-Reklama-

Złe sny u dziecka – jak mu pomóc?

Kilkuletnie maluchy bardzo często cierpią z powodu koszmarów sennych. Statystyki wskazują, że nawet co czwarte dziecko, co najmniej raz w tygodniu przeżywa lęk związany ze złym snem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne - od nadmiaru emocji, poprzez przykre doświadczenie w ciągu dnia (w domu, w przedszkolu, w sklepie itp.), po zbyt duże zmęczenie. Szczęśliwie, istnieją metody, dzięki którym można pomóc maluchowi spać spokojnie.

-Reklama-

Lektura przed snem

Jedną z najlepszych metod, która pozwoli odgonić złe sny, jest czytanie. To nie tylko doskonała metoda na poszerzenie słownika malucha, ale również jego wyciszenie i ukojenie nerwów. Jednak uwaga – jeśli dziecko cierpi na senne koszmary, wybór baśni, które mogłyby rozbudzić jego lęki nie jest wskazany. Lepiej zdecydować się na przykład na książeczki terapeutyczne lub opowieści, których bohaterowie nie spotykają się z trudnymi sytuacjami.

Dobre warunki do snu

Aby dziecko mogło szybko i bezpieczne zasnąć, a później spać bez koszmarów, niezbędne są dobre ku temu warunki. Warto zadbać o zasłonięcie okna, ewentualnie zapewniając maluchowi łagodne oświetlenie w postaci lampki nocnej. Dodatkowo, jego łóżeczko powinno być wyposażone w miękką, miłą w dotyku pościel, która ułatwi zasypianie. Dobrym pomysłem może być również zakup poszewek z ulubionymi bajkowymi bohaterami czy zwierzątkami, w pastelowych, nierzucających się w oczy odcieniach.

Dialog ma znaczenie

Złe sny bardzo często mają swoje podłoże. Jeśli uda nam się je zdiagnozować i określić, że wynikają np. z wykluczenia w gronie rówieśników, warto rozmawiać z dzieckiem o jego problemach. Unikanie tematu czy wręcz deprecjonowanie dziecięcych problemów nie sprawią, że kłopoty ze snem zmaleją, a wręcz przeciwnie.

Warto zatem okazywać dziecku wsparcie, wysłuchiwać go i tłumaczyć niezrozumiałe dla niego sytuacje. Jeśli maluch nie chce mówić o tym, co go wystraszyło – należy zapewnić je, że w razie potrzeby może zawsze przyjść porozmawiać. We własnym zakresie można przeanalizować oglądane przez dziecko bajki czy – w przypadku starszych dzieci – zapoznać się z historią przeglądarki. Być może to właśnie coś, co dziecko znalazło w sieci, stało się podłożem dla jego złych snów?

Przestudiowanie aktywności dziecka w ciągu dnia

Jak wspominaliśmy zdarza się, że dziecko ma koszmary ze względu na nadmiar aktywności fizycznej. Choć mogłoby się wydawać, że im więcej energii dziecko może „zużyć” w ciągu dnia, tym lepiej – nie do końca tak jest. Jeśli zauważymy, że dziecko śpi zdecydowanie gorzej w dni, kiedy było bardzo aktywne – warto zapewnić maluchowi więcej okazji do wyciszenia i odpoczynku.

Kolacja – nie bezpośrednio przed snem

Zjedzenie kolacji bezpośrednio przed zaśnięciem również może powodować, że sny są zdecydowanie żywsze i bardziej barwne. Ma to związek ze wzrostem poziomu węglowodanów w organizmie. Aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy – warto zaproponować dziecku kolację co najmniej na godzinę przed snem.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Kliniki GedeonMedica oferującej leczenie zaburzeń psychicznych, zaburzeń odżywiania i chorób psychosomatycznych.  www.gedeonmedica.pl
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również