Nauka chodzenia jest całym procesem, który poprzedza kilka wielkich osiągnięć maluszka, które sprawiają, że jest on gotowy, by postawić pierwszy krok. Można powiedzieć, że nauka chodzenia rozpoczyna się od momentu, kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie siedzieć. Patrzy wtedy na świat z nowej perspektywy, która zaczyna go bardzo ciekawić i motywować do przemieszczania się. To właśnie raczkowanie jest bardzo ważnym etapem rozwoju, który ma ogromny wpływ na dalszy, prawidłowy rozwój niemowlaka.
Raczkowanie jest potrzebne!
Rodzice cieszą się, gdy ich pociechy od razu z pozycji siedzącej, podnoszą się i eksplorują świat na dwóch nogach – pomijając etap raczkowania. Jednak specjaliści są zgodni co do tego, że jest on bardzo istotny w prawidłowym rozwoju dziecka. Jest to więc etap, do którego „przejścia” warto jest motywować dzieci.
Jak to robić? Kiedy dziecko jeszcze siedzi – można sprawić mu zabawki do raczkowania, które stworzone są specjalnie do tego, by zachęcać szkraby do „podążania” za nimi. Idealnym przykładem jest Edukacyjny Piesek „Raczkuj za mną” (HHH15) od Fisher-Price, który „chodzi”, zachęcając malucha do raczkowania w ślad za nim. Po naciśnięciu jednego z dwóch podświetlanych przycisków w kształcie kolorowych kostek, umieszczonych na obroży pieska, zabawka wykonuje kilka ruchów w tył, mówiąc „Ruszaj za mną”. To samo dzieje się, gdy dziecko pociągnie za skarpetę umieszczoną w pyszczku zabawki. To odsunięcie się zabawki na niewielką odległość od dziecka intryguje szkraba i motywuje, by próbować go sięgnąć. Piesek macha też ogonkiem i głową w rytm zachęcających do raczkowania haseł i piosenek. Zabawka oprócz wspierania rozwoju motorycznego, zawiera mnóstwo edukacyjnych treści, które można dopasować do aktualnego etapu rozwoju maluszka, dzięki zastosowanej w zabawce technologii Poziomy Nauki. Na poziomie pierwszym sympatyczny piesek nauczy dzieci liczb od 1 do 10 oraz kolorów i kształtów, które malec odnajdzie i może nacisnąć np. na obroży pieska, słysząc hasło „Zielona kostka”. Poziom drugi zachęci szkraba do nauki alfabetu i naciskania odpowiednich przycisków poprzez pytania pieska np. „Gdzie jest czerwona kostka”? Poziom trzeci to zabawa w naśladowanie, w akompaniamencie wesołych piosenek i dźwięków.
Dlaczego raczkowanie jest tak ważne dla dalszego, prawidłowego rozwoju naszego maluszka? Podczas raczkowania angażowane są obie półkule kontrolujące prawą i lewą stronę ciała malca, co umożliwia tworzenie się połączeń między półkulami w mózgu. Dzięki temu w przyszłości dziecku łatwiej się skoncentrować, a także osiąga lepsze efekty w nauce czytania i pisania! Podczas raczkowania rozwija się również koordynacja ruchowa, orientacja w przestrzeni i kształtuje się prawidłowa krzywizna i stabilizacja kręgosłupa.
Do chodzenia jeden krok
Gdy nasz maluch sprawnie już raczkuje – pozostaje tylko czekać, aż zacznie się podnosić na dwie nóżki i stawiać pierwsze kroki. Pamiętajmy, aby nie przyśpieszać pierwszych prób wstawania – i tym bardziej nie prowadzać dziecka za rączki, jeśli samo nie potrafi utrzymać pozycji pionowej.
Możemy jednak pomóc mu w pierwszych próbach pewnego stanięcia na własnych nogach. Warto, by dziecko otoczone było przedmiotami, które zapewnią mu stabilność i bezpieczeństwo podczas prób robienia pierwszych kroków. Jeśli dziecko np. będzie próbowało swoich sił przy niestabilnym stołku – może się to skończyć upadkiem, który ostudzi chęć nauki chodzenia na pewien czas. Pomocny zaś będzie chodzik. Ale jaki chodzik dla dziecka wybrać? Tylko taki, który nie będzie sztucznie wymuszał pozycji pionowej malucha i będzie poruszał się w tempie dziecka.
