-Reklama-
-Reklama-

Zabawy w podróży. 12 inspiracji

-Reklama-

 

 

Uwielbiam wakacje, uwielbiam wyjeżdżać z rodziną, ale jest coś, co długo nie pozwalało mi cieszyć się rodzinnym urlopem. Moje dzieci nie lubią zbyt długo być w podróży. Już po dwóch godzinach mają dość i zaczynają marudzić. Jeszcze kilka lat temu to marudzenie było początkiem końca radości z wakacji, a każda kolejna godzina podróży udręką. Aż w końcu wprowadziliśmy do naszych wyjazdów pewien rytuał zabawy, w której uczestniczą wszyscy podróżujący. Efekt? Każda długa podróż to dziś ekscytacja. Nie zdążymy jeszcze wyjechać z miasta, a już nasze dzieci domagają się zabawy. A ponieważ inspiracji do zabawy jest cała masa, wszystkim nam szybciej upływa droga.

Najlepsze zabawy w podróży

 • Jak najwięcej rzeczy na daną literę
-Reklama-

Zabawa prosta, ale można w nią grać w nieskończoność. Gramy w nią podobnie jak w inteligencję. Jedna osoba mówi w pamięci alfabet, druga ją stopuje – na której literze stanie, na tę wypowiadamy po kolei słowa. Ponieważ gramy z dziećmi, można pominąć podział na kategorie i po prostu dopuścić każdy rzeczownik na daną literę. Po kolei z zabawy odpadają osoby, które zbyt długo zastanawiają się nad słowem (należy wcześniej ustalić limit czasowy) lub popełnią błąd.

 • O czym myślę?

W to można grać z dziećmi, które jeszcze nie znają alfabetu. Jedna osoba patrząc przez okno pojazdu, którym podróżujemy, wybiera jakiś element krajobrazu/przedmiot który zobaczyła i zachowuje jego nazwę w pamięci. Zadaniem pozostałych jest zadawanie pytań tej osobie, na które ta może odpowiadać tak albo nie. Kto pierwszy odgadnie, o czym myśli pierwsza osoba – wygrywa.

 • Słowotok

Gra opiera się też na alfabecie. Pierwsza osoba mówi jakiś rzeczownik, a kolejna musi podać następne słowo, które zaczyna się na ostatnią literę podanego przez poprzednika. Zabawa może trwać w nieskończoność. Odpadają po kolei osoby, które w ustalonym czasie nie powiedzą kolejnego słowa lub zrobią to niepoprawnie.

 • Mniejszy element

Po kolei podajemy słowa, ale z zasadą, że słowo następne oznacza rzecz, która może znaleźć się wewnątrz poprzedniego słowa np. Dom-pokój-szafa-pudło-pudełko z kredkami – kredka – wkład lub Restauracja – kuchnia – garnek – zupa – warzywo.

 • Co byś wolał?

Kreatywna zabawa polegająca na tym, że zadajemy dziecku śmieszne, absurdalne pytania np. „Co byś wolał: zamieszkać w domu z dinozaurem czy wielbłądem?” Albo „Co byś wolał: zamiast czapki nosić na głowie spodnie czy buty?” Pytania można wymyślać w nieskończoność. Możemy zadawać takie pytania na zmianę z dziećmi, których wyobraźnia w tej grze jest nieograniczona.

 • Coraz dłuższe zdanie

Gra nie tylko bawi, ale też ćwiczy pamięć. Zaczyna osoba, która podaje pierwsze słowo zdania. Kolejna osoba musi powtórzyć pierwsze słowo i dodać drugie swoje tak, by zaczęło z tego powstawać sensowne zdanie. Potem kolejna znowu powtarza wcześniejsze słowa i dodaje swoje, i tak do momentu aż ktoś się pomyli. Wtedy zaczynamy od początku – zaczyna następna osoba.

 • Rozszyfruj rejestrację

Świetna zabawa dla dużych i małych. Czytamy na głos litery z rejestracji samochodu jadącego przed nami i próbujemy rozszyfrować skrót po swojemu. Np. KCH – Kawa czy herbata, BSK – Bardzo słaby kierowca…

 • Rymujemy

Zabawa w rymy. Podajemy słowo, do którego podróżujący wymyślają rymy. Jak skończą się pomysły, wymyślamy nowe słowo i znowu szukamy rymów.

 • Śpiewanie – dokańczanie

Jedna osoba zaczyna śpiewać piosenkę i w pewnym momencie ją urywa. Kolejna osoba musi kontynuować śpiewanie i po chwili znowu przerwać itd. Przegrywa ten kto nie będzie potrafił dokończyć piosenki, wygrywa ten, co jako jedyny dośpiewa utwór do końca.

 • Rysowanie – dokańczanie

Z oczywistych względów w tę zabawę bawią się wszyscy poza kierowcą 😉 Na kartce papieru pierwsza osoba rysuje jakiś kształt i podaje kartkę kolejnej osobie. Ta zaś dorysowuje coś do tego i przekazuje rysunek następnej, która robi to samo. W efekcie mogą powstać naprawdę niewiarygodne dzieła.

 • Skojarzenia

Prosta, ale zawsze fascynująca gra. Pierwsza osoba mówi słowo, kolejna musi powiedzieć skojarzenie do tego słowa, a następna skojarzenie do tego nowego słowa. Odpada osoba, która powtórzy słowo lub nie będzie potrafiła go podać.

 • Klasyki

Gry, które na pewno z dzieciństwa pamięta każdy z nas. Nieśmiertelne statki, kółko i krzyżyk, ziemniak, piłka nożna, 100 – to zabawy, które zawsze się sprawdzają. Ze względu na potrzebę pisania – w samochodzie raczej się nie sprawdzą, ale już w samolocie czy pociągu – jak najbardziej.

 

Zobacz jeszcze:

Zabawy dla dzieci, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Czy wózek i fotelik dla dziecka może być używany?

Zarówno wózek, jak i fotelik samochodowy dla dziecka to dwa największe wydatki w całej wyprawce. Nic dziwnego, że wielu rodziców szuka alternatywy...

Stylowa mama – trendy na nadchodzącą jesień!

Jesień nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią zmienia się nasza garderoba. Na mamy czeka nie lada wyzwanie, dlatego podpowiadamy jak połączyć...

Jedyny taki katalog pokoi dziecięcych — interaktywny świat inspiracji

Szukasz narzędzia, które wspomoże Cię w projektowaniu sypialni dziecka? Polska marka Yellow Tipi stworzyła coś specjalnie dla Ciebie! Interaktywny katalog aranżacji pokoi...

Ciąża w późnym wieku – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu ciąża po 40. roku życia należała do rzadkości. Obecnie nie jest to już ewenement, a...

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

Męczą Cię ciążowe dolegliwości takie jak ból kręgosłupa, obrzęknięte nogi i napięte mięśnie? Nie wiesz jakie ćwiczenia są bezpieczne dla ciąży? Pływanie...