-Reklama-

Zabawy w podróży. 12 inspiracji

-Reklama-

 

 

Uwielbiam wakacje, uwielbiam wyjeżdżać z rodziną, ale jest coś, co długo nie pozwalało mi cieszyć się rodzinnym urlopem. Moje dzieci nie lubią zbyt długo być w podróży. Już po dwóch godzinach mają dość i zaczynają marudzić. Jeszcze kilka lat temu to marudzenie było początkiem końca radości z wakacji, a każda kolejna godzina podróży udręką. Aż w końcu wprowadziliśmy do naszych wyjazdów pewien rytuał zabawy, w której uczestniczą wszyscy podróżujący. Efekt? Każda długa podróż to dziś ekscytacja. Nie zdążymy jeszcze wyjechać z miasta, a już nasze dzieci domagają się zabawy. A ponieważ inspiracji do zabawy jest cała masa, wszystkim nam szybciej upływa droga.

Najlepsze zabawy w podróży

 • Jak najwięcej rzeczy na daną literę
-Reklama-

Zabawa prosta, ale można w nią grać w nieskończoność. Gramy w nią podobnie jak w inteligencję. Jedna osoba mówi w pamięci alfabet, druga ją stopuje – na której literze stanie, na tę wypowiadamy po kolei słowa. Ponieważ gramy z dziećmi, można pominąć podział na kategorie i po prostu dopuścić każdy rzeczownik na daną literę. Po kolei z zabawy odpadają osoby, które zbyt długo zastanawiają się nad słowem (należy wcześniej ustalić limit czasowy) lub popełnią błąd.

 • O czym myślę?

W to można grać z dziećmi, które jeszcze nie znają alfabetu. Jedna osoba patrząc przez okno pojazdu, którym podróżujemy, wybiera jakiś element krajobrazu/przedmiot który zobaczyła i zachowuje jego nazwę w pamięci. Zadaniem pozostałych jest zadawanie pytań tej osobie, na które ta może odpowiadać tak albo nie. Kto pierwszy odgadnie, o czym myśli pierwsza osoba – wygrywa.

 • Słowotok

Gra opiera się też na alfabecie. Pierwsza osoba mówi jakiś rzeczownik, a kolejna musi podać następne słowo, które zaczyna się na ostatnią literę podanego przez poprzednika. Zabawa może trwać w nieskończoność. Odpadają po kolei osoby, które w ustalonym czasie nie powiedzą kolejnego słowa lub zrobią to niepoprawnie.

 • Mniejszy element

Po kolei podajemy słowa, ale z zasadą, że słowo następne oznacza rzecz, która może znaleźć się wewnątrz poprzedniego słowa np. Dom-pokój-szafa-pudło-pudełko z kredkami – kredka – wkład lub Restauracja – kuchnia – garnek – zupa – warzywo.

 • Co byś wolał?

Kreatywna zabawa polegająca na tym, że zadajemy dziecku śmieszne, absurdalne pytania np. „Co byś wolał: zamieszkać w domu z dinozaurem czy wielbłądem?” Albo „Co byś wolał: zamiast czapki nosić na głowie spodnie czy buty?” Pytania można wymyślać w nieskończoność. Możemy zadawać takie pytania na zmianę z dziećmi, których wyobraźnia w tej grze jest nieograniczona.

 • Coraz dłuższe zdanie

Gra nie tylko bawi, ale też ćwiczy pamięć. Zaczyna osoba, która podaje pierwsze słowo zdania. Kolejna osoba musi powtórzyć pierwsze słowo i dodać drugie swoje tak, by zaczęło z tego powstawać sensowne zdanie. Potem kolejna znowu powtarza wcześniejsze słowa i dodaje swoje, i tak do momentu aż ktoś się pomyli. Wtedy zaczynamy od początku – zaczyna następna osoba.

 • Rozszyfruj rejestrację

Świetna zabawa dla dużych i małych. Czytamy na głos litery z rejestracji samochodu jadącego przed nami i próbujemy rozszyfrować skrót po swojemu. Np. KCH – Kawa czy herbata, BSK – Bardzo słaby kierowca…

 • Rymujemy

Zabawa w rymy. Podajemy słowo, do którego podróżujący wymyślają rymy. Jak skończą się pomysły, wymyślamy nowe słowo i znowu szukamy rymów.

 • Śpiewanie – dokańczanie

Jedna osoba zaczyna śpiewać piosenkę i w pewnym momencie ją urywa. Kolejna osoba musi kontynuować śpiewanie i po chwili znowu przerwać itd. Przegrywa ten kto nie będzie potrafił dokończyć piosenki, wygrywa ten, co jako jedyny dośpiewa utwór do końca.

 • Rysowanie – dokańczanie

Z oczywistych względów w tę zabawę bawią się wszyscy poza kierowcą 😉 Na kartce papieru pierwsza osoba rysuje jakiś kształt i podaje kartkę kolejnej osobie. Ta zaś dorysowuje coś do tego i przekazuje rysunek następnej, która robi to samo. W efekcie mogą powstać naprawdę niewiarygodne dzieła.

 • Skojarzenia

Prosta, ale zawsze fascynująca gra. Pierwsza osoba mówi słowo, kolejna musi powiedzieć skojarzenie do tego słowa, a następna skojarzenie do tego nowego słowa. Odpada osoba, która powtórzy słowo lub nie będzie potrafiła go podać.

 • Klasyki

Gry, które na pewno z dzieciństwa pamięta każdy z nas. Nieśmiertelne statki, kółko i krzyżyk, ziemniak, piłka nożna, 100 – to zabawy, które zawsze się sprawdzają. Ze względu na potrzebę pisania – w samochodzie raczej się nie sprawdzą, ale już w samolocie czy pociągu – jak najbardziej.

 

Zobacz jeszcze:

Zabawy dla dzieci, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Trzydniówka. Czy na to właśnie choruje moje dziecko?

Trzy dni wysokiej gorączki bez innych objawów, a po nich dziwna wysypka? Tak zwykle objawia się klasyczna trzydniówka. Skąd się bierze i...

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....