-Reklama-

Zabawki na czasie, czyli czym teraz bawią się dzieci i jaki to ma wpływ na ich rozwój?

To, czym bawią się nasze dzieci, ma ogromny wpływ na ich rozwój. Czy jednak wszystkie zabawki są sobie równe? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

-Reklama-

Mówi się, że około 80 procent zabawek dzieci dostają nie od rodziców, a od znajomych: rodziny, dziadków… Biorąc pod uwagę fakt, że to jednak rodzice znają najlepiej potrzeby i zainteresowania dzieci, nie dziwią też inne statystyki – większość zabawek w pokoju dziecka pozostaje bezużyteczna albo dziecko bawi się nimi tylko przez chwilę…. Jak zapobiec takim sytuacjom?

Czym tak naprawdę bawią się dzieci?

To bardzo różnie. Zanim kupimy zabawki dziecku, trzeba po prostu poznać potrzeby malucha. Gafą byłoby obdarować żywiołowego kilkulatka grą logiczną, kiedy ten tylko marzy o tym, aby wyjść i pograć w piłkę. Pamiętajmy też, że nie wszyscy chłopcy lubią bawić się samochodami.

Zabawki zgodne z wiekiem dziecka

Bardzo częstym błędem jest kupowanie zabawek „na wyrost”, „żeby na dłużej starczyło”. Na pewno słyszałyście o prezencie dla niemowlaka w postaci samochodu zdalnie sterowanego? Zanim dziecko do niego dorośnie, samochód zdąży się zużyć lub zakurzyć.

Czy drogie prezenty są lepsze?

Dla dziecka nie, dla dorosłego pewnie tak. Kupowanie prezentów na pokaz, to bardzo częste zjawisko. To w świecie dorosłych przyjęło się kupowanie prezentów do określonej kwoty np. do 100zł. Pamiętajmy, że cena to umowa dorosłych. Jakie to ma znaczenie dla dziecka? Dzieci potrafią znaleźć frajdę w zabawce za kilkanaście złotych, a odrzucić tę za kilkaset. Jedyną rzeczą, na jaką ma wpływ cena jest pewno cena zabawki. Za te wykonane z lepszych materiałów, na pewno trzeba zapłacić więcej, ale niekoniecznie. Warto korzystać z sezonowych wyprzedaży zabawek. Warto korzystać także z porównywarek cenowych jak np. CENEO, bo ceny zabawek u różnych sprzedawców potrafią być naprawdę bardzo różne.

Czym kierować się przy zakupie zabawek?

Przede wszystkim potrzebami dziecka. Zabawki powinny odpowiadać zainteresowaniem dzieci. Powinniśmy dać im wybór. Obserwujmy dziecko podczas zabawy i wybierajmy zgodne z ich zainteresowaniami. Pamiętajmy, że zabawki dla ułatwienia podzielone są na różne kategorie np. zabawki edukacyjne, kreatywne czy interaktywne. Powinniśmy też zachować proporcje między nimi, by rozwój naszych dzieci nie był zaburzony. Zabawki interaktywne, choć bardzo atrakcyjne dla dziecka, troszkę nie pozwalają mu być kreatywnym – dziecko jest przy nich tylko biernym obserwatorem. Nie musi nic dodawać od siebie: poruszać, udawać dźwięków, naśladować. Dostarczają tak wielu bodźców i stymulują dziecko, bez zachęcania go do aktywności. Co nie oznacza, że są złe. Po prostu trzeba zachować proporcje. Same zabawki edukacyjne, mimo naszych chęci, też nie są dobrym rozwiązaniem. Bo zabawki mają przecież przede wszystkim bawić! Przez zabawę także uczyć, ale przede wszystkim bawić.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!