Kariera zawodowa czy rodzicielstwo?
Powszechnie wiadomo, że rodzicielstwo wymaga poświęceń, jednak karierę zawodową przerywają z reguły kobiety, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, a w wielu przypadkach również z wychowawczego. Ojcowie, mimo iż obecnie zdecydowanie bardziej angażują się w wychowanie swoich pociech niż jeszcze kilkanaście lat temu, odpowiadają z reguły za finansowe utrzymanie rodziny. Trudno zatem mówić o poświęceniu się mężczyzny dla rodziny, ponieważ praca zawodowa sprawia, iż ojciec przez większą część dnia jest nieobecny w domu, realizując się zawodowo i pnąc po kolejnych szczeblach kariery. Oczywiście nie oznacza to, że tatusiowie nie kochają swoich dzieci, jednak z reguły nie rezygnują dla nich z życia zawodowego, co w wielu przypadkach jest jak najbardziej logiczne. Ktoś w końcu musi zadbać o byt materialny rodziny, co z reguły spada na barki mężczyzny. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że praca zawodowa nie powinna być wymówką, a pracujący tata powinien poświęcać swoim dzieciom możliwie jak najwięcej czasu, co jest istotne z punktu ich właściwego rozwoju emocjonalnego i nie tylko. Obecność taty w wychowaniu dziecka jest bowiem nieoceniona.
Kim z zawodu jest tata?
Pytając większość dzieci o to, kim z zawodu jest ich tata, można usłyszeć całe spektrum różnych profesji, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych zdarza się, że to ojciec jest przede wszystkim rodzicem na pełen etat. Bywa bowiem, że problemy zdrowotne dziecka są na tyle duże, iż to właśnie tata rezygnuje z pracy zawodowej, skupiając się na rehabilitacji i całodobowej opiece nad własną pociechą, a mama koncentruje wysiłki na pracy zawodowej i zapewnieniu środków na utrzymanie familii. Taka sytuacja ma miejsce w rodzinie 11 – letniego Oliwierka z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, o których można przeczytać na stronie www.jedenprocencik.pl. Dla tych rodziców jest to oczywiście naturalne, jednak duża część społeczeństwa nie jest w stanie wyobrazić sobie takiej sytuacji. Potwierdzeniem tego faktu są „męskie rozmowy”, których tematem są głównie samochody, sport, polityka, czy kariera, a sytuacja, w której tata rezygnuje z tego wszystkiego dla własnego dziecka wydaje się na tyle abstrakcyjna, że zostaje z reguły przemilczana. Czy powinno tak być? Oczywiście, że nie, ponieważ ojciec, – zostający rodzicem na pełen etat rezygnujący z własnej kariery dla dziecka to osoba, którą należy zrozumieć i wspierać.
Podsumowując należy stwierdzić, że mężczyzna, który decyduje się zostać z zawodu rodzicem zasługuje na szacunek społeczeństwa, empatię oraz pomoc, ponieważ życie nie kręci się wyłącznie wokół pieniędzy, samochodów, rozrywek, – czy kariery zawodowej.