-Reklama-

Zasiłek macierzyński. Korzystne zmiany od 1 sierpnia 2022 roku! Nie przegap!

Od 1 sierpnia br. na skutek wdrożenia dyrektywy unijnej, dojdzie do zmian w polskim Kodeksie Pracy. To, co powinno zainteresować przyszłych rodziców to korzystne zmiany w wypłatach zasiłków macierzyńskich.

-Reklama-

Zasiłek macierzyński – co to takiego?

To świadczenie pieniężne przysługujące osobom, które w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w trakcie urlopu wychowawczego urodziły bądź przyjęły na wychowanie dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje bez względu na okres, na jaki kobieta została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Oznacza to, że do zasiłku mają prawo osoby zatrudnione.

Świadczenie pieniężne przysługuje nie tylko za okres trwania urlopu macierzyńskiego, ale też za czas urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że zasiłek jest wypłacany przez czas 52 tygodni (jeśli mówimy tu o narodzinach jednego dziecka) – 20 tygodni urlopu macierzyńskiego + 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

O tym, jak ubiegać się o zasiłek, pisaliśmy TUTAJ

Wysokość zasiłku macierzyńskiego – jak było do tej pory?

Wysokość świadczenia zależy od dotychczasowych zarobków osoby je pobierającej. Do tej pory było to 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, jeśli zadeklarowano pobieranie zasiłku od razu, przez cały rok lub 100% średniego wynagrodzenia za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) + 60% średniego wynagrodzenia za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie).

Wysokość zasiłku macierzyńskiego – jak się zmieni po 1. sierpnia 2022 roku?

Zmiany wymuszone tzw. dyrektywą rodzicielską, dotyczą przede wszystkim wysokości zasiłku macierzyńskiego. Od 1 sierpnia, kobieta która w ciągu 21 dni od porodu zawnioskuje o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na cały rok, jej zasiłek wyniesie 81,5% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli jednak zdecyduje, że chce otrzymać zasiłek w wysokości 100% jej średniego wynagrodzenia przez cały okres urlopu macierzyńskiego, po upływie tego czasu (20 tygodni) będzie jej przysługiwać zasiłek na czas urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie) w wysokości jej 70% średniego wynagrodzenia.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również