-Reklama-

Zapalenie krtani u dziecka – objawy, przyczyny, przebieg, sposoby leczenia

Zapalenie krtani to choroba znacznie częściej pojawiająca się wśród dzieci niż osób dorosłych (wpływa na to kilka czynników, m.in. różnice w budowie anatomicznej oraz nie do końca rozwinięty układ odpornościowy u najmłodszych). W wielu przypadkach infekcja ma łagodny przebieg, nieraz mija wręcz niezauważona, jednak może przybrać też ostrą formę bakteryjną i wiązać się z dużym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

-Reklama-

Krtań – co warto wiedzieć?

Krtań jest niewielkim narządem znajdującym się w środkowej części szyi. Odpowiada za dwie bardzo istotne funkcje – fonację, czyli wytwarzanie dźwięków, oraz oddychanie. Najważniejszą rolę odgrywają w tym fałdy głosowe (umiejscowione w środku krtani), które wspólnie z położoną pomiędzy nimi szparą tworzą tzw. głośnię. 

Gdy chcemy wydać z siebie dźwięk, fałdy głosowe zbliżają się do siebie. Jeśli zaś oddychamy, odchylają się i tym samym zostawiają wolną przestrzeń potrzebną do prawidłowego przepływu powietrza przez szparę. Łatwo zatem wnioskować, że jeśli w tym obszarze dochodzi do jakichkolwiek zaburzeń, obie te czynności mogą być poważnie zagrożone. Stoi za tym przede wszystkim obrzęk pojawiający się m.in. właśnie w związku z zapaleniem krtani. 

Ostre formy zapalenia krtani

  • Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – inaczej nazywamy je zapaleniem podgłośni lub krupem wirusowym [ang. croup – podgłośniowe zapalenie krtani], co wskazuje na etiologię danej infekcji. Stoją za nią zwykle wirusy grypy, paragrypy lub adenowirusy, co oznacza, że podstawą leczenia jest w tym przypadku terapia objawowa. 
  • Ostre nagłośniowe zapalenie krtani – inaczej zapalenie nagłośni. To forma znacznie rzadsza, ale jednocześnie dużo poważniejsza w przebiegu. Wywołują ją bakterie, a stan zapalny obejmuje zazwyczaj nie tylko samą nagłośnię, lecz także okoliczne obszary. To choroba szczególnie niebezpieczna dla dzieci, bo bardzo szybko może dojść do niedrożności dróg oddechowych (poważne zaburzenia oddechowe mogą wymagać hospitalizacji, łącznie z koniecznością wprowadzenia intubacji). 

Co ważne, obie formy ostrego zapalenia krtani mogą rozwinąć się bardzo szybko, przy czym szczególnie widoczne jest to w zakażeniu bakteryjnym. Objawy są w tym przypadku znacznie intensywniejsze, wyższa jest m.in. gorączka, która w infekcji wirusowej nie musi być wcale obecna. 

Objawy zapalenia krtani u dziecka

Jak to zostało wyżej zasygnalizowane, mogą pojawiać się różnice w objawach infekcji wirusowych oraz bakteryjnych krtani. Biorąc pod uwagę częściej pojawiającą się formę choroby, która jednocześnie jest na szczęście tą lżejszą, warto zwrócić uwagę na:

  • stridor, czyli świszczący oddech;
  • ,,szczekający” kaszel –  kaszel suchy, który przypomina szczekanie psa. Nie pojawia się w przypadku nagłośniowego zapalenia krtani;
  • chrypka;
  • trudności w oddychaniu;
  • nieżyt gardła i nosa – pojawiają się zwykle jako pierwsze, często kilka dni przed pozostałymi symptomami.

Jeśli obserwujesz u swojego dziecka powyższe objawy, zwłaszcza gdy szybko się nasilają, a maluch ma problemy z łapaniem oddechu, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Diagnoza zapalenia krtani u dziecka nie jest zwykle trudna, bo symptomy są na tyle charakterystyczne, że trudno pomylić je z inną chorobą. Co więcej, warto do końca i pod fachowym okiem leczyć opisywaną tu infekcję, ponieważ w przeciwnym razie może przemienić się w formę przewlekłą.

Jak leczyć zapalenie krtani u dziecka?

Jeżeli mierzymy się z zakażeniem, za które odpowiadają wirusy, podstawą jest leczenie objawowe. Podaje się leki przeciwzapalne, zawierające np. paracetamol (w przypadku dzieci odpowiednią dawkę powinien ustalić specjalista) oraz środki łagodzące konkretne symptomy. W przebiegu zapalenia krtani szczególnie uciążliwy może być ból, zaczerwienienie, obrzęk, suchość gardła. Warto postawić wtedy na pastylki do ssania, aerozol czy różnego rodzaju płukanki (jeśli dziecko potrafi już z takich korzystać). 

Pomocne mogą być także domowe sposoby walki z infekcją, np. soda oczyszczona. Przygotowane z niej inhalacje lub płukanka działają przeciwzapalnie, odkażająco i co w tym przypadku najważniejsze, zmniejszą obrzęk. Objawy mogą złagodzić też zioła, m.in. rumianek, który również działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie oraz zmniejsza ból. Pamiętaj przy tym o odpowiednim nawilżeniu powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko (45-65 proc. to optymalny poziom), a także regularnym nawadnianiu malucha. 

Co ważne, nawet jeśli dziecko zmaga się z łagodną infekcją, lecz mimo wszystko duszności utrudniają mu oddychanie, lekarz może zlecić podanie glikokortykosteroidu czy adrenaliny. Jeśli zaś za dany przypadek zapalenia krtani u dziecka odpowiadają bakterie, konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Pamiętaj, każda tego typu interwencja musi odbywać się pod okiem lekarza – bezpieczeństwo przede wszystkim.

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również