-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

12 tysięcy złotych. Tyle możesz dodatkowo otrzymać w 2022 roku, jeśli posiadasz więcej niż jedno dziecko.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie przysługujące rodzicom posiadającym więcej niż jedno dziecko. Sprawdź, czy możesz się o nie ubiegać i w jaki sposób to zrobić.

-Reklama-

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co to takiego?

RKO to nowe, wprowadzone w 2022 roku świadczenie dla rodziców posiadających więcej niż jedno dziecko. Ma przysługiwać na drugie i kolejne dzieci, które nie są starsze niż 35 miesięcy. Świadczenie to ma wesprzeć rodziców w łączeniu obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem z pracą zawodową. Dzięki dodatkowym środkom, rodzice będą mogli np. opłacić żłobek dla dziecka lub wynająć opiekunkę, by sami mogli pracować.

Ile wynosi kwota Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Zgodnie z ustawą, świadczenie ma wartość 12 000 złotych. Zostanie wypłacone rodzicom w kwocie 500 złotych co miesiąc (przez 2 lata) lub 1000 złotych (przez rok). To rodzice decydują, która forma wypłaty ich bardziej interesuje. Kapitał jest wypłacany w formie bezgotówkowej, na wskazany przez rodzica numer konta bankowego.

Komu przysługuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

-Reklama-

Najważniejsze jest to, że świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Jest za to inny warunek – kapitał jest wypłacany na drugie i kolejne dziecko między 12. a 35. miesiącem życia.

Jak i gdzie złożyć wniosek RKO?

Wniosek można złożyć jedynie w postaci elektronicznej poprzez Portal Empatia MRiPS, PUE ZUS czy też bankowość elektroniczną. Choć przyjmowaniem wniosków zajmuje się ZUS, nie można załatwić tego stacjonarnie.

Kiedy można złożyć wniosek?

Bardzo ważne jest dopilnowanie terminu składania wniosku. Wniosek o wypłatę świadczenia można składać już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 13 miesięcy. Dopilnowanie tego terminu jest bardzo ważne, jeśli środki mają być wypłacone w pełnej wysokości.

Uwaga! Jeżeli złożymy wniosek później, środki będą wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku, a więc finalnie będzie to mniej niż 12 tysięcy złotych.

foto: canva
-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.