-Reklama-

10 wskazówek jak być super babcią i dziadkiem

Spodziewasz się pierwszego wnuka lub wnuczki? Koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jakich błędów nie popełniać na starcie.

-Reklama-

Wiadomość o tym, że będziesz babcią na pewno cię uszczęśliwiła. Bycie babcią oznacza, że możesz czerpać radość z nawiązywania relacji z maluszkiem, ale bez stresu związanego z jego wychowaniem. To wspaniałe uczucie, ale w tej euforii nie możesz zapominać, że twoje zachowanie ma ogromny wpływ na relację z własnym dzieckiem.

Wiemy, że masz doświadczenie jako mama i na pewno dużą wiedzę na temat wychowania i opieki nad małym dzieckiem. Mimo tego, nie możesz traktować swojego wnuka czy wnuczki jak własnej pociechy. To najczęstszy błąd jaki popełniają dziadkowie, który zresztą może być powodem pierwszych konfliktów w rodzinie. Musisz nauczyć się być taką babcią, która nie zajmuje się wychowaniem dziecka, ale skupia się przede wszystkim na wykorzystywaniu każdej chwili z wnukiem do tworzenia wspólnych wspomnień.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dla świeżo upieczonych babć i dziadków, by swoją rolę wypełniali jak najlepiej. Warto przeczytać, jak być mądrą babcią.

10 wskazówek jak być super babcią i dziadkiem

  1. Ufaj swojemu dziecku

Wiemy, że masz duże doświadczenie wychowawcze, ale twój wnuk urodził się w zupełnie innych czasach. Twoja wiedza na temat opieki nad małym dzieckiem jest mówiąc delikatnie – ciut przeterminowana. Dziś istnieją inne zalecenia pediatrów, w inny sposób rozszerza się dietę, inaczej leczy niektóre choroby, jest inne podejście do karmienia piersią, usypiania, ubierania (tak, tak – czapeczka nie zawsze jest potrzebna), zabawy, noszenia itd. Twoje dziecko o wiele lepiej wie, jak zajmować się twoim wnukiem czy wnuczką, więc jedyne co możesz zrobić – to ufać wiedzy rodziców malucha i nie próbować forsować swoich racji. Zapomnij o tekstach typu „za moich czasów…”.

  1. Kto pyta nie błądzi

Największą decyzyjność w sprawie twojego wnuka mają jego rodzice. Nie próbuj nimi być. Nie traktuj wnuka jak swoją własność. Musisz nauczyć się pytać, zamiast z góry zakładać, że możesz. Chcesz odwiedzić malucha – zapytaj, kiedy jest najlepsza pora. Chcesz ponosić dziecko – zapytaj jak to prawidłowo robić. Chcesz zamieścić zdjęcie wnuka w swoich mediach społecznościowych – poproś rodziców o zgodę.

  1. Najlepsze rady to te, o które ktoś cię prosi

Nie wychodź przed szereg. Nie zasypuj swojego dziecka radami, jak ma postępować, jeśli tego nie potrzebuje. Musisz stać nieco z boku. Jeśli rodzice twojego wnuka lub wnuczki będą chcieli się poradzić, zapytają o twoje doświadczenie – wtedy się tym z nimi podziel. Strofując, pouczając, zwracając uwagę – nie pomagasz, a szkodzisz. Babcine rady bywają denerwujące.

  1. Zbuduj fantastyczną relację z wnukiem

Posiadanie wnuka to mnóstwo szczęścia. Odchodzą największe obowiązki dotyczące wychowania czy opieki, nie ma tak dużej odpowiedzialności. Nic tylko się cieszyć relacją z małym człowiekiem. Wykorzystaj ten czas na najlepsze i najbardziej beztroskie chwile. Baw się, rozśmieszaj, spaceruj, graj, układaj, rysuj, tańcz i śpiewaj. Buduj najpiękniejsze wspomnienia i najsilniejsze relacje z własnym wnukiem. Jak trochę urośnie – dbaj o regularny kontakt, interesuj się jego życiem, dzwoń do niego lub pisz mu smsy, by zapytać co u niego słychać. To inwestycja na przyszłość, solidne fundamenty pod wasz rodzinny związek na całe życie. W przyszłości będziecie mieć świetny kontakt.

  1. Nie rywalizuj

Unikaj rywalizacji o względy wnuka. Przede wszystkim – z drugimi dziadkami. To nie wyścig ani konkurs, kto okaże się lepszą babcią czy dziadkiem. Nie bierz udziału w czymś takim. Kochaj swojego wnuka lub wnuczkę tak po prostu, nie zasypuj drogimi prezentami tylko dlatego, by te prezenty były lepsze niż te od drugich dziadków. Nie wyrywaj dziecka z ramion drugiej babci, nie mów wnukowi, że jesteś najlepszą babcią.

  1. Babcia to nie mama

Nie zastępuj wnukowi rodzica. Największym błędem jest mówienie dziecku, że babcia je najbardziej kocha (bardziej niż mama). To bolesne słowa dla twojej córki czy synowej. Nie krytykuj przy wnuczku swojego dziecka, nie niszcz jego autorytetu. Nie wchodź w kompetencje rodzica, bo twoja zaborcza miłość może popsuć relację z własnymi dziećmi. Nie podważaj też słów rodziców malucha – to oni mają decydujące zdanie w sprawie wychowania czy opieki.

  1. Nie krytykuj

Idziesz w odwiedziny do wnuka a tam bałagan? Albo dziecko ma brudne ubranko? Pamiętaj, że rodzicielstwo – szczególnie na początku – jest bardzo trudne i ciężko się zorganizować. Nie wymagaj, by młodzi rodzice witali cię świeżo upieczonym ciastem lub obiadem. Nie oczekuj, że elegancko się ubiorą i będą energiczni i uśmiechnięci. Zamiast krytykować brak organizacji czy nieporządek, pomóż im. Poprasuj ubranka dziecka, przynieś ze sobą obiad, zajmij się dzieckiem, by rodzice mogli odpocząć. Zrobisz w ten sposób wiele dobrego.

  1. Prezenty to nie pieniądze

Nie zasypuj swojego wnuka zabawkami. O wiele wartościowszymi prezentami są te zrobione samodzielnie. Sweterek dziergany na drutach, sensoryczna grzechotka zrobiona z guzików, uszyte na palce pacynki czy przytulanka zrobiona na szydełku – to największe dowody twojej miłości do wnuka lub wnuczki.

  1. Nie narzucaj się

Jesteś babcią lub dziadkiem, ale to nie oznacza, że masz spędzać z wnukiem każdą wolną chwilę. Twoje dziecko też ma swoje życie, nie możesz go dezorganizować. Wizyty babci u wnuka są super, ale nie wtedy, gdy są codziennie i trwają po kilka godzin. Jeśli nie uzgodniłaś ze swoim dzieckiem codziennej opieki nad wnuczkiem lub wnuczką, nie narzucaj się swoimi częstymi wizytami. Nie wpadaj też bez zapowiedzi.

  1. Gromadź i przechowuj wspomnienia

Być może rodzice nie mają czasu, by kolekcjonować pamiątki dziecka. Zrób to za nich. To super sprawa np. zapisywać zabawne lub ważne chwile twojego wnuka w pamiętniku, robić dużo zdjęć do albumu, nagrywać filmiki dla rodziny, zachowywać istotne rzeczy z przeszłości np. opaskę ze szpitala, pierwszą łyżeczkę czy małe buciki, z których dziecko wyrosło. Takie pamiątki są niezwykle rozczulające i potrafią przywrócić najpiękniejsze wspomnienia. Po latach to będzie prawdziwy skarb.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również