-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Zadbaj o swoje zdrowie – zrób bezpłatną cytologię

Z powodu raka szyjki macicy rocznie umiera 1700 Polek. Profilaktyka ochrony zdrowia w zakresie raka szyjki macicy nie jest popularna pośród polskich pacjentek. Według rządowych danych tylko 17% Polek regularnie wykonuje badania cytologiczne. W celu przekonania Polek do regularnej diagnostyki ruszyła kampania społeczna Salus feminis, która umożliwia wykonanie bezpłatnej cytologii.

-Reklama-

Salus feminis – projekt dla zdrowia wszystkich Polek

Kampania Salus feminis to projekt dla zdrowia kobiet. W ramach akcji każda kobieta może wykonać bezpłatne badanie cytologiczne i pozyskać niezbędne informacje na temat najczęstszej przyczyny raka szyjki macicy, która wiąże się w około 90% przypadków z infekcją wirusami HPV. Wyspecjalizowana kadra medyczna wspomoże pacjentki chcące sprawdzić swój stan zdrowia. – Zachęcam wszystkie kobiety do skorzystania z projektu. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej Polek wykonało cytologię. Nawet jeśli kobieta nie była u lekarza od kilkunastu lat, proszę o to, aby lęk nie powstrzymywał jej przed przyjściem na bezpłatną cytologię. Apeluję również do mężczyzn, aby zachęcili swoje żony, córki, matki do przebadania się. Robiąc regularną cytologię nawet jej negatywny wynik umożliwia wyleczenie choroby, czyli stanu przedrakowego lub niskozaawansowanego raka szyjki macicy – komentuje lek. med. Marta Mączka, ginekolog i pomysłodawczyni kampanii Salus feminis.

Razem pokonamy raka szyjki macicy

Prowadząc swój projekt liczę na to, że kiedyś nastanie taki moment, w którym polski ginekolog będzie realnie zaskoczony, jeśli zobaczy u pacjentki zaawansowanego raka szyjki macicy – dodaje organizatorka. Bezpłatne, profilaktyczne badania cytologiczne w ramach Salus feminis są prowadzone w dwa pierwsze piątki każdego miesiąca w Warszawie, aż do sierpnia 2020 roku. Cytologia to jedno, bardzo proste badanie, które oferuje wiele korzyści. Uniemożliwia ona rozwój zaawansowanego raka szyjki macicy – problem wykrywany jest na początkowym etapie, w którym można zablokować rozwój choroby. Dodatkowo cytologia chroni pacjentkę przed radioterapią, chemioterapią i zaawansowanymi technikami operacyjnymi.

Czy do cytologii trzeba się przygotować?

Badanie nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Warto jednak pamiętać, że materiału do badania cytologicznego nie można pobrać ani podczas aktywnej infekcji pochwowej ani podczas miesiączki. Należy również odczekać około dwóch do trzech dni, jeśli stosowało się jakiekolwiek środki dopochwowe lub wykonywało irygacje. Poza tym należy zachować abstynencję seksualną przez 24 godziny przed pobraniem materiału.

Jak przebiega badanie?

Cytologia polega na pobraniu komórek nabłonka z powierzchni szyjki i z kanału szyjki macicy. Badanie wykonuje lekarz ginekolog lub położna. Odbywa się ono na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wkładany jest niewielki, plastikowy wziernik. Potem za pomocą specjalnej szczoteczki pobierany jest materiał z szyjki macicy. Badanie trwa zaledwie chwilę i jest bezbolesne, a cała wizyta w gabinecie powinna się zamknąć w 10 minutach. Następnie pobrane komórki trafiają do laboratorium. Na wyniki cytologii czeka się od kilku dni do dwóch – trzech tygodni – w zależności od ośrodka, który je wykonuje i ocenia.

Jak interpretować wyniki cytologii?

Materiał pobrany w trakcie badanie cytologicznego jest oceniany za pomocą klasyfikacji Bethesda. Wynik zawsze należy skonsultować z lekarzem. W wielu klinikach i przychodniach pacjentka zostaje poinformowana, jeśli wyszedł nieprawidłowy wynik.

Kiedy zacząć i jak często robić cytologię?

Każda kobieta, najdalej w ciągu trzech lat od rozpoczęcia aktywności seksualnej powinna wykonać pierwszy raz badanie cytologiczne, a następnie powtarzać je najrzadziej raz na trzy lata. Górna granica wieku, powyżej której kobieta jest zwolniona z potrzeby wykonywania cytologii, nie istnieje. W przypadku jeśli kobieta nie rozpoczęła współżycia seksualnego badanie cytologiczne powinno być wykonane najpóźniej w 25 roku życia.

Pacjentka może zwiększyć częstotliwość wykonywania cytologii jeśli wyrazi taką chęć, co w szczególności jest zasadne, jeśli jest narażona na takie czynniki ryzyka jak: zakażenie wirusem HIV, zakażeniem wirusem HPV, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych, wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, duża liczba porodów oraz wieloletnie palenie papierosów.

Ile kosztuje cytologia i gdzie można wykonać ją bezpłatnie?

Cena tradycyjnego badania cytologicznego mieści się w granicach od 30 do 50 zł. Klasyczne badanie cytologiczne polega na pobraniu materiału komórkowego z szyjki macicy i utrwaleniu go na szkiełku. Tak przygotowany preparat jest przesyłany do laboratorium, w którym zostaje oceniony pod mikroskopem. Cena badania cytologicznego LBC (cytologia na podłożu płynnym) zwykle mieści się w przedziale od 60 do 100 zł. W tym przypadku materiał jest umieszczony w pojemniku ze specjalnym medium, które umożliwia odseparowanie komórek z szyjki macicy od zanieczyszczeń.
Są jednak placówki, które przeprowadzają badania cytologiczne nieodpłatnie. Listy takich punktów można zbiorczo na stronie internetowejwww.salusfeminis.pl. W ramach projektu Salus feminis każda kobieta – niezależnie od wieku może bezpłatnie wykonać cytologię.

Więcej informacji o kampanii i darmowych badaniach cytologicznych można znaleźć na stronie:www.salusfeminis.pl

***

Salus feminis – Projekt, którego celem jest zachęcanie Polek do regularnych badań cytologicznych oraz edukacja społeczna w zakresie raka szyjki macicy. W ramach projektu każda kobieta może wykonać bezpłatne badanie cytologiczne.
Organizator: Lek. med. Marta Mączka – specjalista położnictwa i ginekologii, lekarz medycyny estetycznej, założycielka i właścicielka Centrum Medycznego KOBIETA i MATKA w Warszawie, pomysłodawczyni i propagatorka projektu Salus feminis. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa. W zakresie ginekologii posiada umiejętności oraz wiedzę certyfikowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, przez Grupę IOTA (International Ovarian Tumour Analysis), Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...