do udziału w akcji testowania kobiecego zestawu od Gillette. Zgłoś się po swój zestaw!

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.