-Reklama-
-Reklama-

Zielone wody płodowe – co mogą oznaczać?

Płyn owodniowy (inaczej wody płodowe) to przeźroczysty, żółty płyn otaczający dziecko w macicy. Jest on niezwykle ważny dla rozwoju i ochrony twojego dziecka. Dlatego ważne, by był jak najlepszej jakości.

-Reklama-

Płyn owodniowy (inaczej wody płodowe) to przeźroczysty, żółty płyn otaczający dziecko w macicy. Jest on niezwykle ważny dla rozwoju i ochrony twojego dziecka. Dlatego ważne, by był jak najlepszej jakości.

W czasie ciąży macica jest wypełniona płynem owodniowym (wodami płodowymi). Płyn owodniowy pełni wiele ważnych funkcji i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jeśli jednak ilość płynu owodniowego w macicy jest za mała lub za duża, mogą wystąpić pewne powikłania.

Podstawowe funkcje płynu owodniowego to:

 • Ochrona płodu: Płyn owodniowy amortyzuje dziecko przed naciskiem zewnętrznym, działając jak amortyzator
 • Utrzymuje stałą temperaturę wokół dziecka: Płyn owodniowy izoluje dziecko, utrzymując je w cieple i utrzymując stałą temperaturę
 • Kontrola zakażeń: Płyn owodniowy zawiera ważne przeciwciała
 • Pomaga w rozwoju płuc dziecka, ponieważ dziecko oddycha płynem
 • Pomaga w rozwoju układu pokarmowego dziecka, ponieważ dziecko połyka płyn
 • Pomaga w rozwoju mięśni i kości dziecka, ponieważ może ono poruszać się w płynie
 • Chroni pępowinę (sznur, który transportuje pokarm i tlen z łożyska do dziecka) przed ściśnięciem
 • Zapobiega zrastaniu kończyn: Płyn owodniowy zapobiega zrastaniu różnych części ciała, takich jak palce u rąk i nóg, co może wystąpić, jeśli poziom płynu owodniowego jest zbyt niski

Co to jest worek owodniowy?

Worek owodniowy znajduje się wewnątrz macicy i utrzymuje rozwijające się dziecko. Jest on utworzony z dwóch błon, owodni i kosmówki i jest wypełniony płynem owodniowym

Worek ten tworzy się około 12 dni po zajściu w ciążę. We wczesnych tygodniach ciąży, płyn owodniowy to głównie woda pochodząca z organizmu matki. Po około 20 tygodniach ciąży, większość płynów stanowi mocz dziecka. 

Płyn owodniowy zawiera również składniki odżywcze, hormony (substancje chemiczne wytwarzane przez organizm) i przeciwciała (komórki organizmu zwalczające infekcje).

Ile powinno być płynu owodniowego?

Ilość płynu owodniowego wzrasta do około 36. tygodnia ciąży. W tym czasie może ona osiągnąć nawet około 1,5 litra. Następnie ilość płynu owodniowego zwykle zaczyna się zmniejszać. Czasami kobieta może mieć za mało lub za dużo płynu owodniowego. Zbyt mało płynów owodniowych znane jest jako małowodzie. Za dużo płynu to  wielowodzie. Każdy z tych stanów może powodować problemy dla kobiety w ciąży i jej dziecka. Jednak nawet pomimo obecności tych warunków zdrowotnych, większość dzieci zazwyczaj rodzi się zdrowa.

Czy kolor płynu owodniowego coś znaczy?

Tak. Normalny płyn owodniowy jest przezroczysty lub zabarwiony na żółto. Zielone wody płodowe (lub lekko brązowe) zwykle oznaczają, że dziecko oddało smółkę w macicy. Zwykle dziecko robi to dopiero po urodzeniu.

Jeśli dziecko oddaje smółkę w macicy, może ona dostać się do jego płuc właśnie poprzez płyn owodniowy. Może to powodować poważne problemy z oddychaniem, zwane zespołem aspiracji smółki, szczególnie jeśli płyn jest bardzo gęsty.

Niektóre dzieci ze smółką w płynie owodniowym mogą wymagać natychmiastowego leczenia po urodzeniu, aby zapobiec późniejszym problemom z oddychaniem. Dzieci, które wydają się być zdrowe od urodzenia, mogą nie wymagać leczenia, nawet jeśli płyn owodniowy zawiera smółkę.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania zielonych wód płodowych?

Powodów może być co najmniej kilka. Oto najczęstsze z nich:

 • niedotlenienie płodu
 • infekcje
 • stres wewnątrzmaciczny
 • zespół aspiracji smółki (zespół zaburzeń oddychania związany z przedostaniem się do dróg oddechowych dziecka smółki). 

Co to właściwie jest smółka? 

Smółka to nic innego, jak pierwszy stolec wydalany przez noworodka tuż po urodzeniu. Składa się on z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonego nabłonka śluzówki przewodu pokarmowego oraz enzymów trawiennych. 

Kiedy powinno dojść do uwolnienia pierwszej smółki u dziecka? 

Pierwsze wypróżnienie dziecka powinno nastąpić tuż po porodzie. W przypadku porodu przebiegającego prawidłowo, powinno ono mieć miejsce w 1-3 dobie życia. Jak podają statystyki, większość noworodków oddaje smółkę w pierwszych 24 godzinach życia. Jeżeli oddanie smółki nastąpi jeszcze podczas ciąży, dochodzi do stanu zwanego zespołem aspiracji smółki (zielone wody płodowe).

Czy to prawda, że smółkę często obserwuje się u kobiet, które „przenosiły” ciążę?

Tak. Smółkę często można zaobserwować w wodach płodowych po 42. tygodniu ciąży, czyli w ok. 30% przypadków. Zielone wody płodowe występują także często u dzieci kobiet, które przechodziły ostrą infekcję w ostatnim miesiącu ciąży.

Czym może grozić taki poród? Czy należy zachować przy nim szczególną ostrożność?

Tak, należy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do urazu lub niedotlenienia okołoporodowego, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie życia noworodka.

AUTOR: ANNA BORKOWSKA
FOTO: PEXELS.COM

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!