-Reklama-

Zdrowy sen dziecka – ważna sprawa dla mamy. 5 sposobów na spokojny sen dziecka

Starasz się przestrzegać codziennych rytuałów – kąpiel, karmienie o stałej porze, kołysanki... Wydaje ci się, że robisz wszystko, by zapewnić swojemu dziecku zdrowy sen, a tymczasem ono... nie chce wcale spać albo przychodzi mu to z wielkim trudem. Jaka może być tego przyczyna?

-Reklama-

Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Z części z nich możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. Może być to np. kwestia niewywietrzenia pokoju… Każdy z nas lepiej się czuje, kiedy może złapać odrobinę świeżego oddechu. Na pewno wskazane jest to przed snem. Zobacz, czy faktycznie robisz wszystko, by zapewnić swojemu dziecku prawidłowy sen:

 1. Położenie łóżeczka
  Wybór miejsca na łóżeczko jest niezwykle istotny. Choć nie zawsze mamy tyle miejsca, by móc swobodnie je ustawić. Warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe sprawy: nie może ono stać np. w przeciągu czy w tzw. ciągu komunikacyjnym, gdzie każdy z domowników się kręci, przechodzi… Wybierzmy miejsce zaciszne, gdzieś w kąciku czy na uboczu mieszkania
 2. Otoczenie
  Jest niezwykle istotne – sprawdźmy dokładnie co dziecko widzi kładąc się do łóżeczka – rzeczy, które dla nas wydają się być normalne, dla malca mogą stanowić źródło lęków czy niepokoju – np. jakaś grafika na ścianie, która po zmroku wygląda co najmniej dziwnie albo lampka o dziwnym kształcie…
 3. Materac
  Jest najistotniejszy, jeśli chodzi o komfort snu dziecka. To od niego powinniśmy szukać źródeł problemu ze snem naszego dziecka – być może jest niewygodny, toksyczny lub nawet uczulający dziecko? Jeśli chcesz mieć pewność, że zapewniać dziecku naprawdę komfortowy, sprzyjający rozwojowi sen, wybierz dobry materac do spania o potwierdzonej jakości.
 4. Oświetlenie
  Równie istotny element zdrowego snu dziecka. Jeśli twój malec boi się ciemności – wybierz specjalne lampki nocne dla dzieci, które dają delikatną poświatę. Pamiętaj jednak, żeby umieścić je poniżej poziomu, na którym śpi dziecko – tak, aby nie widziało samego źródła światła. Może to utrudnić mu zasypianie.
 5. Odgłosy
  Każdy dom i każde otoczenie ma swoje odgłosy. Może być to dźwięk wody lecącej z kranu u sąsiadów, czy głośny telewizor za ścianą. Z czasem przyzwyczajamy się do tych dźwięków i sami nie zwracamy już na nie uwagi. Dzieciom mogą one jednak zakłócać komfort wypoczynku.
foto: pexels.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również