-Reklama-
-Reklama-

Zabawki na czasie, czyli czym teraz bawią się dzieci i jaki to ma wpływ na ich rozwój?

To, czym bawią się nasze dzieci, ma ogromny wpływ na ich rozwój. Czy jednak wszystkie zabawki są sobie równe? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

-Reklama-

Mówi się, że około 80 procent zabawek dzieci dostają nie od rodziców, a od znajomych: rodziny, dziadków… Biorąc pod uwagę fakt, że to jednak rodzice znają najlepiej potrzeby i zainteresowania dzieci, nie dziwią też inne statystyki – większość zabawek w pokoju dziecka pozostaje bezużyteczna albo dziecko bawi się nimi tylko przez chwilę…. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Czym tak naprawdę bawią się dzieci?

To bardzo różnie. Zanim kupimy zabawki dziecku, trzeba po prostu poznać potrzeby malucha. Gafą byłoby obdarować żywiołowego kilkulatka grą logiczną, kiedy ten tylko marzy o tym, aby wyjść i pograć w piłkę. Pamiętajmy też, że nie wszyscy chłopcy lubią bawić się samochodami.

Zabawki zgodne z wiekiem dziecka

Bardzo częstym błędem jest kupowanie zabawek „na wyrost”, „żeby na dłużej starczyło”. Na pewno słyszałyście o prezencie dla niemowlaka w postaci samochodu zdalnie sterowanego? Zanim dziecko do niego dorośnie, samochód zdąży się zużyć lub zakurzyć.

Czy drogie prezenty są lepsze?

Dla dziecka nie, dla dorosłego pewnie tak. Kupowanie prezentów na pokaz, to bardzo częste zjawisko. To w świecie dorosłych przyjęło się kupowanie prezentów do określonej kwoty np. do 100zł. Pamiętajmy, że cena to umowa dorosłych. Jakie to ma znaczenie dla dziecka? Dzieci potrafią znaleźć frajdę w zabawce za kilkanaście złotych, a odrzucić tę za kilkaset. Jedyną rzeczą, na jaką ma wpływ cena jest pewno cena zabawki. Za te wykonane z lepszych materiałów, na pewno trzeba zapłacić więcej, ale niekoniecznie. Warto korzystać z sezonowych wyprzedaży zabawek. Warto korzystać także z porównywarek cenowych jak np. CENEO, bo ceny zabawek u różnych sprzedawców potrafią być naprawdę bardzo różne.

Czym kierować się przy zakupie zabawek?

Przede wszystkim potrzebami dziecka. Zabawki powinny odpowiadać zainteresowaniem dzieci. Powinniśmy dać im wybór. Obserwujmy dziecko podczas zabawy i wybierajmy zgodne z ich zainteresowaniami. Pamiętajmy, że zabawki dla ułatwienia podzielone są na różne kategorie np. zabawki edukacyjne, kreatywne czy interaktywne. Powinniśmy też zachować proporcje między nimi, by rozwój naszych dzieci nie był zaburzony. Zabawki interaktywne, choć bardzo atrakcyjne dla dziecka, troszkę nie pozwalają mu być kreatywnym – dziecko jest przy nich tylko biernym obserwatorem. Nie musi nic dodawać od siebie: poruszać, udawać dźwięków, naśladować. Dostarczają tak wielu bodźców i stymulują dziecko, bez zachęcania go do aktywności. Co nie oznacza, że są złe. Po prostu trzeba zachować proporcje. Same zabawki edukacyjne, mimo naszych chęci, też nie są dobrym rozwiązaniem. Bo zabawki mają przecież przede wszystkim bawić! Przez zabawę także uczyć, ale przede wszystkim bawić.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?