-Reklama-
-Reklama-

Zawsze będzie moją pierwszą…

Każda mama kocha wszystkie swoje dzieci równie mocno. Ja też. Ale muszę też przyznać, że istnieje pewna różnica. Bo to właśnie pierwsze dziecko wprowadziło mnie w stan macierzyństwa i dlatego trudno jest pozbyć się tego uczucia pewnej przewagi nad tym młodszym...

-Reklama-

Moja starsza córka właśnie odbywa swoją pierwszą rozłąkę. Ze mną. Jest już na tyle duża, że pozwoliliśmy jej wyjechać na zimowisko. W domu została z nami jej młodsza siostra, mimo tego – tęsknota i smutek są wielkie. Nie potrafię dostatecznie cieszyć się drugą córką, wiedząc, że ta pierwsza – jest daleko ode mnie. Na pewno dobrze zaopiekowana i spędzająca ciekawie czas, ale mnie tam z nią nie ma. Więc cierpię i zadaję sobie pytanie – czy tak samo czułabym się, gdyby na wyjazd bez rodziców pojechało moje młodsze dziecko? Odpowiedź mnie trochę przeraża i przychodzi z wielkim trudem. Nie.

Jest jakaś silna więź, gruba nić, która łączy z pierwszym dzieckiem. Wspomnienie narodzin, choć takie dawne – wyryło się mocniej w pamięci i sercu. Świetnie pamiętam całą ciążę a potem tę niezwykłą inicjację macierzyństwa. Te emocje są żywe we mnie do dzisiaj. Przy kolejnym dziecku wszystko było całkiem inne. Choć łez wzruszenia i uczucia przepełniającej serca miłości nie brakowało. Mimo to, było inaczej. Ciąża trwała jak jeden dzień, poród pamiętam dość mgliście. Trudno mi odtworzyć pierwsze dni po porodzie. Umknęły mi pierwsze uśmiechy i gaworzenia, za żadne skarby świata nie mogę sobie przypomnieć, kiedy drugiej córce wyszedł pierwszy ząbek. Ciągle mam poczucie, że najgłębiej swoje macierzyństwo przeżywałam przez jego pierwsze dwa lata, gdy mogłam skupić się na jednym dziecku. Przyjście na świat drugiego nie pozwoliło mi już tak analitycznie i tak drobiazgowo cieszyć się każdą chwilą. Było pięknie, choć inaczej. Czułam się doświadczoną matką, więc wszystko robiłam szybciej – bez dłuższego zastanawiania się. I chyba właśnie dlatego zaczęłam gubić te okruszki macierzyństwa, pielęgnować szczegółowe wspomnienia – skupiając się na dużych i istotnych momentach.

Kocham moje córki równie mocno. Traktuję tak samo i daję im tyle samo siebie. Za obie oddałabym życie. Gdzieś jednak w podświadomości czuję tę subtelną różnicę. To bowiem pierwsza córka nauczyła mnie tej bezwarunkowej miłości i taką miłość jako pierwsza mi dała .To ona odkryła moją lepszą stronę duszy, dała motywację do życia i działania, napełniła mnie prawdziwym szczęściem, otworzyła serce i dała poczucie spełnienia w roli, w której się znalazłam. Wyrobiła we mnie cechę cierpliwości, jako pierwsza zwróciła moją uwagę na piękno świata zaklęte w drobiazgach. Nauczyła cieszyć się małymi rzeczami i pokazała, co w życiu ważne. Wrzuciła mi na plecy ciężar odpowiedzialności, z którym musiałam nauczyć się żyć.

To ona jako pierwsza powiedziała do mnie „mama”. To dla niej po raz pierwszy poświęciłam sen i pracę. To jej jako pierwszej śpiewałam kołysanki i nosiłam godzinami, tuląc w nieszczęsnych kolkach. To jej rysunek zawisł jako pierwsze dzieło sztuki na lodówce, to dla niej ugotowałam pierwszą w życiu kaszkę. Przy niej wszystko było pierwsze. Dlatego tak ważne i tak mocno pamiętane. Nić, która się z każdym takim „pierwszym” wydarzeniem umacniała, dziś jest bardzo mocna i trudno ją poluzować.

Moja starsza córka. Ona już zawsze będzie moją pierwszą. I dlatego to wszystko dziś dla mnie takie trudne. Bo pierwsze. Ten pierwszy jej wyjazd i jej pierwsze samodzielne kroki, to moje pierwsze doświadczenie dłuższej rozłąki. Z niecierpliwością czekam aż wróci. Moment powrotu też będzie na pewno wyjątkowy i niezapomniany. Bo pierwszy.

 

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?