Nie można nie zgodzić się z faktem, iż racjonalne żywienie dzieci w wieku przedszkolnym ma ogromne znaczenie w procesie ich rozwoju. Okres ten obejmuje dzieci w wieku od 4 do 7 lat i stanowi czas wszechstronnego rozwoju wielu umiejętności. W tym okresie, dziecko intensywnie się rozwija i rośnie. Następuje w nim proces kształtowania logicznego i abstrakcyjnego myślenia, pierwsze liczenie, poszerzanie słownictwa, a także usprawnianie koordynacji mięśniowo-ruchowej. Dodatkowo, maluch w tym wieku jest nad wyraz aktywny fizycznie i ruchowo, co niewątpliwie zwiększa jego wydatek energetyczny. Z powyższych powodów jasnym staje się fakt, iż kluczowym celem w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym jest dostarczenie niezbędnej ilości energii, a także witamin i składników min mineralnych w ilościach i proporcjach zapewniających optymalny wzrost i dalszy rozwój młodego organizmu.
Jaka dieta będzie odpowiednia?
Plan żywieniowy dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien obfitować w takie produkty, które zapewnią mu odpowiednie zrealizowanie norm na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, czyli węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze (szczególnie roślinne), odpowiednia dawkę błonnika pokarmowego, z uwzględnieniem dwóch jego frakcji, a także cały pakiet witamin i składników mineralnych niezbędnych do odpowiedniego rozwoju dziecka. Wszystkie wymienione składniki powinny być skomponowane w pełnowartościowe posiłki. Przez określenie „pełnowartościowy” należy tu uważać danie, które zawiera wszystkie wymienione wyżej i kluczowe makro- i mikroskładniki. Nie mniej ważna jest także regularność ich spożywania. Najlepiej, gdy dziecko będzie zjadać mniejsze porcje, ale częściej, w równych odstępach czasu.
Plan żywieniowy przedszkolaka powinien obfitować w 4-5 posiłków (trzy podstawowe dwie dodatkowe posiłki/przekąski). Warto zaznaczyć, że placówka przedszkolna powinna zapewniać dzieciom 3 posiłki, tak więc w domu dziecko powinno jadać zazwyczaj pierwsze śniadania i kolacje. W diecie małego dziecka powinny występować tylko naturalne produkty, całkowicie pozbawione konserwantów i sztucznych barwników. Substancje te wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie dziecka, ale także wykazano, iż mogą utrudniać koncentracje malucha i jego nadaktywność ruchową. Rodzice powinni więc stawiać na żywność zdrową, naturalną, świeżą i wysokiej jakości. Dodatkowo bardzo ważne jest jej zróżnicowanie, gdyż aby zapewnić odpowiednie zbilansowanie diety, powinno się spożywać wszystkie produkty z każdej grupy. W związku z tym jadłospis dziecka powinien obejmować produkty takie jak: naturalne półtłuste mleko i przetwory mleczne, chude, wysokogatunkowe mięso (głównie drób) i wędliny drobiowe, warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych, a także odpowiednią dawkę zdrowych, nierafinowanych tłuszczów roślinnych (spożywanych głównie na surowo).
Produkty, które należy wyeliminować
Każdy zdrowy przedszkolak powinien wystrzegać się słodkich batonów, czekolad i czekoladek (szczególnie tych nadziewanych), cukru do słodzenia, słonych przekąsek, jogurtów owocowych, nektarów i soków w nadmiarze, a także wszelkiej żywności typu fast-food i tzw. „ready to eat”. Eliminując te produktów z jadłospisu dziecka należycie zadbamy o jego prawidłowy rozwój i zdrowie, także zębów.
Aby skomponować odpowiednią dietę dla przedszkolaka warto zaufać wiedzy i doświadczeniu dietetyków. W związku w tym powstał innowacyjny dietetyk online DietMap, który zajmuje się komponowaniem szerokiej gamy planów żywieniowych przy współpracy z dietetykami klinicznymi. Dietmap posiada w swojej ofercie jadłospisy oparte o zasady diet tj.: zbilansowana, tania, wygodna, wegetariańska, cukrzycowa, a nawet bezglutenowa. Tak szeroki wybór stwarza możliwość jak najlepszego dopasowania określonego planu żywieniowego do użytkownika. Dodatkowo rodzic ma możliwość holistycznego zarządzania jadłospisem dziecka, poprzez wymianę posiłku na inny z setek, znajdujących się w bazie programu Dietmap, a także poprzez opcję wygenerowania tygodniowej listy zakupów obfitującej w produkty niezbędne do kontunuowania diety. Dzięki wszystkim tym udogodnieniom żywienie dziecka stanie się bardzo wygodne, szybkie, łatwe, a co najważniejsze zapewni mu całkowitą możliwość rozwoju i wzrostu.