Pchacz Małego Kierowcy 2w1 (HJP44) marki Fisher-Price jest idealnym kompanem pierwszych prób chodzenia maluszka. To zabawka edukacyjna, która „rośnie” razem z dzieckiem: od zabawy na siedząco, przez podnoszenie się, aż po stawianie pierwszych kroków. Dzięki wygodnemu, niebieskiemu uchwytowi maluch może pewnie podnosić się i stawać z obu stron pchacza. Pierwsze kroki nie są wymuszone, dzięki specjalnym kołom Steady Speed™, które spowalniają tempo, sprawiając, że zabawka nie odjedzie od dziecka za szybko – a ono przez to nie upadnie, zapewniając bezpieczeństwo początkującym spacerowiczom. Z obu stron pchacza dziecko znajdzie ciekawe do zabawy elementy, które zachęcają je to zabawy, w naciskanie, przesuwanie elementów na desce rozdzielczej ich wyjątkowego auta. Żółtą dźwignię skrzyni biegów można przesuwać w przód i w tył. Niebieskim przyciskiem można włączyć lub wyłączyć „silnik” pchacza. A sorter na klocki uczy dzieci dopasowywania kształtów do odpowiednich otworów – rozwijając sprawność paluszków i rączek dziecka.
Dzięki takiemu treningowi szkrab uczy się chwytać, ściskać, ugniatać, a w dalszej perspektywie precyzyjnie manipulować przedmiotami np. trzymać sztućce, myć zęby czy rysować. Zielona kierownica z aktywizującym klaksonem to źródło edukacyjnych piosenek i wypowiedzi na 3 Poziomach Nauki – Odkrywanie, Zachęcanie, Naśladowanie – z których każdy ma inne treści, które rodzic może dopasować do aktualnego etapu rozwoju maluszka. Pchacz Małego kierowcy uczy literek, przeciwieństw i liczenia, za każdym razem gdy mali kierowcy naciskają klakson. A wszystko to w rytmie ponad 50-ciu wesołych piosenek, wierszyków i wypowiedzi, które motywują dzieci to ruszenia w świat pewnym krokiem.
Inną zabawką, która doskonale wspiera naukę chodzenia, jest Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1(HCK41), ponieważ również jest mobilny! Porusza się w przód i tył – zachęcając dziecko najpierw do zabawy na czworaka – a w późniejszym etapie na stojąco. Można używać go na 4 różne sposoby, gdyż składa się z trzech mniejszych robotów, które można rozkładać i łączyć. Antena do naciskania, uszko do przekręcania, klapka do odwracania i kołysząca się podstawa do trącania z kolorowymi kuleczkami w środku, to aktywności, które zajmą dziecko na długi czas – trenując przy tym małą motorykę i zręczność rączek. Uczący Przyjaciel Robot 4w1, w zależności od ustawionego Poziomu Nauki, uczy dzieci m.in. nazw kolorów, kształtów – które poznają zmysłami wzroku, słuchu i dotyku! Zabawka wypowiada nazwę koloru czy kształtu, a następnie podświetla nim część zabawki. Kolorowe światełka i piosenki zachęcą malucha do tańca i ruchu – początkowo na czworakach, a na dalszym etapie rozwoju – na stojąco.
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało – i cieszy go każdy mały-wielki sukces swojej pociechy. Pamiętajmy jednak, że na wszystko jest czas, i każde dziecko rozwija się we własnym tempie, osiągając kolejne etapy rozwoju, gdy jest na to gotowe. Nie poganiajmy maluchów – a wspierajmy je w samodzielnym rozwoju, by mogło pewnym krokiem, we własnym tempie poznawać świat.
Zabawki Fisher-Price znajdziesz w sklepach stacjonarnych Smyk lub na www.smyk.com.
art. sponsorowany