-Reklama-

Zabawy ruchowe dla dzieci – 9 pomysłów na dziecięce aktywności

Dzieci coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu oraz podczas aktywności ruchowych. To błąd. Aby rozruszać maluchy oraz pokazać im, że sport to zabawa, wcale nie potrzeba wielkich umiejętności czy dodatkowego sprzętu. Jakie zabawy ruchowe dla dzieci są najpopularniejsze? Poniżej kilka propozycji.

-Reklama-

Ruch jest ważny dla przedszkolaków, ponieważ dzięki niemu potrafią wyrzucić wszystkie nagromadzone emocje – zarówno te dobre, jak i złe. Rozpierająca ich energia może wtedy znaleźć swoje ujście.

1. Podawanie piłki

Tę zabawę można wykonać w wielu konfiguracjach. Podstawową jest układ, w którym dzieci stoją w rządku za sobą i podają sobie piłkę górą. Gdy piłka trafi do ostatniej osoby z linii, przebiega ona na początek. Grę powtarza się tak długo, aż osobą na przodzie kolejki jest ta, która była nią w pierwszym zagraniu. Następną wersją jest podawanie piłki dołem. Można również wykonać wariację podawania z lewej lub prawej strony. Dla nieco bardziej zmęczonych istnieje alternatywa na siedząco. Dzieci siadają w rozkroku na ławce i podają sobie piłkę nad głową.

2. Głupi Jaś

Znana wszystkim gra dzieciństwa. Polega na podawaniu do siebie piłki przez dwie osoby, podczas gdy trzecia, pełniąca rolę „głupiego Jasia”, próbuję im tę piłkę odebrać. Zabawa trwa tak długo, aż Jaś przejmie piłkę. Gdy to się stanie, osoba, od której piłka została wyrzucona, otrzymuje miano „głupiego Jasia” i próbuje złapać piłkę od pozostałych.

3. Szczur ze skakanki

Prosta, a jednocześnie przynosząca wiele radości zabawa. Jedna osoba staje na środku, trzymając w ręku skakankę. Kręci nią nisko nad ziemią, a pozostali muszą podskakiwać, aby tak skonstruowany szczur ich nie dotknął. Kto jednak otrze się o skakankę, zostaje szczurem i zamienia się miejscami z dotychczasową osobą.

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym – 3 pomysły

Podział na dziewczyńskie zabawki i te dla chłopców powoduje, że dzieciaki w podstawówce często mają problem j z integracją. Aby im w tym pomóc, czy to w szkole, czy podczas np. przyjęcia urodzinowego jednego z maluchów, poniżej podpowiadamy kilka pomysłów.

1. Rzucanie do celu

To gra, która przygotowuje uczniów do wielu innych sportów. Przyda się w siatkówce, piłce nożnej, a nawet w baseballu. Można wykonać ją w kilku wariantach. Jeden z nich może polegać na wrzuceniu piłeczki ping-pongowej do wiszącej obręczy, w innej opcji dzieci mogą wrzucać zmięty kawałek papieru do wiadra, z kolei w jeszcze innej powinni umieścić piłeczkę na wysoko umieszczonej przeszkodzie.

2. Berek zwany krową

Wytypowana osoba lub ta, która najpóźniej wykonała dane zadanie zostaje krową. Staje na środku z wyciągniętymi palcami, które chwytają uczestnicy zabawy. Po wypowiedzeniu odpowiedniej rymowanki rozpoczyna gonienie innych dzieci. Zadaniem krowy jest złapanie wszystkich. Osoba dotknięta przez krowę musi stać nieruchomo. Z takiego stanu może ją uwolnić inny uczestnik, który (w zależności od wersji) albo musi przejść pod jej nogami albo ją przekroczyć stojącą osobę. W ten sposób uczestnik wraca znów do ucieczki przed krową.

3. Krzesełka

Zabawa integracyjna znana z… wesel. Krzesła należy ustawić siedzeniami na zewnątrz koła. Powinno być ich o jedno mniej niż wszystkich uczestników zabawy. Osoba prowadząca zabawę nadzoruje także muzykę – gdy gra dzieci, muszą w jej rytm chodzić wokół krzeseł. Gdy muzyka milknie – jak najszybciej muszą znaleźć wolne krzesło i na nim usiąść. Maluch, który nie zdąży zająć miejsca, odpada z gry, zabierając ze sobą jedno krzesło. Gra trwa tak długo, aż zostanie dwóch uczestników, a jeden z nich usiądzie na zwycięskim krześle.

Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci – 3 przykłady

Zabawy ruchowe nie muszą opierać się wyłącznie na sporcie. W część z nich da się wpleść również elementy sprawności umysłowej, dzięki czemu te mniej wysportowane dzieciaki będą miały okazję się wykazać podczas wybranych rund.

1. Poszukiwanie skarbów

Zagadki, skarby, a przy tym nieco ruchu? Idealne rozwiązanie dla małych detektywów. Wraz z maluchami możecie przygotować mapę skarbów, co wyzwoli ich kreatywność. Po jej wykonaniu (już bez pomocy dzieci), umieśćcie na niej miejsca, które maluchy będą musiały odwiedzić. Zadbajcie też o zadania, które będzie trzeba wykonać po dotarciu do wyznaczonych punktów. Może to być np. 5 przysiadów, 7 pajacyków czy taniec do wybranej piosenki. Na samej mecie niech czeka na nich wyjątkowy skarb.

2. Tor przeszkód

Zarówno w wersji domowej, jak i szkolnej da się wykonać tę zabawę bardzo łatwo. Przeszkodami może być wszystko – krzesła, poduszki, butelki plastikowe. Pamiętajcie jednak o tym, że powinny być to przedmioty nietłukące się, bez ostrych krawędzi i wystających elementów oraz takie, o których los nie musimy się martwić. Tor może znajdować się w pomieszczeniu lub na zewnątrz – ogranicza was tylko wyobraźnia. Zadaniem maluchów jest dotarcie jak najszybciej na metę. Podczas zabawy dzieci mogą się czołgać, wspinać, skakać, stać na jednej nodze – wszystkie ruchy dozwolone.

3. Odwróć koc i nie dotykaj podłogi!

To typowa zabawa na integrację i współpracę. Rozłożony na ziemi koc powinien być zajęty przez uczestników. Głównym zadaniem dzieciaków jest odwrócenie koca na drugą stronę, jednak w taki sposób, aby cała ekipa nie dotknęła ziemi lub podłogi.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również