-Reklama-teddyeddie

Zabawy w podróży. 12 inspiracji

Wkrótce wakacyjne wyjazdy. Jeśli sen z powiek spędza ci długa podróż i boisz się, jak przetrwa ją twoje dziecko – koniecznie przeczytaj ten tekst. Oto mnóstwo sprawdzonych zabaw, dzięki którym już żadna podróż nie będzie się wam dłużyć.

-Reklama-

 

 

Uwielbiam wakacje, uwielbiam wyjeżdżać z rodziną, ale jest coś, co długo nie pozwalało mi cieszyć się rodzinnym urlopem. Moje dzieci nie lubią zbyt długo być w podróży. Już po dwóch godzinach mają dość i zaczynają marudzić. Jeszcze kilka lat temu to marudzenie było początkiem końca radości z wakacji, a każda kolejna godzina podróży udręką. Aż w końcu wprowadziliśmy do naszych wyjazdów pewien rytuał zabawy, w której uczestniczą wszyscy podróżujący. Efekt? Każda długa podróż to dziś ekscytacja. Nie zdążymy jeszcze wyjechać z miasta, a już nasze dzieci domagają się zabawy. A ponieważ inspiracji do zabawy jest cała masa, wszystkim nam szybciej upływa droga.

Najlepsze zabawy w podróży

  • Jak najwięcej rzeczy na daną literę

Zabawa prosta, ale można w nią grać w nieskończoność. Gramy w nią podobnie jak w inteligencję. Jedna osoba mówi w pamięci alfabet, druga ją stopuje – na której literze stanie, na tę wypowiadamy po kolei słowa. Ponieważ gramy z dziećmi, można pominąć podział na kategorie i po prostu dopuścić każdy rzeczownik na daną literę. Po kolei z zabawy odpadają osoby, które zbyt długo zastanawiają się nad słowem (należy wcześniej ustalić limit czasowy) lub popełnią błąd.

  • O czym myślę?

W to można grać z dziećmi, które jeszcze nie znają alfabetu. Jedna osoba patrząc przez okno pojazdu, którym podróżujemy, wybiera jakiś element krajobrazu/przedmiot który zobaczyła i zachowuje jego nazwę w pamięci. Zadaniem pozostałych jest zadawanie pytań tej osobie, na które ta może odpowiadać tak albo nie. Kto pierwszy odgadnie, o czym myśli pierwsza osoba – wygrywa.

  • Słowotok

Gra opiera się też na alfabecie. Pierwsza osoba mówi jakiś rzeczownik, a kolejna musi podać następne słowo, które zaczyna się na ostatnią literę podanego przez poprzednika. Zabawa może trwać w nieskończoność. Odpadają po kolei osoby, które w ustalonym czasie nie powiedzą kolejnego słowa lub zrobią to niepoprawnie.

  • Mniejszy element

Po kolei podajemy słowa, ale z zasadą, że słowo następne oznacza rzecz, która może znaleźć się wewnątrz poprzedniego słowa np. Dom-pokój-szafa-pudło-pudełko z kredkami – kredka – wkład lub Restauracja – kuchnia – garnek – zupa – warzywo.

  • Co byś wolał?

Kreatywna zabawa polegająca na tym, że zadajemy dziecku śmieszne, absurdalne pytania np. „Co byś wolał: zamieszkać w domu z dinozaurem czy wielbłądem?” Albo „Co byś wolał: zamiast czapki nosić na głowie spodnie czy buty?” Pytania można wymyślać w nieskończoność. Możemy zadawać takie pytania na zmianę z dziećmi, których wyobraźnia w tej grze jest nieograniczona.

  • Coraz dłuższe zdanie

Gra nie tylko bawi, ale też ćwiczy pamięć. Zaczyna osoba, która podaje pierwsze słowo zdania. Kolejna osoba musi powtórzyć pierwsze słowo i dodać drugie swoje tak, by zaczęło z tego powstawać sensowne zdanie. Potem kolejna znowu powtarza wcześniejsze słowa i dodaje swoje, i tak do momentu aż ktoś się pomyli. Wtedy zaczynamy od początku – zaczyna następna osoba.

  • Rozszyfruj rejestrację

Świetna zabawa dla dużych i małych. Czytamy na głos litery z rejestracji samochodu jadącego przed nami i próbujemy rozszyfrować skrót po swojemu. Np. KCH – Kawa czy herbata, BSK – Bardzo słaby kierowca…

  • Rymujemy

Zabawa w rymy. Podajemy słowo, do którego podróżujący wymyślają rymy. Jak skończą się pomysły, wymyślamy nowe słowo i znowu szukamy rymów.

  • Śpiewanie – dokańczanie

Jedna osoba zaczyna śpiewać piosenkę i w pewnym momencie ją urywa. Kolejna osoba musi kontynuować śpiewanie i po chwili znowu przerwać itd. Przegrywa ten kto nie będzie potrafił dokończyć piosenki, wygrywa ten, co jako jedyny dośpiewa utwór do końca.

  • Rysowanie – dokańczanie

Z oczywistych względów w tę zabawę bawią się wszyscy poza kierowcą 😉 Na kartce papieru pierwsza osoba rysuje jakiś kształt i podaje kartkę kolejnej osobie. Ta zaś dorysowuje coś do tego i przekazuje rysunek następnej, która robi to samo. W efekcie mogą powstać naprawdę niewiarygodne dzieła.

  • Skojarzenia

Prosta, ale zawsze fascynująca gra. Pierwsza osoba mówi słowo, kolejna musi powiedzieć skojarzenie do tego słowa, a następna skojarzenie do tego nowego słowa. Odpada osoba, która powtórzy słowo lub nie będzie potrafiła go podać.

  • Klasyki

Gry, które na pewno z dzieciństwa pamięta każdy z nas. Nieśmiertelne statki, kółko i krzyżyk, ziemniak, piłka nożna, 100 – to zabawy, które zawsze się sprawdzają. Ze względu na potrzebę pisania – w samochodzie raczej się nie sprawdzą, ale już w samolocie czy pociągu – jak najbardziej.

 

Zobacz jeszcze:

Zabawy dla dzieci, czyli jak spędzać wolny czas z dzieckiem

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Poranione brodawki podczas karmienia piersią – jak sobie poradzić?

Karmienie piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia dziecka, ale może być również bolesne i nieprzyjemne dla matki. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się karmiące kobiety, są poranione brodawki. Co je powoduje, jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Noszenie dziecka na rękach – potrzeba czy rozpieszczanie?

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najbardziej naturalnych i instynktownych sposobów okazywania mu miłości, troski i poczucia bezpieczeństwa. Jednak niektórzy rodzice obawiają się, że przez zbyt częste noszenie mogą rozpieścić swoje dziecko i zaszkodzić jego rozwojowi. Czy tak jest naprawdę? Czy noszenie na rękach ma same zalety, czy też niesie ze sobą jakieś ryzyka? Sprawdźmy, co mówią na ten temat eksperci i badania naukowe.

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!