-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Zabawy w podróży. 12 inspiracji

Wkrótce wakacyjne wyjazdy. Jeśli sen z powiek spędza ci długa podróż i boisz się, jak przetrwa ją twoje dziecko – koniecznie przeczytaj ten tekst. Oto mnóstwo sprawdzonych zabaw, dzięki którym już żadna podróż nie będzie się wam dłużyć.

-Reklama-

 

 

Uwielbiam wakacje, uwielbiam wyjeżdżać z rodziną, ale jest coś, co długo nie pozwalało mi cieszyć się rodzinnym urlopem. Moje dzieci nie lubią zbyt długo być w podróży. Już po dwóch godzinach mają dość i zaczynają marudzić. Jeszcze kilka lat temu to marudzenie było początkiem końca radości z wakacji, a każda kolejna godzina podróży udręką. Aż w końcu wprowadziliśmy do naszych wyjazdów pewien rytuał zabawy, w której uczestniczą wszyscy podróżujący. Efekt? Każda długa podróż to dziś ekscytacja. Nie zdążymy jeszcze wyjechać z miasta, a już nasze dzieci domagają się zabawy. A ponieważ inspiracji do zabawy jest cała masa, wszystkim nam szybciej upływa droga.

Najlepsze zabawy w podróży

 • Jak najwięcej rzeczy na daną literę

Zabawa prosta, ale można w nią grać w nieskończoność. Gramy w nią podobnie jak w inteligencję. Jedna osoba mówi w pamięci alfabet, druga ją stopuje – na której literze stanie, na tę wypowiadamy po kolei słowa. Ponieważ gramy z dziećmi, można pominąć podział na kategorie i po prostu dopuścić każdy rzeczownik na daną literę. Po kolei z zabawy odpadają osoby, które zbyt długo zastanawiają się nad słowem (należy wcześniej ustalić limit czasowy) lub popełnią błąd.

 • O czym myślę?

W to można grać z dziećmi, które jeszcze nie znają alfabetu. Jedna osoba patrząc przez okno pojazdu, którym podróżujemy, wybiera jakiś element krajobrazu/przedmiot który zobaczyła i zachowuje jego nazwę w pamięci. Zadaniem pozostałych jest zadawanie pytań tej osobie, na które ta może odpowiadać tak albo nie. Kto pierwszy odgadnie, o czym myśli pierwsza osoba – wygrywa.

 • Słowotok

Gra opiera się też na alfabecie. Pierwsza osoba mówi jakiś rzeczownik, a kolejna musi podać następne słowo, które zaczyna się na ostatnią literę podanego przez poprzednika. Zabawa może trwać w nieskończoność. Odpadają po kolei osoby, które w ustalonym czasie nie powiedzą kolejnego słowa lub zrobią to niepoprawnie.

 • Mniejszy element

Po kolei podajemy słowa, ale z zasadą, że słowo następne oznacza rzecz, która może znaleźć się wewnątrz poprzedniego słowa np. Dom-pokój-szafa-pudło-pudełko z kredkami – kredka – wkład lub Restauracja – kuchnia – garnek – zupa – warzywo.

 • Co byś wolał?

Kreatywna zabawa polegająca na tym, że zadajemy dziecku śmieszne, absurdalne pytania np. „Co byś wolał: zamieszkać w domu z dinozaurem czy wielbłądem?” Albo „Co byś wolał: zamiast czapki nosić na głowie spodnie czy buty?” Pytania można wymyślać w nieskończoność. Możemy zadawać takie pytania na zmianę z dziećmi, których wyobraźnia w tej grze jest nieograniczona.

 • Coraz dłuższe zdanie

Gra nie tylko bawi, ale też ćwiczy pamięć. Zaczyna osoba, która podaje pierwsze słowo zdania. Kolejna osoba musi powtórzyć pierwsze słowo i dodać drugie swoje tak, by zaczęło z tego powstawać sensowne zdanie. Potem kolejna znowu powtarza wcześniejsze słowa i dodaje swoje, i tak do momentu aż ktoś się pomyli. Wtedy zaczynamy od początku – zaczyna następna osoba.

 • Rozszyfruj rejestrację

Świetna zabawa dla dużych i małych. Czytamy na głos litery z rejestracji samochodu jadącego przed nami i próbujemy rozszyfrować skrót po swojemu. Np. KCH – Kawa czy herbata, BSK – Bardzo słaby kierowca…

 • Rymujemy

Zabawa w rymy. Podajemy słowo, do którego podróżujący wymyślają rymy. Jak skończą się pomysły, wymyślamy nowe słowo i znowu szukamy rymów.

 • Śpiewanie – dokańczanie

Jedna osoba zaczyna śpiewać piosenkę i w pewnym momencie ją urywa. Kolejna osoba musi kontynuować śpiewanie i po chwili znowu przerwać itd. Przegrywa ten kto nie będzie potrafił dokończyć piosenki, wygrywa ten, co jako jedyny dośpiewa utwór do końca.

 • Rysowanie – dokańczanie

Z oczywistych względów w tę zabawę bawią się wszyscy poza kierowcą 😉 Na kartce papieru pierwsza osoba rysuje jakiś kształt i podaje kartkę kolejnej osobie. Ta zaś dorysowuje coś do tego i przekazuje rysunek następnej, która robi to samo. W efekcie mogą powstać naprawdę niewiarygodne dzieła.

 • Skojarzenia

Prosta, ale zawsze fascynująca gra. Pierwsza osoba mówi słowo, kolejna musi powiedzieć skojarzenie do tego słowa, a następna skojarzenie do tego nowego słowa. Odpada osoba, która powtórzy słowo lub nie będzie potrafiła go podać.

 • Klasyki

Gry, które na pewno z dzieciństwa pamięta każdy z nas. Nieśmiertelne statki, kółko i krzyżyk, ziemniak, piłka nożna, 100 – to zabawy, które zawsze się sprawdzają. Ze względu na potrzebę pisania – w samochodzie raczej się nie sprawdzą, ale już w samolocie czy pociągu – jak najbardziej.

 

Zobacz jeszcze:

Zabawy dla dzieci, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?